جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

عطیه پژم: به جرئت می‌توان گفت در بحث دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌ها، هنرمندان ایرانی به خوبی توانسته‌اند پدیده­ لباس را از دیدگاه­های متفاوت از قبیل روان­شناسی، اقتصاد، جامعه­‌شناسی، مذهب، تاریخ و زیبایی مورد مطالعه قرار دهند.
عطیه پژم: به جرئت می‌توان گفت در بحث دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌ها، هنرمندان ایرانی به خوبی توانسته‌اند پدیده­ لباس را از دیدگاه­های متفاوت از قبیل روان­شناسی، اقتصاد، جامعه­‌شناسی، مذهب، تاریخ و زیبایی مورد مطالعه قرار دهند.

به گزارش هنرمندنیوز، طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر قرار گرفتن مفاد تفاهم‎نامه بین معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منطقه آزاد چابهار در پروسه اجرایی منتشر شده که بخشی از آن، معطوف به اعطای نشان ملی مهتاب با هدف احیای دوخت و دوزهای بومی است.

این نشان با نام و یاد مهتاب نوروزی، سوزن دوز اهل سیستان و بلوچستان در هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر که بخشی از آن در چابهار برگزار می‌شود، اهدا خواهد شد.

انتشار این اخبار در وهله نخست، تداعی‌گر میزان اهمیت و جایگاه حفظ و احیای سنت‌های بومی در عرصه مد و لباس کشور است، در حالی که حضور تنوع در تولیدات بشر، به لحاظ تعدد در جامعه انسانی همیشگی بوده و سرعت این تنـوع حداقل در مورد لباس همواره و برای همه­ اقوام و ملت­‌ها یکسان نبوده است.

هر چند در بسیاری از موارد طـرح­‌ریزی برای خلق این تنوع معمولاً صورتی منسجم و آگاهانه نداشته است، اما به جرئت می‌توان گفت که در بحث دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌ها، هنرمندان ایرانی به خوبی توانسته‌اند پدیده­ لباس را که با خصوصیات مختلف فردی و اجتماعی انسان در ارتباط است، از دیدگاه­‌های متفاوت از قبیل روان­شناسی، اقتصاد، جامعه­‌شناسی، مذهب، تاریخ، زیبایی و غیره مورد مطالعه قرار داده و بحث‌­های مفصل و مختلفی در مورد هرکدام انجام دهند.

در حقیقت تلقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امر پرداختن به موضوع حفظ و احیای لباس اقوام ایرانی، به منزله­ دست یافتن به محصول و فرآیندی است که مقولات هنری و صنعتی در حیطه پوشاک را از یکدیگر متمایز ساخته و به عنوان یک فرآیند، برآوردن خواسته‌های فرهنگی و اجتماعی در مورد چگونگی نمایان شدن لباس زیبا بر تن آدمی را مد نظر قرار داده است.

به هر روی، طی روزهای اخیر جلسه بررسی روند اجرایی مفاد تفاهم‎نامه بین معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منطقه آزاد چابهار با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری و عبدالرضا کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار برگزار شدو در این جلسه در راستای اجرای تفاهم‌نامه قرار شد نشان ملی مهتاب با نام و یاد مهتاب نوروزی، سوزن دوز اهل سیستان و بلوچستان در هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر که بخشی از آن در چابهار برگزار می‌شود، اهدا شود.

نشان ملی مهتاب از این پس و همه ساله با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط منطقه آزاد چابهار در حوزه دوخت و دوزهای بومی در سطح ملی و منطقه‌ای اعطا خواهد شد.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..