سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ۳ اکتبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

شامگاه چهارشنبه؛

آیین اختتامیه چهارمین جشن سیمرغ سینمای خراسان رضوی چهارشنبه شب با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این دوره در مشهد و همچنین قدردانی از رسانه‌های فعال در آن برگزار شد.
آیین اختتامیه چهارمین جشن سیمرغ سینمای خراسان رضوی چهارشنبه شب با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این دوره در مشهد و همچنین قدردانی از رسانه‌های فعال در آن برگزار شد.

هنرمندنیوز: مراسم اختتامیه چهارمین جشن سینمای سیمرغ خراسان رضوی بدون سخنرانی مسؤولان برگزار و فقط بیانیه هیأت داوران قرائت شد که ضمن معرفی آثار برتر حاکی از پند و اندرزهایی برای فیلمسازان بود.

هیأت داوران این دوره از جشن سینمای سیمرغ خراسان رضوی که همزمان با نوزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد برگزار شد، از بین ۷۰ اثر سینمایی شامل هشت فیلم بلند و ۶۲ فیلم کوتاه در قالب داستانی، مستند، تجربه گرا و پویانمایی ۲۲ اثر را برای بخش رقابتی انتخاب کردند و این آثار ۲۳ و ۲۴ بهمن در پردیس سینمایی اطلس اکران شد.

نقش خراسان رضوی در رشد هنر بی نظیر است

در بیانیه هیئت داوران چهارمین جشن سینمای سیمرغ خراسان رضوی آمده است: بی تردید سهم خراسان بزرگ در رشد و نمو هنر بویژه هنر ایرانی اسلامی هم در قدم‌های اول پیدایش هنر اسلامی و هم در طول قرون وسطی اسلامی بی‌بدیل و بی‌نظیر است، از فردوسی بزرگ و معماری و نگارگری و نقاشی و سفال‌گری گرفته تا کتابت پرجمال این معجزه جاویدان او در خراسان.

در این بیانیه آمده است: مستندهای ارسالی به این دوره از جشن سیمرغ سینمای خراسان رضوی از فرم قابل قبول و کیفیت مناسبی برخوردار نبود اما محتوی ارائه شده در آثار مستند حاکی از دغدغه‌های صحیح فرهنگی و اجتماعی مستندسازان است که نمادش را در جوایز می‌بینید، حضور فیلمسازان جوان و پرشور در حوزه فیلم کوتاه داستانی نویدبخش است اما ضعف‌های مشخصی در ساختار آثار داستانی دیده می‌شود که عوامل متعددی از جمله شیوه‌های آموزش، بودجه متمرکز و آموزش تولید محور و دیگر موارد را شامل می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید: در حوزه مضمون همچنان خلأ ایده‌های بکر بومی و حماسی و انقلابی و هماهنگ با جامعه ایرانی اسلامی به صورت جدی محسوس است، علی رغم حضور چند اثر اقتباسی همچنان خلأ رابطه ادبیات و سینما آزاردهنده است، چنانچه در سینمای ایران این مشکل وجود دارد.

در این بیانیه آمده است: در بیمه شناسی سینما بیشتر آثار ارائه شده مضامین اجتماعی دارند و از ژانر واحدی پیروی ممکن می‌کنند که غالباً در نتیجه مسائل اجتماعی و نگاه به جشنواره‌های خارج از کشور است، امیدواریم که در آینده شاهد تنوع آثار در حوزه‌های و گونه‌های متفاوت از جمله سینمای کمدی، سیاسی و دینی و دیگر گونه‌های جذاب سینما باشیم.

هیئت داوران چهارمین جشن سینمای سیمرغ خراسان رضوی از بین ۲۲ اثر ارائه شده در بخش رقابتی این دوره، پنج اثر را برگزیدند و لوح تقدیر ویژه و تندیس این جشن را برای نگاه ملی و هویت‌گرا به فیلم «بندی‌ها» اثر جلیل شریعتی‌فر اعطا کردند.

هیئت داوران همچنین دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه را به‌جهت پرداخت موضوعات اجتماعی با نگاه امیدبخشی به فیلم «جزیره بهرام» اثر مسعود زارعیان، تندیس و لوح تقدیر را به فیلم «مات» اثر نسیم سهیلی، تندیس بهترین فیلم داستانی کوتاه جشن سینمای سیمرغ خراسان رضوی را به فیلم «برنده» اثر علی کیوان و تندیس بهترین فیلم این دوره را به «آنجا سپیده دم» به جهت ساخت اثری امیدبخش در خصوص همه‌گیری بیماری کرونا به «هاشم مسعودی» و «محسن جهانی» اعطا نمود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..