پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۹ مه ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمندنیوز با خواننده، آهنگساز و ترانه سرا

امیر آزادی، متولد سوم تیر هزار و سیصد و هفتاد، تهران، فارغ التحصیل معماری که اولین ترک او در سال هشتاد و نه با تنظیم کاوه آفاق منتشر شد، پس از آن مدتی از مارکت موسیقی دور بود تا اینکه دوباره در سال نود و هفت با تک آهنگ «بارون و سیگار» و با تنظیم آرمان مهربان به فضای رسمی موسیقی برگشت.
امیر آزادی، متولد سوم تیر هزار و سیصد و هفتاد، تهران، فارغ التحصیل معماری که اولین ترک او در سال هشتاد و نه با تنظیم کاوه آفاق منتشر شد، پس از آن مدتی از مارکت موسیقی دور بود تا اینکه دوباره در سال نود و هفت با تک آهنگ «بارون و سیگار» و با تنظیم آرمان مهربان به فضای رسمی موسیقی برگشت.

هنرمندنیوز: با «امیر آزادی» که دستی هم  در نوشتن ترانه دارد گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از میان سبک‌های گوناگون به سراغ موسیقی راک رفته ‌اید؟

نطر شخصی خودم این است که ما در قرن بیست و یک و در این حال و هوای موسیقی جهانی از سبک ها گذر کرده ایم و نمی شود به یک موزیک صرفا راک یا پاپ گفت، به نظر من اسم ها را باید از روی آنها برداشت، حالا جواب اینکه چرا من خودم به این نوع موسیقی تمایل دارم این است که این موسیقی ریشه در کودکی من دارد و موقعی که گوش یک آرتیست از کودکی شکل می گیرد.

برای بیشتر دیده شدن چه المان ‌هایی را در سبک کاری ‌تان در نظر می ‌گیرید

برای بیشتر دیده شدن هیچ المانی را در سبک خودمان در نظر نمی گیریم به جز کیفیت، هیچ چیزی برای ما ‌مهتر و بیشتر از کیفیت ارزش ندارد.

موسیقی راک در چه وضعیت کلی در موسیقی ما قرار دارد؟

باز هم باید برویم سراغ اینکه من این سبکها را و این مرزبندی ها را قبول ندارم اما وضعیت موسیقی جدی ما و آرتیست هایی که حرفهای جدی دارند متاسفانه خوب نیست، نه تنها در کشور ما بلکه در کل جهان موزیک خوب و حرف جدی جایی در رسانه های اجتماعی ندارد یا خیلی محدود و پرهزینه است.

آیا مخاطبان این سبک خاص هستند و تعداد آنها کمتر است؟

قطعا خاص نیستند فقط دنبال موزیک با کیفیت و حرف درست هستند، این خاص بودن آنها را تایید نمی کند و به نظر من فقط راه درست را می روند، تعداد آنها هم قطعا کمتر است.

در انتخاب ترانه ها چه ویژگی هایی را در نظر می گیرید؟

اکثر ترانه ها کار خودم است و خودم می نویسم و حال و هوای همان موقع خود شخص من و اجتماع را در نظر می گیرم، هر وقت بخواهم بنویسم یا از این قبیل کارها انجام بدهم.

ویژگی های خاص این نوع موسیقی چیست؟

باز هم نمی توانم صرفا به راک تامین بدهم و می توانم بگویم ویژگی های خاص موسیقی جدی و موسیقی درست انتخاب شعر درست با حال و هوای اجتماع و داشتن کیفیت بالا است، آرتیستی که می خواهد حرف درست بزند هیچوقت کیفیت را فدای دیده شدن و جوی که آن لحظه بر جامعه حاکم است نمی کند.

سختی‌ها و شیرینی‌های این حرفه چیست؟

کل آن به نظر من سختی است اما آن عشقی که در ما موج می زند آن سختی را هم شیرین می کند، یعنی همان سختی ها برای ما به واسطه عشقی که به این کار می ورزیم شیرین می شود، حالا ببینیم در آینده خدا چه می خواهد و چه پیش می آید.

باندبازی و مافیا چقدر در این حرفه وجود دارد؟

تا دل شما بخواهد! هر جا که پای پول وسط باشد باندبازی و مافیا هم وجود دارد، موسیقی در جهان به یک صنعت تبدیل شده است و درست  است که در ایران کمتر به دید صنعتی به آن نگاه می کنند اما خب اینجا هم پول در آن وجود دارد و طبیعتا سودجوها و به قول شما مافیا و باندبازها در آن رخنه می کنند.

چه پیامی برای علاقه‌ مندان این راه دارید؟

مطالعه، مطالعه  و مطالعه، اگر کسی بخواهد این کار را شروع کند باید بداند که پیرامونش چه در حال گذر است و خیلی سطحی از همه چیز عبور نکند، اگر نگاه عمیق داشته باشیم بقیه موارد خود به خود به دست می آید، آن ذات هنر و روح هنر در شخص شکل خواهد گرفت ولی باید درست شکل بگیرد.

از برنامه‌های پیش رو صحبت کنید.

در شش ماه اول سال هزار و چهار صد و یک قطعا و به شدت دنبال استیج هستیم چون دیگر صبر ما برای اجرای زنده تمام شده و امیدوارم بتوانیم در شش ماه اول استیج های کوچکی را برگزار کنیم و شش ماه دوم به استیج های بزرگتر برسیم، امیدوارم که آلبوم جدید ما هم در چند ماه اول هزار و چهارصد و یک منتشر شود و برنامه ریزی های بلند مدت هم زیاد است که به وقت آن راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

 

عباسعلی  اسکتی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..