پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ۷ دسامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

ارزیاب یونسکو پس از سفر به همدان و بررسی هگمتانه، در دیدار با معاون میراث فرهنگی، نظرات اولیه خود را درباره شرایط پرونده «منظر تاریخی هگمتانه و همدان» برای ثبت جهانی بیان کرد.
ارزیاب یونسکو پس از سفر به همدان و بررسی هگمتانه، در دیدار با معاون میراث فرهنگی، نظرات اولیه خود را درباره شرایط پرونده «منظر تاریخی هگمتانه و همدان» برای ثبت جهانی بیان کرد.

هنرمندنیوز:‌ «غسان شمالی»، ارزیاب یونسکو که برای ارزیابی پرونده «منظر تاریخی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» به ایران سفر کرده است، پس از بازدید از این محوطه تاریخی و بررسی شاخص‌های آن، با علی دارابی ـ قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث‌فرهنگی ـ دیدار کرد.

دارابی نخست با اشاره به ملیت لبنانی ارزیاب یونسکو بیان کرد: ایران و لبنان، تاریخ دوستی و تمدن کهنی با یکدیگر دارند. لبنان سرزمینی با تنوع فرهنگی و همزیستی ادیان است و در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رشته دوستی و مودت لبنان و ایران مستحکم‌تر شده است.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد:‌ همدان نشانه تاریخی ما از دوران مادهاست، اهمیت ثبت جهانی همدان و هگمتانه به این دلیل است که ادوار تاریخی مختلف کشور ما را روایت می‌کند.

او همچنین گفت: اگرچه آرامگاه حکیم و طبیب بزرگ ایران، بوعلی سینا در همدان و هگمتانه قرار دارد، اما این شهر نمادی از تنوع فرهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان است.

دارابی بیان کرد: چشم‌انتظار ثبت جهانی هگمتانه هستیم و مردم ایران قدردان افرادی هستند که حافظ فرهنگ و تمدن‌شان باشند.

قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بخشی از سرود ملی لبنان که یادآور اهمیت میهن، شکوه آن و قداست پرچمش است، گفت: ما هم در ایران برای اعتلای اسلام، ایران و حفاظت از میراث‌ فرهنگی تلاش می‌کنیم که تشکیل انجمن‌های میراث‌ فرهنگی در تمام سطوح، انجمن خیران میراث‌ فرهنگی و برگزاری جشنواره چندرسانه‌ای میراث فرهنگی از جمله آن‌هاست.

شمالی، ارزیاب یونسکو نیز از سفر به ایران ابراز خوشحالی کرد و با قدردانی از مهمان‌نوازی ایرانی‌ها، گفت: در چند روزی که در همدان بودم، گروه پاسخگویی همراه من بود و با توجه به اینکه هگمتانه عرصه بزرگی دارد، آثار زیادی دیدم و اطلاعات خوبی درباره پرونده به من ارائه شد.

او ادامه داد: من قبل از سفرم به همدان، پرونده را مطالعه کرده‌ام و معتقدم ظرفیت زیادی برای ثبت جهانی دارد و بر اساس مشاهده‌ای که داشتم، ثبت جهانی آن شدنی است.

ارزیاب یونسکو اظهار کرد: یکی از موارد مهم این پرونده، انسان‌محور بودن آن است، مثلا در بازار دیدم که مردم، سنت‌های قدیم خود را حفظ کرده‌اند و زندگی در جریان است. همچنین یکی از موارد مهم این بود که نمایندگان اصناف، بازار و نماینده سمن‌ها راضی بودند و هماهنگی خوبی با سازمان‌های دولتی به شکل روزانه دارند که مهم است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..