سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

اداره کل فراهم‌آوری و حفاظت با درنظر گرفتن محدودیت فعالیت‌های حضوری به دلیل تداوم شرایط کرونایی در ماه‌های گذشته، طی اقدامی اهدای منابع الکترونیکی را در دستورکار خود قرار داد.
اداره کل فراهم‌آوری و حفاظت با درنظر گرفتن محدودیت فعالیت‌های حضوری به دلیل تداوم شرایط کرونایی در ماه‌های گذشته، طی اقدامی اهدای منابع الکترونیکی را در دستورکار خود قرار داد.

به گزارش هنرمندنیوز, و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به این ترتیب امکان اهدای منابع الکترونیکی با مهیا ساختن زیرساخت‌های لازم این مهم فراهم می‌شود و افراد می‌توانند از طریق مبادی ارتباطی که متعاقبا طی فراخوانی اعلام می‌شود منابع الکترونیک خود را به راحتی در اختیار اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار دهند.

در ادامه این فرآیند شاهد واسپاری منابع الکترونیکی خواهیم بود که شامل انواع منابع غیرکتابی از جمله پادکست، کتاب گویا و ... است.

این اقدام اداره کل فراهم‌آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ابتدای تیرماه سالجاری آغاز خواهد شد و پس از ارسال منابع به این اداره کل، آثار گردآوری و نگهداری دائمی می شوند البته ضمن رعایت قانون کپی‌رایت برخی از منابع در وب سایت سازمان برای استفاده علاقه‌مندان بارگذاری و منتشر می‌شوند و آثار دیگر فقط در تالار رقمی کتابخانه ملی ایران نگهداری خواهند شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی این اداره کل، در سال گذشته تعداد ۵۰۰ هزار منبع به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد، همچنین اداره کل فراهم آوری تعداد ۳۰۰ هزار منبع در قالب مبادله و اهدا در میان کتابخانه‌های مناطق کم برخوردار توزیع کرد.

همچنین در همین مدت تعداد ۳۰ هزار منبع غیرکتابی به کتابخانه ملی ایران ارسال شد که ۲۵ هزار مورد آن مربوط به پایان نامه‌های الکترونیکی می‌شود.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..