دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نگاه هنرمندانه و فقیهانه به موضوعات لازمه تولید آثار هنری فاخر است و انتظار می‌رود هنرمندان با تمرکز بر سوژه‌ها و تولید اثر فاخر، در ترویج فرهنگ رضوی و فرهنگ ایرانی اسلامی نقش‌آفرین باشند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نگاه هنرمندانه و فقیهانه به موضوعات لازمه تولید آثار هنری فاخر است و انتظار می‌رود هنرمندان با تمرکز بر سوژه‌ها و تولید اثر فاخر، در ترویج فرهنگ رضوی و فرهنگ ایرانی اسلامی نقش‌آفرین باشند.

 هنرمندنیوز: محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی در تالار فرهنگسرای کومش سمنان افزود: وجود خورشید امامت و ولایت امام رضا(ع) در ایران و امامزادگان، ارزش‌های مبنایی هستند که هنرمندان برای تقویت این بنیه باید بیش از پیش کار کنند.

به گزارش هنرمندنیوز، وی با بیان این نکته که داستان‌گویی شاید درازایی به عمر بشر داشته باشد و امروز این دیدگاه وجود دارد که داستان‌ نویسی و روایت داستان‌گونه بر تاثیرگذاری کلام می‌افزاید و با  اشاره به اینک ه شعر قرابت نزدیکی با قصه دارد، تصریح کرد: از جمله رموز ماندگاری آثار سعدی، حافظ و مولانا، داشتن دست‌مایه قصه‌گونه در آثارشان است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: قصه‌گویی در قرآن کریم نیز مورد توجه است و هنر قرآن این است که مخاطب را وارد فضای قصه می‌کند و پند می‌دهد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هنرشناس هستند، به فرموده رهبر معظم انقلاب اشاره کرده و با بیان این نکته که هیچ شاخه هنر بدون تکیه بر ادبیات داستانی به جایی نمی‌رسد، اظهار داشت: تئاتر و سینما مبتنی بر داستان است و دیگر شاخه‌های هنر نیز با داستان ارتباط دارد.

این مقام مسئول، با اشاره به این امر که با تقرب جستن به ائمه اطهار(ع) وجودمان را صیقل می‌دهیم و بزرگ می‌کنیم و تولید اثر در معرفی سیره ائمه اطهار(ع) و سیره رضوی و ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی مخاطبان زیادی را جذب می‌کند و با اشاره به فیلم‌هایی که در زمینه دینی ساخته شد، اظهار داشت: فیلم‌هایی که در زمینه سیره ائمه اطهار(ع) و پیامبران ساخته می‌شود مخاطبان زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: استان سمنان در شاخه‌های مختلف فرهنگ و هنر نام‌آور است و میزبانی جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی در سمنان نشان از ذوق و علاقه به آستان قدس رضوی است.

۳۸۳ نویسنده کشور با داستان کوتاه و طرح رمان در قالب پانزدهمین جشنواره ملی داستان رضوی (کبوتر حرم) در این استان با هم رقابت دارند. در این دوره از جشنواره که پس از وقفه ای ۲ تا سه ساله با میزبانی دوباره سمنان، ۵۷۸ اثر از استانهای سراسر کشور دریافت شد و مورد داوری قرار گرفت.

از کل آثار رسیده ۲۳۶ اثر توسط آقایان و بقیه توسط بانوان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد. جشنواره امسال در ۲ بخش داستان کوتاه و طرح رمان برگزار شد و از کل آثار رسیده، ۴۸۸ اثر داستان کوتاه، ۷۸ اثر طرح رمان و ۱۲ اثر نیز متفرقه بود.

امروزو در آیین اختتامیه به هشت اثر برگزیده در بخش داستان کوتاه و ۱۰ اثر در بخش طرح رمان جوایزی اهدا شد و ۱۰ نفر از شرکت‌کنندگان استان سمنان نیز در اختتامیه این جشنواره تقدیر شدند.

جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی با اهداف ترویج اندیشه امامت و تحکیم نظام ولایت با محوریت شخصیت، سیره و معارف امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی در سطح جامعه از طریق گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، شناسایی، معرفی و گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان برتر آثار فاخر فرهنگی، هنری و رسانه‌ای مرتبط با آن حضرت، فرآوری محتوای تولیدی جشنواره‌ جهت انتشار در رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی، ارائه مفاهیم دینی و رضوی در قالب عامه‌پسند و دارای ظرفیتِ داستان و جریان‌سازی فرهنگی و بسترسازی جهت شناسایی چهره‌های مستعد و علاقه‌مند در جهت تولید آثار فاخر ادبیات رضوی ترتیب یافته است.

شخصیت، سیره، تاریخ و معارف امام رضا (ع)، فرهنگ عامه و امام رضا (ع)، تبلور سخنان حضرت رضا (ع) در جامعه ایرانی، زیارت و خاطرات آن، امام رضا (ع) و تمدن آینده اسلامی ـ ایرانی و امام رضا (ع) و انقلاب اسلامی، شهدا و جبهه مقاومتاز موضوعات پانزدهمین جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی بوده است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..