جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ۱ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

آخرین وضعیت سریال «سرزمین کهن» اثر کمال تبریزی

نزدیک به پنج سال از توقف پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» با تمام امیدها و ناامیدی‌های سازندگانش می‌گذرد. حالا به نظر می‌رسد هم تلویزیون از پخش سریالش دست شسته و هم کمال تبریزی از پخش تلویزیونی سرزمین کهن، ناامید شده و گشودن گره کور پخش این سریال تاریخی که هزینه و وقت کمی هم بابت ساخت آن صرف نشده را به دست رسانه‌ای دیگر به نام شبکه نمایش خانگی ممکن می‌بیند.
نزدیک به پنج سال از توقف پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» با تمام امیدها و ناامیدی‌های سازندگانش می‌گذرد. حالا به نظر می‌رسد هم تلویزیون از پخش سریالش دست شسته و هم کمال تبریزی از پخش تلویزیونی سرزمین کهن، ناامید شده و گشودن گره کور پخش این سریال تاریخی که هزینه و وقت کمی هم بابت ساخت آن صرف نشده را به دست رسانه‌ای دیگر به نام شبکه نمایش خانگی ممکن می‌بیند.

کمال تبریزی، کارگردان سریال «سرزمین کهن» روز گذشته در پاسخ به اینکه آیا امیدی به پخش سریال «سرزمین کهن» دارد؟ توضیح داد: در مورد «سرزمین کهن» هم ظاهرا مدیران تلویزیون همچنان مشغول رایزنی برای پخش آن هستند! ولی به نظر من نتیجه لازم را به دلایل واضحی نخواهند گرفت و بهترین گزینه برای پخش این سریال استثنایی در حوزه سیما، شبکه نمایش خانگی است که سوءتفاهمات را برطرف می‌کند و پس از آن فازهای دوم و سوم می‌تواند از سیما پخش و ادامه پیدا کند.

داستان پرتلاطم سریال «سرزمین کهن» به تهیه‌کنندگی محمد مسعود از دی ماه سال ۹۲ آغاز شد. ۲۴ دی‌ ماه نخستین قسمت از این مجموعه راهی آنتن شبکه سه سیما شد تا تاریخ سیاسی و اجتماعی کشورمان را از سال ۱۳۲۰ تا انقلاب اسلامی در بستر زندگی یک پسربچه به تصویر بکشد؛ اما پس از پخش چند قسمت، این سریال با حجم زیادی از اعتراضات از سوی قوم بختیاری‌ مواجه شد. اما این اعتراض‌ها تا آنجایی پیش رفت که پخش این سریال را متوقف کرد.

به دنبال اعتراض‌های اولیه استان خوزستان، تعدادی از نمایندگان مجلس آن دوره نیز در تذکرات جداگانه‌ای به عزت‌الله ضرغامی، رییس وقت صداوسیما و شورای نظارت بر این سازمان توقف پخش سریال «سرزمین کهن» را به دلیل آنچه اهانت به قوم بختیاری در این سریال خواندند، خواستار شدند.

در پاسخ به این اعتراض‌ها کمال تبریزی با انتشار یادداشتی واکنش نشان داد و به نقش همه اقوام کشور در مبارزات انقلاب ادای احترام کرد؛ در بخشی از این یادداشت آمده بود که «قهرمان اصلی سریال که نقش مهم و موثری در نهضت خرداد و همراهی با روحانیت و امام دارد،‌ از خانواده بختیاری است و قضاوت درباره شخصیت‌های مثبت و منفی این سریال به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.»

به دنبال ارسال گزارش توضیحی کارگردان، تهیه‌کننده، مدیرگروه فیلم و سریال شبکه سه سیما و ناظران مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» به معاونت سیما درباره برخی ابهامات پیش‌آمده در زمینه این سریال، عزت‌الله ضرغامی در نامه‌ای، تذکراتی را خطاب به علی دارابی، معاون وقت سیما ابلاغ کرد. این نامه ضرغامی اما رنگ و بوی اصلاح داشت و به دنبال راه‌کارهایی برای ادامه پخش این مجموعه بود.

به عنوان مثال در بخشی از این نامه ضرغامی سریال «سرزمین کهن» را مجموعه‌ای تاثیرگذار برای روشنگری و به تصویر کشیدن تاریخ انقلاب اسلامی برشمرده و گفته بود «متاسفانه برابر دانستن نام خانوادگی بختیاری با قوم بختیاری در بعضی دیالوگ‌ها، ظرفیت برداشت‌های متفاوت از این نام خاص را به وجود آورده و موجب نگرانی و انتقاد هموطنان عزیز بختیاری ما شده است. توجه به این نگرانی امری ضروری است. باید اطلاع‌رسانی تصویری در مورد حوادث قسمت‌های آینده سریال درباره شخصیت قهرمان سریال که یک بختیاری اصیل است در دستور کار شبکه قرار گیرد.»

او همچنین پیشنهاد کرده بود: «در برنامه‌های تحلیل هفتگی این سریال، با دعوت از کارشناسان ذی‌ربط به‌ویژه در حوزه تاریخ پرافتخار قوم بختیاری، مردم کشورمان را با فداکاری و سلحشوری‌های آنان بیشتر آشنا کنید.»

اما این راه‌کارها برای جلب رضایت هموطنان بختیاری کافی نبود و به همین خاطر به دستور ضرغامی هیاتی برای گفت‌وگو با ائمه جمعه و نخبگان استان‌هایی که مردم بختیاری در آنها ساکن هستند، اعزام شد. به گفته سهرابی، مدیر کل روابط عمومی وقت صداوسیما، ادامه پخش این سریال منوط به نتایج تحقیقات و تحقق کامل دستورات رییس سازمان صداوسیما بود.

در نهایت اواخر بهمن ماه، در نشست نمایندگان حوزه‌های انتخابیه‌ای که جمعیت آنها از قوم بختیاری هستند با ضرغامی، به صورت رسمی تصمیم گرفته شد که پخش سریال «سرزمین کهن» تا انجام برخی اصلاحات متوقف شود.

پس از دیدار قائم مقام رییس سازمان صداوسیما، قائم مقام معاونت استان‌ها و مدیر شبکه سه با مدیران چهارمحال و بختیاری و برخی اندیشمندان قوم بختیاری، عزت الله ضرغامی نیز سرزده و بدون اطلاع مسؤولان استان خوزستان، به صورت انفرادی در شهر مسجد سلیمان حاضر شد و در حالی که لباس قوم بختیاری را به تن داشت با مردم و جوانان این منطقه گفت‌وگو کرد.

مدتی جز گله‌های کمال تبریزی از رفتار نامناسب برخی از مدیران صداوسیما با مجموعه «سرزمین کهن» خبر چندان مهم و قابل توجهی درباره سرنوشت این سریال وجود نداشت؛ تا اینکه سال ۹۴ با انجام برخی اصلاحات، غلامرضا میرحسینی، مدیر شبکه سه در دوران ریاست سرافراز در صداوسیما، از پخش «سرزمین کهن» خبر داد گفت: اصلاحات این سریال صورت گرفته و حتما تلاش بر این است که در سال ۹۴ پخش شود، اما اینکه پخش حتما در مهر است یا بهمن، هنوز قطعی نشده است. آقای مسعود و تبریزی (تهیه‌کننده و کارگردان) همکاری خوبی داشتند و حمایت‌هایی هم معاون سیما کردند که این سریال به پخش خواهد رسید.

در نهایت اعلام شد که از ۱۴ مهر ماه سال ۹۶، سریال «سرزمین کهن» پس از وقفه‌ای چهار ساله، با تغییر نام به سریال «سرزمین مادری» پخش می‌شود. اما این خبر هم همانند سایر وعده‌هایی که در این چهار سال داده شد و با وجود پخش تیزرهای این مجموعه تلویزیونی، هیچ گاه تحقق پیدا نکرد و همچنان تکلیف این سریال مشخص نشده است!

و حالا طبق آخرین صحبت‌های تبریزی به نظر می‌رسد که دیگر امیدی به کمک و حمایت مدیران تلویزیونی برای پخش سریال «سرزمین کهن» که تاکنون سه مدیر صداوسیما را به خود دیده است، وجود ندارد و شاید بهترین گزینه شبکه نمایش خانگی باشد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..