سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نویسنده کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» عنوان کرد:

محمدسرور رجایی می‌گوید: ایران و افغانستان دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند اما در دوران دفاع مقدس ما با برادران ایرانی به خون شریکی رسیدیم که این ارزشی افزون بر مشترکات تاریخی و فرهنگی دارد.
محمدسرور رجایی می‌گوید: ایران و افغانستان دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند اما در دوران دفاع مقدس ما با برادران ایرانی به خون شریکی رسیدیم که این ارزشی افزون بر مشترکات تاریخی و فرهنگی دارد.

به گزارش هنرمندنیوز، مراسم رونمایی کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»؛ خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس با حضور محمدسرور رجایی نویسنده کتاب، روح‌الله رضوی، عضو اتحادیه بین‌المللی امت واحده جمعی از رزمندگان غیرایرانی دوران دفاع‌مقدس در حوزه هنری قم برگزار شد.

روح الله رضوی، مسئول اتحادیه بین‌المللی امت واحده و فعال جهان اسلام در ابتدای این مراسم در سخنانی با اشاره به ایده‌اش درباره برگزاری کنگره شهدای غیر ایرانی دفاع مقدس گفت: زمانی که به قم می‌آمدم به گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) می‌رفتم و بر سر مزار شهدای عراقی و افغانستانی می‌رفتم تا به یاد دلیر مردانی که با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل کنار رزمندگان ایرانی شجاعانه جنگیدند، باشم.

رضوی در ادامه سخنانش با بیان اینکه تفکر انقلاب اسلامی را تفکری فرامرزی است، اظهار کرد: پاسداری از انقلاب اسلامی مرز جغرافیایی ندارد و هر زمان که ارزش‌های اسلام مورد تهدید دشمنان قرار گیرد رزمندگان با ملیت‌های مختلف از جان خود که ارزشمندترین هدیه آنان به اسلام است خواهند گذشت و امروز پاسداران جان برکف اسلام هر لحظه آماده دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی هستند.

محمد سرور رجایی نویسنده کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» هم در این مراسم ضمن اشاره به سختی‌های کار گردآوری خاطرات رزمندگان افغانستانی دوران دفاع مقدس گفت: ایده این کتاب، در نوجوانی، زمانی که کابل بودم و مجله جهادی مخفیانه به دستمان می‌رسید، شکل گرفت. در یکی از این مجله‌ها مطلبی درباره شهید ابوالفضل پور یزدی بود که پیش از جنگ ایران و عراق، از قم به افغانستان رفته بود و در هرات شهید شده بود و و در آرامستان شیخان قم دفن شده است، متوجه شدم افرادی ملیت‌های مختلف در کشوری  غیر از کشور خود شهید می‌شوند، می خواستم خانواده‌های این شهدا را پیدا کنم تا خاطراتشان را بازگو کنند.

وی در ادامه افزود: در ابتدای کار جمع‌آوری خاطرات، انگار دنبال سوزن در انبار کاه بودم حتی تعدادی از دوستانم مانع از جمع‌آوری خاطرات می‌شدند، آن‌ها می‌گفتند این کار خط قرمز و یک موضوع امنیتی است.

رجایی با بیان اینکه برای جمع‌آوری محتوای کتابش، بیش از ۱۰ سال وقت گذاشته است، ادامه داد: امان الله امینی، جانباز افغانستانی قطع نخاع شده‌ دفاع مقدس، اولین کسی بود که به سختی خاطراتش را گفت و بعد از آن، کم‌کم کتاب تکمیل شد. اما هنوز هم بسیاری از دوستان ساکن قم یا شهرهای دیگر به حرف نیامده‌اند و امیدوارم انتشار این کتاب باعث شود آنها هم ترغیب شوند خاطراتشان را بگویند. خاطرات مجاهدان افغانستانی تنها متعلق به خود رزمنده نیست بلکه متعلق به تمام برادران افغانستانی است که در کنار ایرانی‌ها در دفاع مقدس جنگیدند، جانباز، اسیر، مفقودلاثر شدند و یا به شهادت رسیدند.

این نویسنده تصریح کرد: ایران و افغانستان دارای مشترکات فرهنگی بسیار هستند اما در دفاع مقدس و دوران جهاد اسلامی ما با برادران ایرانی به خون شریکی رسیدیم که این ارزشی افزون بر مشترکات تاریخی و فرهنگی دارد.

وی در ادامه درباره کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» توضیح داد: این کتاب علاوه بر مجموعه خاطرات رزمندگان افغانستانی، مجموعه‌ای از مستندات تصویری از حضور افغانستانی‌ها در جبهه‌ها است. این کتاب سال ۹۴ قرار بود منتشر شود اما با عقب افتادن زمان انتشار، شهادت سیدمحمدعلی شاه موسوی گردیزی، از مجاهدان افغانستانی دفاع مقدس هم در این کتاب آمد. گویی یکی از ماموریت‌های این کتاب رساندن خبر شهادت او به دوستانشان بود. اگر خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس ثبت نشود بخشی از خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ثبت نشده ‌است.

رجایی با درخواست از رسانه‌ها و اهالی هنر برای معرفی این کتاب و اقتباس از مباحث آن در آثارشان، تاکید کرد: این کتاب، غبار روبی از خاطرات و وقایع دوران دفاع مقدس است و با معرفی این کتاب، برادری دو ملت ایران و افغانستان به رخ دشمنان کشیده می‌شود.

در بخش دیگری از مراسم، حجت الاسلام محمد ابراهیم واحدی و سید محمد حسینی از رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس، خاطراتشان را از حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی بیان کردند. شوکت علی‌محمدی شاری، دبیر کانون ادبی کلمه، علی‌محمد رضوانی، شوکت علی‌محمد شاری، مهدی سرباز، سرباز روح الله رضوی، کبری حسینی بلخی و حامد باقری نیز به شعرخوانی پرداختند.

کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» تازه‌ترین اثر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به همت واحد تاریخ شفاهی این مجموعه و توسط دفتر نشر معارف در ۵۲۸ صفحه منتشر شده و با ارائه مستندات تصویری، خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس را روایت می‌کند. علاقمندان برای تهیه این کتاب، علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند به واحد فروش دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی واقع در تهران، خیابان ۱۶آذر، پلاک ۶۰ مراجعه کنند و یا نام کتاب را به ۰۹۱۹۹۰۳۸۲۷۰ ارسال کنند.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..