دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ۲۰ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

آلبوم موسیقی «سپردمت به جاده‌ها» به آهنگسازی مسعود پیروی و خوانندگی سالار عقیلی از سوی انتشارات جوان منتشر می‌شود.
آلبوم موسیقی «سپردمت به جاده‌ها» به آهنگسازی مسعود پیروی و خوانندگی سالار عقیلی از سوی انتشارات جوان منتشر می‌شود.

هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی آلبوم، مسعود پیروی آهنگساز اثر درباره روند شکل‌گیری این آلبوم گفت: این مجموعه به غیر از یک قطعه به صورت ملودی مستقل خلق شده و بر روی ملودی‌ها، شعرها سروده شده‌اند. در واقع هویت مستقل ملودی بارزترین ویژگی این اثر است؛ چرا که ملودی‌ها درگیر کلام نبودند و آزادانه خلق شدند.

وی ادامه داد: بهترین حالتی که یک قطعه با کلام خلق می‌شود تعامل آهنگساز با شاعر است که در مراوده با هم ملودی و شعر می‌توانند به یک تعامل دوجانبه برسند؛ نه ملودی به طور مطلق روی شعر حاکم باشد نه شعر به صورت مطلق بر موسیقی حاکم باشد.

این آهنگساز با اشاره به تفاوت ساختاری و کیفیت آثار ملودی محور و شعر محور با یکدیگر بیان کرد: من تفکیکی بین موسیقی‌ها قائل نیستم اما از آنجا که امروزه دایره واژگان تغییر کرده و اشعارمان دارای کلمات و لغات جدیدی شدند شاید اگر ملودی بر اساس شعر خلق شود بار معنایی کمتری برای آهنگساز داشته باشند تا زمانی که ملودی مستقل نوشته و سپس بر رویش شعر سروده ‌می‌شود.

وی با اشاره به روند ضبط این آلبوم ادامه داد: ضبط بخش ارکستر و سازهای این اثر سه سال پیش و ضبط صدای آقای عقیلی تقریبا یک سال و نیم گذشته صورت گرفته و با توجه به مسائل و مشکلات کنونی، انتشار آن به تعویق افتاد تا به امروز که در مرحله انتشار اثر هستیم.

این آهنگساز با بیان اینکه آلبوم «سپردمت به جاده‌ها» دراماتیک است، بیان کرد: این اثر در عین عاشقانه بودن، درام است که فضای خیلی شاد و روشنی ندارد. درواقع این اثر یک جریان و یک روایت زندگی است و تا حدی سعی کردم لحظه‌هایی از روز و ماه و سال هر کدام از ما در آن تداعی شود.

پیروی درباره‌ی حضور سالار عقیلی در این آلبوم گفت: آشنایی من با سالار عقیلی به زمان ارکستر ملی به رهبری استاد فخرالدینی برمی‌گردد. طی گفت‌وگویی که با ایشان داشتیم کارها را پسندیدند و این همکاری شکل گرفت.

این مدرس دانشگاه با اشاره به ترکیب سازی این اثر اظهار کرد: ملودی کاملا هویت ایرانی دارد و ترکیب و سازبندی آن شبیه «ورد موزیک» است. اما به دلیل دغدغه‌های اجرا و ارتباط بیشتر با نسل جوان از ارکستر بزرگ اجتناب کردیم هرچند که چهار قطعه این اثر برای ارکستر بزرگ تنظیم شده بود و حتی تعدادی از آنها نیز با ارکستر بزرگ ضبط شده بود اما با توجه به موارد گفته شده، ترکیب متفاوت‌تری را در نظر گرفتیم و کارها با کمی تفاوت در هارمونی و ارکستراسیون با همراهی بهنام ابوالقاسم تنظیم دوباره شدند و تا حدی شکل مدرن تری به خود گرفتند.

پیروی در خاتمه خاطرنشان کرد: آلبوم موسیقی «سپردمت به جاده‌ها» هم قابلیت اجرای صحنه‌ای با ارکستر بزرگ و هم ارکستر مجلسی را دارد. درواقع ملودی‌ها به گونه‌ای هستند که هم می‌توان عینا بر اساس ترکیب سازی آلبوم اجرا شوند و هم در قالب ارکستر.

آلبوم موسیقی «سپردمت به جاده‌ها» شامل قطعاتی چون آفتاب می‌شود با شعری از فروغ فرحزاد، آغوش با شعری از اکبر آزاد، حسرت پرواز با شعری از سایه، اشک پروانه‌ها و سپردمت به جاده‌ها با شعری از احسان افشاری، بی تو ماندم با شعری از علیرضا کلیایی، رفتی ولی کجا با شعری از اطهری کرمانی و شیدا با شعری از اسماعیل امینی است که نوازندگانی چون میثم مروستی و پدرام فریوسفی: ویولن و ویولا، آتنا اشتیاقی: ویولنسل، رضا فرهادی:کنترباس، سایوری شفیعی: کلارینت، بهنام ابوالقاسم: پیانو و آکاردئون،بهتاش ابوالقاسم و رضا فرهادی: درامز، میثم مروستی: شورانگیز،علیرضا دریایی: کمانچه و فریدون بهرامی: سازهای الکترونیک به اجرا پرداخته‌اند.

ضبط و میکس و مستر این آلبوم در استودیو کرگدن صورت گرفته و از سوی انتشارات جوان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..