شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

تقلب در برنامه پرمخاطب «برنده باش»؛

هرچند باید عوامل برنامه «برنده باش» و محمدرضاگلزار پاسخگوی این رفتار غیراخلاقی باشند اما مدیران رسانه ملی نیز باید تجدید نظری در برنامه‌های سرگرمی و نظارت به روی آن داشته باشند. تا زمانی که الویت با فردی باشد که اسپانسر داشته باشد و سود آوری مالی مدنظر سازمان باشد شاهد اینگونه اتفاقات در برنامه‌های مختلف رسانه ملی خواهیم بود.
هرچند باید عوامل برنامه «برنده باش» و محمدرضاگلزار پاسخگوی این رفتار غیراخلاقی باشند اما مدیران رسانه ملی نیز باید تجدید نظری در برنامه‌های سرگرمی و نظارت به روی آن داشته باشند. تا زمانی که الویت با فردی باشد که اسپانسر داشته باشد و سود آوری مالی مدنظر سازمان باشد شاهد اینگونه اتفاقات در برنامه‌های مختلف رسانه ملی خواهیم بود.

به گزارش هنرمندنیوز، در روزهایی که وضعیت مخاطبین رسانه ملی بهتر از سال‌های اخیر است حواشی مختلفی دامن برنامه‌های پربیننده تلویزیون را گرفته است. برنامه «برنده باش» با اجرای سوپراستار سینمای ایران محمدرضا گلزار توانسته است در مدت کمی مخاطبین بسیاری را جذب خود کنند. این برنامه که در نگاه اول‌ می‌توان به آن لقب یکی از بهترین برنامه‌های سرگرمی تلویزیون در سال‌های اخیر رسانه ملی را داد و اصرار و تاکید مجری و شعار اصلی برنامه به کتابخوانی از اتفاقات مثبت آن به شمار‌ می‌رود. هرچند این برنامه کپی برنامه‌ای به نام «میلیونرشو» است و گلزار نیز قبلا با کپی برداری آن تاکید داشته و تا آنجایی که یک برنامه با پایبندی به اصول اخلاقی و شعار انسانی روی آنتن برود و سرگرمی سالمی برای مخاطبینش فراهم کند هیچ ایرادی ندارد و باید حمایت هم شود، اما متاسفانه وقتی پایبندی به اصول اخلاقی و انسانی زیرپا گذاشته‌ می‌شود و چهره محبوب و معرفی چون محمدرضا گلزار نیز آن را همراهی‌ می‌کند دیگر نمی‌توان به سادگی از کنارش رد شد و باید از مسئولین رسانه ملی تا اسپانسر و تهیه کننده و مجری برنامه پاسخگو باشند. البته حواشی برای «برنده باش» از هفته پیش آغاز شده و زمانی که اعلام شد در جشنواره جام جم جابجای آرای مردمی رخ داده و به طور غیرقانونی رای برنامه «نود» شبانه به نفع برنامه «برنده باش» تغییر کرده است. در ادامه مسعود احمدی افزادی، دبیر جشنواره «جام جم» از تشکیل جلسه کمیته فنی دبیرخانه جشنواره در راستای صیانت از آرای مردمی از بامداد جمعه خبر داد و تاکید کرد: «براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد یکی از شرکت‌های مجوزدار آی سی تی (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) در جذب و شمارش آرای مردمی در ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه هفته جاری سهل انگاری کرده و مرتکب تخلف شده است.»

اما این موضوع ابتدای حواشی برنامه «برنده باش» بود و به تازگی افشاگری شرکت کننده‌ای در برنامه در خصوص جابجای سوال و عوض کردن جواب سوال با صداگذاری محمدرضا گلزار تعجب بسیاری از برانگیخته است. در ادامه گزارش خبرگزاری فارس در این زمینه را‌ می‌خوانید:

سرنوشت متفاوت این بچه‌های نخبه باعث شد تا سیدمهدی میرخوشحال، محمد آقایی، محمد رائف و نیما احمدخانی چهار دانشجوی رشته‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف که یکی از دوستانشان به نام کیوان مرادپور در مسابقه برنده باش حضور یافته به خبرگزاری فارس بیایند و درباره یک «مورد عجیب» سخن بگویند.

سیدمهدی میرخوشحال، اولین کسی است که لب به سخن می‌گشاید: ما چهار همکلاسی از شهرهای مختلف هستیم که با هم در یک خوابگاه زندگی می‌کنیم. از آنجایی که مسابقه برنده باش برایمان جذاب بود، تصمیم گرفتیم در آن حضور پیدا کنیم. پس اپلیکیشن مسابقه را نصب و از سوال‌های رایگان شروع کردیم. کم کم و پس از پاسخ دادن به چند سوال متوجه شدیم که اگر بخواهیم به مرحله هشت نفر پایانی صعود کنیم، راهی جز این نداریم که باید روی موضوع متمرکز شویم. در ادامه گروه چهار نفره‌ای تشکیل دادیم و به مدت یک هفته با برنامه‌ریزی به سؤالات پاسخ دادیم. شیوه‌مان هم این بود که هر ۶ ساعت گوشی موبایل دست یک نفر بود و او به سوالات پاسخ می‌داد.

این دانشجوی گیلانی می‌افزاید: از این طریق از دور مسابقات خارج نمی‌شدیم و می‌توانستیم به مراحل بالاتر راه پیدا کنیم. در نهایت هم دوست ما توانست به عنوان نفر ششم از گروه خود بالا بیاید. یک روز در آذرماه از برنامه تماس گرفتند و گفتند که فردا برای حضور در مسابقه به این نشانی بیایید؛ یک شرکت‌کننده و ۴ نفر همراه. چون کیوان اطلاعات عمومی بالاتری نسبت به ما داشت، او را برای حضور در مسابقه انتخاب کردیم.

میرخوشحال می‌گوید: روز مسابقه، کیوان به عنوان نفر اول از گروه خود اعلام شد که متوجه نشدیم پس نفرات قبل از ما چه شدند و چرا او اولین شرکت کننده گروه خود معرفی شد؟ پرسش‌ها آغاز شد تا اینکه سوالی مبنی بر اینکه «دروازه بان چند ثانیه می‌تواند توپ را نگه دارد» در مسابقه مطرح شد. جواب این سوال ۶ ثانیه است، اما در پاسخ‌هایی که روز مسابقه به نمایش درآمد، گزینه ۶ ثانیه وجود نداشت. ما آن لحظه متوجه این موضوع شدیم اما به دلیل اینکه نمی‌خواستیم نظم مسابقه را به هم بزنیم و از طرفی فکر نمی‌کردیم در مسابقه «برنده باش» گزینه غلط وجود داشته باشد، سکوت کردیم. کیوان که شرکت کننده بود، عدد ۵ را با فرض اینکه این عدد نزدیک‌ترین عدد به گزینه ۶ است، انتخاب کرد، اما چون اشتباه بود، از دور مسابقات حذف شد. پس از پایان ضبط، اعتراض خود را به عوامل برنامه اعلام کردیم. اما آنها گفتند: همان موقع باید به ما اعلام می‌کردید که گزینه درست در میان این گزینه‌ها وجود ندارد.

او در پاسخ به این که دوست شما خودش چرا همان زمان مسابقه اعلام نکرد که گزینه صحیح در میان پاسخ‌ها وجود ندارد؟ تاکید می‌کند: واقعیت این است که در مسابقه‌ای با وسعت و دقت برنده باش، امکان اینکه شرکت کننده بخواهد به پاسخ‌ها شک کند، کمی سخت می‌شود. چون او به سوال و جواب‌ها اعتماد دارد و در این میان به دانسته‌های خودش شک می‌کند.

میرخوشحال ادامه می‌دهد: همین اتفاقی که برای کیوان افتاد. او هم تصور کرده بود که شاید قوانین فیفا به تازگی تغییر کرده و خودش خبر ندارد! اصلا ذره‌ای روی پاسخ‌ها تردید نکرده بود و فکر کرده که حتما باید یکی از گزینه‌ها درست باشد.

احمدخانی دانشجوی دیگری که روز ضبط مسابقه کیوان در استودیو حضور داشته نیز در این باره توضیح می‌دهد: وقتی سوال فوتبالی مطرح شد، با توجه به اینکه دوست ما در زمینه فوتبال اطلاعات بالایی دارد، خوشحال شدم. اما وقتی پاسخ‌ها را دیدیم، تعجب کردیم و چون زمان تصویربرداری گوشی‌های ما را تحویل گرفته بودند، تا پایان مسابقه صبر کردیم و پس از آن بلافاصله سرچ کردیم و متوجه شدیم که در سایت فیفا همان ۶ ثانیه ثبت شده است. ابتدا اعتراض کردیم، اما اجازه نمی‌دادند که تهیه‌کننده را ببینیم. سرانجام با اصرار زیاد، ما را پیش تهیه کننده بردند که اول اصلا قبول نمی‌کرد ۶ ثانیه درست است و می‌گفت گزینه ۴ ثانیه درست است و ما با منابع موثق سوالات را انتخاب کرده ایم، اما وقتی پی دی اف سایت فیفا را نشانش دادیم، گفت که بله ۶ ثانیه درست است، ولی شما باید همان لحظه اعتراض خود را اعلام می‌کردید.

در ادامه آقائی گفت: مسابقه برنده باش از شبکه سه پخش می‌شود و جایزه سنگین و میلیونی دارد. اینها شرایط را به سمتی می‌برد که شما به اطلاعات عمومی خودتان شک کنید و اتفاقا ما هم به اطلاعات عمومی خودمان شک کردیم. در حالی که همه ما به شدت فوتبالی هستیم و هنوز گزینه‌ها نیامده بود، می‌دانستیم که جواب، ۶ ثانیه است. وقتی یک مسابقه از شبکه سه پخش می‌شود، ۲۰۰ میلیون تومان جایزه می‌دهد و مجری آن هم محمدرضا گلزار است، شرایط طوری پیش می‌رود که ما اول به اطلاعات خودمان شک کنیم! همان طور که چند روز پیش قانون هند فوتبال عوض شد ما هم در لحظه فکر کردیم که قوانین فوتبال عوض شده است!

او در پاسخ به این سوال که «آیا پرسش مطرح شده در برنامه جزو سوالاتی که پیش از حضور در برنامه پاسخ داده بودید هم وجود داشت یا خیر؟» توضیح می‌دهد: سوال‌هایی که روز مسابقه مطرح می‌شود، الزاما در اپلیکیشن هم وجود ندارد.

او همچنین درباره اینکه در نهایت این قسمت چطور روی آنتن رفت و آیا مخاطبان متوجه این اشتباه در پاسخ سوال نشدند، می‌گوید: تهیه کننده به ما گفت که سوال با همین چهار گزینه و بدون گزینه درست پخش خواهد شد، اما روزی که مسابقه پخش شد، گزینه ۴ ثانیه که روز مسابقه درست بود، ادیت و تصحیح شد و همان گزینه ۶ ثانیه را مخاطبان دیدند. آن چیزی که روی آنتن رفت، دوباره تدوین شده بود. حتی هنگام اعلام گزینه‌ها که همیشه دوربین روی چهره محمدرضا گلزار است، این بار روی جمعیت بود.

میرخوشحال در تکمیل سخنان آقایی عنوان می‌کند: روز مسابقه تهیه کننده گفت که ما هیچ ابایی نداریم، مشکلی پیش آمده و ما برنامه را با همان گزینه‌ها پخش می‌کنیم، اما مساله، سوءاستفاده از ما بود. البته این کار خیلی هم مبتدیانه صورت گرفت و هم از صدای آقای گلزار و هم از تصویربرداری کاملا این موضوع مشخص است. ضمن اینکه از طریق صحنه آهسته کاملا می‌توان متوجه شد که یک برچسب روی ۴ ثانیه می‌زنند و آن را تبدیل می‌کنند به ۶ ثانیه!

میرخوشحال در این میان ۳ نکته دیگر نیز طرح می‌کند که اول به شعار برنامه «برنده باش» برمی‌گردد. او در این باره می‌گوید: برنامه مدعی است که به افزایش اطلاعات عمومی و آگاهی مردم می‌پردازد، اما من سوالات را به سوالات اپلیکیشن و برنامه تقسیم می‌کنم که سوالات اپلیکیشن که شما باید جواب بدهید تا اطلاعات شما سنجیده شود و به عنوان ۸ نفر نهایی بالا شناخته شوید، سوالاتی از این قبیل است که یک سلبریتی خاص چه رنگی را دوست ندارد؟ یا چه ماهی متولد شده است. آیا این سوالات به سطح سواد و آگاهی مردم کمکی می‌کند؟ ضمن اینکه اپلیکیشن به صورتی طراحی شده که شما باید در رقابتی بیفتی که میانگین در هر دقیقه باید به ۳ سوال دقیق پاسخ بدهی. شما در چرخه‌ای می‌افتی که فقط باید جواب بدهی و تعداد، خیلی مهم است. این کار باعث می‌شود که بیشترین درآمدزایی را داشته باشند و فکر می‌کنم آنها به جای اینکه بخواهند جایزه بدهند، درآمد عجیب و غریبی از این مسابقه دارند؛ چون هر شرکت‌کننده باید بسته سؤالات ۵۰۰ تایی را ۲۰ هزار تومان بخرد و ما برای حضور در تلویزیون، به بیش از ۷۰ هزار سوال پاسخ دادیم و رقمی حدود ۳ میلیون تومان برای این کار هزینه کردیم.

این دانشجوی دانشگاه شریف می‌افزاید: نکته دوم این است که اگر ما بلافاصله نتوانستیم موضوع را رسانه‌ای و یا آن را مطرح کنیم، دلیلش این بود که تهیه کننده مدام در صحبت‌هایش به تعهداتی که از دوست ما گرفته بود، اشاره می‌کرد که ایشان حق هیچگونه اظهارنظر را ندارند، ولی ما اکنون به عنوان تماشاگر، شاهد و کسانی که مهمان آن برنامه بودند ، دیدیم که تقلبی رخ داده و از هویت شرکت کننده سوءاستفاده کرده‌اند، گزینه غلط را به درست تغییر داده‌اند تا به این شکل به بیننده القاء کنند که شرکت کننده اطلاعات کافی نداشته است؛ در حالی که اصلا این چنین نبوده است. هدف ما این بود که از هویت و شخصیت شرکت کننده و حقوقش دفاع کنیم و به همه بگوییم که مسابقه «برنده‌باش» دروغ تحویل بینندگان خود داده است.

میرخوشحال اضافه می‌کند: نکته سوم نیز این است که با اینکه گزینه‌های مورد نظر، ۳، ۵،۴ و ۱۰ ثانیه بود، اما این برنامه گزینه‌ها را به شکل دیگری نشان داد و خودشان از طریق ادیت گزینه ۶ ثانیه را به مخاطب نشان دادند و زیر بار کار اشتباهی که کردند، نرفتند. حالا هویت و شخصیت و سطح اطلاعات دوست ما زیر سوال رفته است.

آقایی درباره واکنش هم‌دانشگاهیانش پس از پخش مسابقه نیز گفت: یکی از دوستان برای اینکه فیلم را یادگاری داشته باشیم، یک نسخه از آن را برایمان ضبط کرده بود. هرکدام از بچه‌ها که می‌گفت چرا کیوان سوال را اشتباه جواب داد، فیلم را نشان داده و توضیح می‌دادیم که چه اتفاقی افتاده است. به عبارتی باید برای تک‌تک بچه‌ها توضیح می‌دادیم.

میرخوشحال هم ادامه می‌دهد: دلیل این‌که تصمیم جدی گرفتیم تا موضوع را رسانه‌ای کنیم این بود که اتفاقات ناراحت کننده‌ای برای ما افتاد و دانشجوهای دیگر وقتی دوست ما را می‌دیدند با حالت مسخره‌ای می‌گفتند که حتی نتوانست ۵ تا سوال را جواب بدهد و شرکت کننده دیگری که سطح تحصیلات پایین‌تری داشت از او بهتر پاسخ داد. این ما را خیلی ناراحت می‌کرد و واقعیت چیز دیگری بود. ما این را برای اقوام و دوستانمان توضیح می‌دادیم ولی برای همه که نمی‌شود توضیح داد.

محمد رائف هم در پایان نکته قابل تأملی دارد و معتقد است: متاسفانه حق دوست ما ضایع شده است و مسابقه‌ای بوده که دوست ما می‌توانسته به مراحل بالاتری برود. نکته دردناک ماجرا این است که حقش ضایع شده و نتوانسته از خودش دفاع کند. شاید اگر گزینه‌ها درست بود، سوالات بعدی راحت بود و جایزه اصلی نصیب ما می‌شد. دوست من هم آدمی است که اطلاعات عمومی بسیار بالایی دارد و به خاطر چنین سوالی که اشتباه آن برنامه است، حقش ضایع شده است.

وی می‌پرسد: نمی‌دانم به محتوای برنامه برنده باش چه کسی نظارت می‌کند؟ در سازمان صداوسیما و شبکه سه، آیا نظارتی روی این مسابقه هست یا خیر. امیدوارم که این نظارت بیشتر بشود و دیگر این دست اتفاقات پیش نیاید.

هرچند باید عوامل برنامه «برنده باش» و محمدرضاگلزار پاسخگوی این رفتار غیراخلاقی باشند اما مدیران رسانه ملی نیز باید تجدید نظری در برنامه‌های سرگرمی و نظارت به روی آن داشته باشند. تا زمانی که الویت با فردی باشد که اسپانسر داشته باشد و سود آوری مالی مدنظر سازمان باشد شاهد اینگونه اتفاقات در برنامه‌های مختلف رسانه ملی خواهیم بود.

نویسنده: علی نجفی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..