سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

با فرزام محبی، طراح و تهیه کننده «آی ‌فیلم پلاس»

شبکه آی فیلم که حالا بعد از گذشت 9 سال، 4 کانال عربی، فارسی، انگلیسی و آی فیلم 2 را در خانواده بزرگ خود دارد، از هجدهم شهریور 1389 و با پخش برنامه های کانال عربی شروع به کار کرد...
شبکه آی فیلم که حالا بعد از گذشت 9 سال، 4 کانال عربی، فارسی، انگلیسی و آی فیلم 2 را در خانواده بزرگ خود دارد، از هجدهم شهریور 1389 و با پخش برنامه های کانال عربی شروع به کار کرد...

زهرا صلواتی| شبکه آی فیلم که حالا بعد از گذشت ۹ سال، ۴ کانال عربی، فارسی، انگلیسی و آی فیلم ۲ را در خانواده بزرگ خود دارد، از هجدهم شهریور ۱۳۸۹ و با پخش برنامه های کانال عربی شروع به کار کرد. کانالی که مخاطبان بسیاری در میان عرب زبانان جهان برای خود دست و پا کرده و برنامه «آی‌ فیلم پلاس» هم جزو برنامه های پربیننده اش است. آی فیلم پلاس هر پنج شنبه با محور اخبار هنرمندان در حوزه های مختلف هنری روی آنتن کانال عربی آی فیلم می رود. این برنامه اخبار مربوط به هنرمندان را در دو بخش خبری و تعاملی برای مخاطبان عرب زبان خود بازگو می کند. این برنامه ۳۰ دقیقه ای همچنین به رویدادهای مختلف هنری در زمینه‌‌ های سینما، تئاتر، تلویزیون، موسیقی و هنرهای تجسمی می پردازد و برخی از جاذبه های گردشگری ایران را به مخاطبان خود معرفی می نماید. گفت و گو با هنرمندان، یکی دیگر از بخش های برنامه آی‌ فیلم پلاس را تشکیل می دهد که استقبال مخاطبان را به همراه داشته است. آی ‌فیلم پلاس سعی دارد با پوشش اخبار هنرمندان و فعالیت های محافل هنری، ضمن ارائه یک برنامه سرگرم کننده و جذاب به مخاطبان خود، بخشی از فرهنگ ایرانی و اسلامی را نیز به مردمان کشورهای عربی معرفی نماید.

اجرای آی ‌فیلم پلاس را رویدا الهمه و مازن السریع دو مجری عرب زبان بر عهده دارند. این برنامه هر پنجشنبه شب ساعت ۲۰ به وقت تهران روی آنتن آی فیلم عربی می رود. به همین بهانه و در روزهای آغازین دهمین سال فعالیت شبکه آی فیلم، با فرزام محبی، طراح و تهیه کننده آی ‌فیلم پلاس به گفت و گو نشستیم و از روند ساخت و تولید این برنامه جویا شدیم.

لطفاً در ابتدا درباره چگونگی ساخت آی فیلم پلاس و اهداف این برنامه توضیحاتی را بفرمایید.

آی فیلم پلاس برنامه ای است که به اخبار هنرمندان و رشته‌ های هنری همچون سینما، تئاتر، انیمیشن، موسیقی، تجسمی و... می پردازد. بخشی از برنامه هم مربوط به ارتباط با مخاطبان است. آیتمی هم داریم که به معرفی جاذبه های گردشگری ایران اختصاص دارد. مجری این قسمت از برنامه، با سفر به نقاط مختلف ایران، جاذبه های گردشگری و غذاهای سنتی و محلی هر منطقه را معرفی می کند. به اکران فیلم ها، سریال ها و تئاترها هم می پردازیم.

چگونه شد که به فکر ساخت چنین برنامه ‌ای افتادید؟

کانال عربی شبکه آی فیلم، تنها رسانه کشور است که فیلم و سریال به زبان عربی پخش می کند. از آنجا که این کانال به پخش فیلم و سریال های ایرانی برای مخاطبان عرب زبان خود می پردازد، به این نتیجه رسیدیم اخبار و حواشی مربوط به این آثار و هنرمندان را در قالب برنامه آی فیلم پلاس به بینندگان ارائه دهیم.

در ادامه مسیر، آیا قرار است آیتم یا آیتم های جدیدی به برنامه اضافه شود؟

از آنجا که فصل دوم برنامه را روی آنتن داریم و آیتم های مختلفی از جمله گفت و گوی اختصاصی با هنرمندان ایرانی و اخبار و حواشی مربوط به فیلم ‌ها و سریال ‌ها را پیش‌ بینی کرده‌ ایم، فعلا نیازی به اضافه کردن آیتم جدیدی نمی ‌بینیم. ضمن این که، بخش‌ هایی مانند دعوت از هنرمندان برای حضور در استودیو و گفت و گو با آنها از جمله آیتم‌ های جدیدی است که در این فصل به برنامه افزوده شده است.

پس در ۲۶ قسمت سری دوم آی فیلم پلاس آیتم های برنامه ثابت خواهد بود؟

بله، به هر حال به نوعی در شروع پخش فصل دوم برنامه هستیم و آیتم های جدیدی در قیاس با سری اول به آن اضافه شده است. برای فصل‌ های بعدی البته در فکر تغییرات و تحولاتی هستیم.

به لحاظ ساختاری یا آیتم ها؟

نه، در حد همان آیتم ها. ساختار برنامه جواب داده است و بازدید خوبی از آیتم ها در فضای مجازی و شبکه ‌های اجتماعی می شود. در نتیجه، نیازی نمی بینیم به ساختار آی فیلم پلاس دست بزنیم.

با چه بازخوردها و واکنش هایی از سوی مخاطبان عرب زبان خود مواجه هستید؟

اکثر بازخوردها مثبت و امیدوارکننده است. با بازیگران فیلم ها و سریال هایی که از کانال آی فیلم عربی پخش می شوند مصاحبه می کنیم و پشت صحنه این آثار را به نمایش می گذاریم. مخاطبان از این آیتم ها استقبال می کنند و حتی خودشان پیشنهاد می‌دهند که با کدام بازیگران مصاحبه داشته باشیم. اصولاً مخاطبان عرب زبان علاقه زیادی به بازیگران ایرانی دارند. البته برنامه این روزها حال و هوای ماه محرم را به خود گرفته و آیتم های پخش شده هم بر اساس این مناسبت است.

برنامه آی فیلم پلاس چقدر توانسته کمک کند تا مخاطبان عرب زبان با حال و فضای هنری ایران بیشتر آشنا شوند؟

از قبل هم آشنایی داشته اند، اما برنامه ما کمک کرده تا از زندگی خصوصی و دغدغه های شخصی هنرمندان ایرانی بیشتر بدانند. ما در هر برنامه حدود ۴-۵ آیتم تولیدی داریم و با بازیگران، هنرمندان و کارگردانان ایرانی مصاحبه های اختصاصی می‌ کنیم. قصدمان این است که بینندگان برنامه با هنر و فرهنگ ایرانی بیشتر آشنا شوند. طراحی و پیش بینی آیتم های مربوط به جاذبه های گردشگری، غذاهای سنتی و موسیقی های محلی ایران هم در همین راستا است. بسیاری از هنرمندان ایرانی با آی فیلم پلاس به مخاطبان عرب زبان برنامه معرفی شده اند.

دعوت از هنرمندان برای حضور در برنامه با توجه به مشغله های کاری‌ای که دارند چندان آسان به نظر نمی رسد.

خوشبختانه تا به امروز مشکل چندانی در این خصوص نداشته‌ ایم و هنرمندان تعامل و همکاری خوبی با ما داشته اند و از حضور در برنامه استقبال می کنند. اتفاقاً حضور در برنامه با توجه به جامعه مخاطبان هدفی که آی فیلم عربی دارد برایشان جذاب است. وقتی متوجه می شوند که چقدر در میان عرب زبانان غیرایرانی محبوبیت دارند بیشتر اشتیاق حضور در برنامه را پیدا می‌ کنند.

با توجه به مقتضیات برنامه چقدر با محافل هنری و سینمایی داخل کشور ارتباط دارید؟

ارتباطات معمول خود را داریم، اما سعی می کنیم که خودمان اخبار دست اول تولید کنیم. به غیر از جشنواره های خارجی که فعلاً امکان حضور در آنها را نداریم، در جشنواره ‌های داخلی حضوری فعال داریم و اخبار دست اول و اختصاصی از این رویدادهای هنری را به مخاطبانمان عرضه می‌ کنیم.

مردم کدام کشورهای عربی بیشتر به تماشای آی فیلم پلاس می نشینند؟

از سوریه، لبنان و عراق مخاطبان زیادی داریم که پیگیر برنامه هستند.

از مجریان برنامه هم بگویید که چگونه انتخاب شده اند؟

ما دو مجری داریم؛ آقای مازن السریع از مجریان با سابقه و مسلط هستند و خانم رویدا الهمه که ایشان هم توانایی های خاص خودشان را دارند. برنامه ‌ای با فرم و ساختار آی فیلم پلاس را نه فقط در آی فیلم عربی که حتی در خود شبکه آی ‌فیلم هم نداشته ایم.

چه برنامه هایی را برای آینده آی فیلم پلاس در نظر دارید؟

سعی ما بر این است که به آیتم های برنامه اضافه کنیم و به برخی از رشته ‌های هنری از جمله موسیقی، ورود بیشتر و جدی تری داشته باشیم.

 

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..