یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیرعامل موسسه خانه کتاب از راه‌اندازی پویش موضوعی «با کتاب کرونا را شکست می‌دهیم» و چند اقدام دیگر خبر داد.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب از راه‌اندازی پویش موضوعی «با کتاب کرونا را شکست می‌دهیم» و چند اقدام دیگر خبر داد.

به گزارش هنرمندنیوز, و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور گفت: ارائه خدمات بر بستر فضای مجازی از جمله اقداماتی است که موسسه خانه کتاب در روزهای شیوع ویروس کرونا بر آن تاکید دارد و در قالب دو خدمت‌رسانی دورکاری کارکنان و ارائه خدمات به مخاطبان و ذی‌نفعان موسسه صورت گرفت.

او افزود: در حوزه دورکاری کارکنان برنامه‌ریزی و انجام دورکاری در تمامی بخش‌های اداری و اجرایی و ارائه گزارش‌های روزانه از میزان کارها و فعالیت‌ها انجام می‌شود.

حسینی‌پور ادامه داد: در بخش ارائه خدمات از طریق فضای مجازی به مخاطبان هم اقداماتی از جمله ارائه تمامی کارها از طریق درگاه‌های اداری، برنامه‌ریزی برای فروش‌های تشویقی و حمایتی و ایجاد درگاه پست کتاب صورت گرفته است.

سامانه پست کتاب راهی برای عبور از کرونا

مدیرعامل موسسه خانه کتاب همچنین بیان کرد: به دنبال شیوع بیماری ناشی از گسترش ویروس کرونا در اواخر سال ۱۳۹۸ که مراجعه حضوری به فروشگاه‌­ها را به شدت کاهش داد و سپس منجر به تعطیلی فروشگاه­‌ها و بازار شد، خریدهای اینترنتی و غیرحضوری به سرعت گسترش یافت. از آن‌جا که در این شکل فروش، هزینه ارسال به قیمت تمام‌شده کالا افزوده می‌­شود، به منظور کاهش این هزینه و تسهیل فرایند خریدهای غیرحضوری کتاب، خانه کتاب طرح «عبور از کرونا با کتاب» را برپایه سامانه «پست کتاب» ارائه کرد.

او افزود: تا اواسط اسفند ۱۳۹۸، ۴۵۰ فعال حوزه کتاب و نشر شامل ناشر، کتاب‌فروشی و فروشگاه اینترنتی در سامانه پست کتاب عضو شده بودند که با اجرای طرح «عبور از کرونا با کتاب» تعداد اعضا با رشد ۵۰درصدی به ۶۵۹ فعال شامل ۴۵۲ ناشر، ۱۰۶ کتاب‌فروشی و ۱۰۱ فروشگاه اینترنتی کتاب رسیده است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه تاکید کرد: فعالان حوزه نشر در سامانه پست کتاب از فروردین ۹۸ و تا اواسط اسفند ۹۸ تعداد ۶۵هزار مرسوله با هزینه ارسال هفت میلیارد ریال پست کرده‌اند.

او بیان کرد: در دوره زمانی ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۹۸ تا ۲۵ فروردین سال جاری، به حدود چهار هزار منطقه روستایی کتاب ارسال شده است که طولانی‌ترین مسیر ارسال کتاب از تبریز تا میناب - ۱۹۸۸ کیلومتر - وزن دو کیلو مبلغ سه‌هزار تومان محاسبه شده است. بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به تهران، قم و خراسان رضوی بوده و بیشترین دریافت‌کنندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بوده‌اند.

حسینی‌پور همچنین گفت: ناشران، کتاب‌فروشان، توزیع‌کنندگان، فروشگاه‌های اینترنتی کتاب و فعالان تولید و فروش کتاب، در صورت داشتن پروانه کسب و کار معتبر می‌توانند پس از عضویت در سامانه پست کتاب به نشانی posteketab.com یا از طریق سایت خانه کتاب ketab.ir از این طرح استفاده کنند.

انتشار آثار آرشیوی در شبکه‌های اجتماعی

او در ادامه گفت: انتشار آثار آرشیوی در شبکه‌های اجتماعی مانند انتشار گزیده برخی از فعالیت‌های خانه کتاب در سال ۱۳۹۸ و انتشار مجلات در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی از دیگر اقدامات این موسسه در این بازه زمانی است.

راه‌اندازی پویش موضوعی «با کتاب کرونا را شکست می‌دهیم»

او از تشکیل و راه‌اندازی پویش «تندرست باش ای ایران» با هدف تقویت روحیه مردم ایران و مشارکت بزرگان فرهنگ و هنر در جریان مبارزه با ویروس کرونا خبر داد و گفت: موسسه خانه کتاب از اهالی فرهنگ و هنر دعوت کرد تا با شرکت در پویش «تندرست باش ای ایران» پیام‌های صوتی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارند. این پیام‌ها همراه با تصویر چهره‌های سرشناس حوزه کتاب و نشر، در فضای مجازی منتشر شد.

حسینی‌پور افزود: در این پویش چهره‌هایی مانند سعید تشکری (نویسنده)، محمدجعفر یاحقی (نویسند و پژوهشگر)، قاسم رفیعا (شاعر)، ابوالقاسم غلامی‌ مایانی‌راد (شاعر و پژوهشگر)،  احمد آرام (نویسنده)، حسن بلخاری (پژوهشگر و رئیس انجمن آثار و مفاخر)، نیکنام حسینی‌پور (مدیرعامل موسسه خانه کتاب)، محبوبه نجف‌خانی، افسانه شعبان‌نژاد، مصطفی رحمان‌دوست و نوید فرخی، موسی بیدج، تهمینه حدادی، غلامرضا امامی، هاشم اکبریانی، رضا کاظمی، منصوره اتحادیه، علی بلوکباشی و... مشارکت داشتند.

مدیرعامل خانه کتاب افزود: همچنین برگزیدگان دومین دوره مسابقه کتاب‌خوانی پوپک دانا با شعار «با کتاب کرونا را شکست می‌دهیم» در این پویش مشارکت داشتند و فایل تصویری آن‌ها به همراه معرفی کتاب، در فضای مجازی منتشر شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ادامه اعلام مجموعه اقدامات این موسسه گفت: لغو و تعطیلی فعالیت‌های جمع‌محور، پویش موضوعی «با کتاب کرونا را شکست می‌دهیم»، اعلام آمادگی برای اهدای کتاب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتشار فهرست کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور، دسترسی به اطلاعات مشتری‌های طرح‌های فصلی خانه کتاب، تغییر در شیوه برگزاری نشست‌های حوزه کتاب و ... از دیگر فعالیت‌های موسسه خانه کتاب در این ایام است.

بهارانه کتاب به صورت خرید اینترنتی

او افزود: بهارانه کتاب هم امسال به صورت خرید اینترنتی کتاب صورت گرفته است به این معنا که ارائه طرح برگزاری طرح بهارانه کتاب همزمان با ماه مبارک رمضان به منظور اختصاص بسته‌هایی برای معیشت خانواده‌ها به شکل معنوی خواهد بود.

حسینی‌پور در پایان گفت: ساخت کلیپ‌های موضوعی از جمله ساخت بیش از ۱۰  کلیپ سخنرانی در خصوص موضوعات مختلف همچون روز جهانی کتاب و حق مولف، روز بزرگداشت سعدی، روز بزرگداشت شیخ بهایی و ساخت ۳۰ کلیپ سخنرانی به مناسبت ماه مبارک رمضان با موضوع آموزه‌هایی از نهج‌البلاغه و انتشار آن ها در فضای مجازی از دیگر اقدامات این موسسه در روزهای شیوع کرونا است که امیدوارم با این اقدامات بخشی از فشارهای حاصل از شیوع این ویروس برای مردم به ویژه اهالی فرهنگ کشور کاهش یابد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..