جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ۲ دسامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدال «‌کارنگی»‌ نامزدهای اولیه خود را که شامل ۴۰ اثر برای مخاطبان کودک و نوجوان است معرفی کرد.
مدال «‌کارنگی»‌ نامزدهای اولیه خود را که شامل ۴۰ اثر برای مخاطبان کودک و نوجوان است معرفی کرد.

به گزارش هنرمندنیوز و به نقل از گاردین،‌ از داستان دختربچه‌ای که در کنار خودکشی مادرش در جست‌وجوی میراث تایوانی خودش است تا سرگذشت دو کودکی که با بیماری مرگبار مادرشان دست و پنجه نرم می‌کنند، موضوعاتی هستند که در بین آثار نامزدهای اولیه مدال «کارنگی» سال ۲۰۱۹  به چشم می‌خورند. نامزدهای این دوره از این جایزه موجی از کتاب‌های کودک و نوجوانی هستند که موضوعاتی همچون انزوا، غم، فقر و محرومیت را دربردارند.

از مهم‌ترین کتاب‌هایی که به لیست نامزدهای اولیه جایزه «‌کارنگی» راه یافته‌اند می‌توان به ‌ کتاب‌هایی همچون «‌وزن هزار پر» نوشته «برایان کوناگان»،‌ که درون‌مایه‌ مرگ مادر را در بردارد،  «پسری در آخر کلاس»‌ نوشته «‌آنجالی رئوف»‌ که در رابطه با پناهندگان سوری است که در انگلستان زندگی می‌کنند، «‌گِل» نوشته «امیلی توماس» و «حرف استخوان» ‌نوشته «‌کندی  گورلی»‌ اشاره کرد.

پس از مطالعه ۲۵۴ رمان، «الیسون برامول» رئیس داوران این جایزه بیان کرد طرد شدن و منزوی بودن در کنار فقر و محرومیت درون‌مایه  اصلی کتاب‌های کودک و نوجان سال اخیر را تشکیل می‌دهد.

لیست اولیه نامزدهای این جایزه شامل تعداد زیادی از کتاب‌های شعر است و سه شاعر آمریکایی از جمله «کوام الکساندر» برای «جهش کردن»‌، «‌جیسون رینولدز»‌ برای «‌فراز و نشیب‌های طولانی»‌ و «‌الیزابت اکوادو»‌ برای «شعر ایکس»‌ نامزد آن هستند.

این لیست توسط هیئتی از کتابداران از جمله برندگان پیشین این مدال همچون «دیوید آلموند»،‌ «‌سالی گاردنر»‌ و «‌فیلیپ ریو»‌ انتخاب شده است.

«کلمات گمشده» نوشته «‌روبرت موک فارلن»‌ و «‌جکی موریس»‌ مجموعه‌ی شعری است که در ستایش طبیعت نوشته شده و توانسته در لیست نامزدهای اولیه مدال «کارنگی»‌ و مدال «کیت گرین‌وی»‌ (ویژه بهترین تصویرگری) جای بگیرد.

رئیس هیئت داوران بیان کرد: «۴۰ کتاب منتخب دیدگاهی صمیمی به زندگی خانوادگی ‌و جست‌وجو درباره مسائل پیچیده و تنفرآمیز جهان را  پیشنهاد می‌کند. خوانندگان جوان این فرصت را دارند که با شخصیت‌ها و راویان گوناگون روبه‌رو شوند که هر یک  از تجربیات خود سخن می‌گویند و با سختی‌های زندگی همدردی می‌کنند.»‌

برندگان جوایز «کارنگی» و «گرین‌وی»‌ هر کدام مبلغ ۵۰۰۰ پوند را در کنار کتاب‌های به مبلغ ۵۰۰ دلار برای اهدا به کتابخانه محلی‌شان به همراه یک مدال طلا دریافت می‌کنند. لیست نامزدهای نهایی در نوزدهم مارس اعلام می‌شود و برندگان در هجدهم ژوئن معرفی می‌شوند.

جایزه ادبی «کارنگی» به‌ عنوان قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جایزه ادبی انگلیس در حوزه ادبیات کودک هر سال توسط موسسه کتابداری و اطلاعات انگلیس به برگزیدگان اعطا می‌شود. این مدال در سال ۱۹۳۶ به یاد «اندرو کارنگی» نیکوکار اسکاتلندی که بیش از ۲۸۰۰ کتابخانه در دنیای انگلیسی‌زبان بنیان‌گذاری کرد، راه‌اندازی شد و ۱۹ سال پس از آن، مدال «کیت گرین‌وی» به نام هنرمند قرن نوزدهمی به راه

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..