جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ۲ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

فستیوال کن: نخل طلای "دلون"

علیرغم ایفای نقش در بیش از 88 فیلم و ساختن 3 فیلم طی شصت سال فعالیت هنری، هنرپیشه پر پیشینه و بنام فرانسوی، آلن دلون، در میان اعتراضات به شخصیتی که زن ستیز، نژاد پرست و همجنس گرا ستیز خوانده می‌شود، به نخستین نخل طلای افتخاری خود دست یافت.
علیرغم ایفای نقش در بیش از 88 فیلم و ساختن 3 فیلم طی شصت سال فعالیت هنری، هنرپیشه پر پیشینه و بنام فرانسوی، آلن دلون، در میان اعتراضات به شخصیتی که زن ستیز، نژاد پرست و همجنس گرا ستیز خوانده می‌شود، به نخستین نخل طلای افتخاری خود دست یافت.

هنرمندنیوزنخل طلای افتخاری‌ای که پس از سالها انتظار به این هنرپیشه سرشناس برای یک عمر فعالیت هنری وی داده می‌شود، جبران هفت باری را می‌کند که او در بخش مسابقه‌ای فستیوال کن حضور داشت و در فیلم‌های کارگردانانی چون "ویسکونتی"، "ملویل" و "آنتونیونی" درخشید.

"الن دلون" که اشک در چشم وبغض در گلو داشت گفت : "وقتی من کارم را آغاز کردم، همه گفتند بازیگری کاری آسان اما دوام آوردن در این حرفه دشوار است... من ۶۲ سال دوام آوردم اما امروز می‌بینم که رفتن دشوار است.." او افزود: " من را سالهاست ستاره می‌خوانند اما من آن را مدیون شما می‌دانم".

"آلن دلون"، می‌داند که در ۸۳ سالگی این نخل طلای افتخاری، که توسط دخترش"آنوشکا" به وی داده شد به معنای آخرین دور حضور در صحنه فستیوال کن و بدرود با سینماست.

این نخل طلای دیر رس اما همراه شد با بحث‌های بسیاری که با انتشار توماری توسط فمینیست‌های آمریکائی آغاز کردید.

انجمن "زنان آمریکائی و‌هالی وود"، بر پایه سخنانی که این هنرپیشه در گذشته بر زبان رانده بود، وی را زن ستیز، نژاد پرست و همجنس گرا ستیز خواندند و تومار خود را تا امروز به امضای بیش از ۲۵۰۰۰ نفر رساندند و از جشنواره کن خواستند که از دادن این نخل طلای افتخاری به وی داری کند.

البته "تییری فرمو"، مدیر هنری فستیوال کن، از تصمیم این فستیوال دفاع کرد و گفت: " آلن دلون حق دارد عقیده خودش را داشته باشد و سخنانی که گاه در اینجا و آنجا گفته، با در نظر گفتن سن وی و دنیائی که در آن می‌زیسته، دیگر نمی‌تواند با معیارهای امروز سنجیده شود.

"جک لانگ"، وزیر پیشین فرهنگ فرانسه نیز، در حمایت ار آلن دلون گفت که یک موج "مک کارتیسم" به راه افتاده است. او گفت نباید حساب فرد را با هنر وی مخلوط نمود.

اما پاره‌ای از طنز پردازان گفتند : درست مانند این است که بگوئیم هیتلر سگ خود را بسیار دوست می‌داشته است ...

نا گفته نماند که "آلن دلون" بسیار منزوی و در خارج از پاریس زندگی می‌کند و در باغش جسد همه سگ‌هائی را که داشته به خاک سپرده است.

روابط او با پسرش آنتونی دلون هم چندان مناسب نیست و از جمله چند روز پیش از آغاز فستیوال پسرش با انتشار یک ویدئو از پدرش خرده گرفت که سن او را درست اعلام نکرده و خبر نادرست بارداری دخترش راداده است. آنتونی دلون با این حال گفت اگر پدرش از او دعوت به عمل آورد، وی به مناسبت دادن نخل طلا در فستیوال کن حضور خواهد یافت... که اینگونه نشد.

به هر رو "آلن دلون" در سخنان خود در ماه نوامبر ۲۰۱۸ و در گفتگوهای پر شمار این روزهای خود گفت که چنانچه سیلی زدن به یکی از زنان زندگی اش، زن ستیزی به شمار می‌آید، او زن ستیز است. .. او افزود که سیلی‌های بسیاری از زنان زندگی اش خورده است. البته او درسخنان پیشین خود به تنبیه شدید فرزندش آنتونی و زندانی کردن او در قفس سگ‌ها برای پرورش دلاوری مردانه اش اشاره کرده بود.

استقبال بی نظیری که از این هنرپیشه سالخورده و مطرح از سوی مردم و در حین ماستر کلاسش با خبرنگاران انجام گرفت، حکایت از این دارد که او هنوز یکی از غول‌های دنیای سینما به شمار می‌آید.

نویسنده: شهلا رستمی

 

 

 

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..