سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سپهر آبروش فارغ التحصیل رشته خبر و تبلیغات دانشکده خبر، برگزار کننده نخستین کارگروه استعدادیابی در حوزه استندآپ کمدی در کشور است که با هدف تقویت این حرفه، به همت دانشکده خبر در تاریخ چهارم مرداد ماه سال ۹۵ برگزار شد، خیلی پیشتر از آنکه مسابقه بزرگ استندآپ توسط برنامه خندوانه در شبکه نسیم اجرا شود.
سپهر آبروش فارغ التحصیل رشته خبر و تبلیغات دانشکده خبر، برگزار کننده نخستین کارگروه استعدادیابی در حوزه استندآپ کمدی در کشور است که با هدف تقویت این حرفه، به همت دانشکده خبر در تاریخ چهارم مرداد ماه سال ۹۵ برگزار شد، خیلی پیشتر از آنکه مسابقه بزرگ استندآپ توسط برنامه خندوانه در شبکه نسیم اجرا شود.
هنرمندنیوز: وی نخستین فراخوان استعدادیابی استندآپ کمدی کشور را با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوان طراحی و اجرا کرد چون معتقد بود که این امر بستر خوبی در جهت ایجاد فضای رشد استعداد‌ها، آموزش و کارآفرینی برای علاقمندان این حرفه خواهد بود.
در گفت‌وگو با هنرمند ،   درباره علاقه اش به استندآپ چنین توضیح داد ؛ قبل از راه رفتن عاشق حرف زدن شدم. بوستان و گلستان خواندن پدربزرگ در گوشم بود، قصه ها و افسانه های سحرانگیز مادر بزرگ بیشتر، پدرم موسیقی کتاب خواندن را در جانم نواخت و مادرم از حوالی ۵ سالگی ، با صبر و پشتکار فراوان کلمه به کلمه با من هجی کرد تا شد جمله و صفحه و کتاب پشت کتاب.
از آن روزها هر سال بیشتر فهمیدم که چقدر درست، شیرین، به موقع و گزیده حرف زدن همه جا کارها را آسان و روان میکند،
گره مشکلات بزرگ را در چشم برهم زدنی باز میکند
و مهمتر از آن حال خودت و اطرافیانت را به شدت خوب میکند.
خیلی کوچک بودم که دیل کارنگی و حرفهایش شگفت زده ام کرد و وارد مسیر همیشگی نگاه کردن و گوش کردن و یاد گرفتن همیشگی شدم.
وی با اشاره به انتشار جلد دوم کتابش در حوزه استندآپ کمدی اظهار کرد: سال گذشته نخستین جلد از مجموعه «آقای کمدی» را منتشر کردم؛ کتابی که در حوزه استندآپ کمدی نوشته شده است و به زودی جلد دوم آن نیز وارد بازار نشر خواهد شد.
نویسنده کتاب «آقای کمدی» با تاکید بر این موضوع که این اثر نخستین کتاب تالیفی در حوزه استندآپ است اظهار کرد: طی روزهای گذشته امیر کربلایی‌زاده که پیگیری‌های مستمرش برای توسعه استندآپ کمدی قابل تقدیر است، چند مصاحبه انجام داده و کتابی را که به تازگی منتشر کرده به‌عنوان نخستین و تنها کتاب استندآپ کمدی معرفی کرده است. به نظرم این صحبت‌ها کمی کم‌لطفی است؛ چراکه با یک جست‌وجوی ساده از مرجعی مانند کتابخانه ملی متوجه می‌شد که کتاب من سال گذشته منتشر شده است.
وی ادامه داد: در جلد نخست «آقای کمدی» که فقط مقدمه‌ای بر استندآپ کمدی است، به سرفصل‌های جذابی مانند «جدول استعدادیابی استندآپ کمدی»، «غول‌های مقابل استندآپ کمدین»، «از کوره پز خانه تا اسکار» و «روش‌های استندآپ کمدی» پرداخته شده است.
 آبروش در توضیح دلایل اظهار علاقه‌اش به استندآپ کمدی اظهار کرد: ‌از بچگی همیشه دوست داشتم شبیه او باشم؛ شبیه او که همه مجالس دستش بود و روی انگشت کوچکش می‌چرخاند؛ او که وقت‌های نبودنش انگار بین همه ما خاک مرگ پاچیده‌اند و همگان در یک حس و انتظار مشترک، آمدنش را لحظه شماری می‌کردند.
وی افزود: شاید بسیاری بودند که از او خوشتیپ‌تر و بلندبالاتر بودند؛ اما مطمئنم او خاص‌ترین بود؛ چراکه برای بودنش همه له‌له می‌زدند و این شد که من همه حواسم رفت پی دلیل محبوب‌بودنش، راز پنهان موفق‌بودنش؛ تا یک شب که انگار به من الهام ‌شد که مهم‌ترین علت محبوبیتش، این بود که از تمام وجودش برای به‌وجد‌آوردن آدم‌ها مایه می‌گذاشت. نشاندن برق خنده و شادی در قعر چشم‌هایی که به دنبال فرار از روزمرگی‌های پرتکرار بودند، روی لب‌هایی که تشنه انفجار خنده بودند، آدمی که خودش هیچ‌وقت نمی‌خندید و من از آن دور دست‌ها، عاشق و شیدای کمدی شدم.
این نویسنده در توضیح تلاشش در حوزه کمدی گفت: تمام سال‌های بچگی و نوجوانی و جوانی مثل عقاب نگاه می‌کردم و مثل گرگ گوش تیز می‌کردم‌ که آنهایی که شبیه او هستند، دقیقا چه می‌گویند و چه‌کار می‌کنند؛ ثمره همه این سال‌های گوش کردن و دیدن و یاد گرفتن را خیلی ساده نوشتم و به احترام آن اسطوره‌ام و آدم‌های شبیه به او اسمش را «آقای کمدی» گذاشتم.
وی ادامه داد: البته این مطالب خیلی زیاد و پراکنده بودند؛ بنابراین به همت عزیزی که اتفاقا از جدی‌ترین آدم‌های موفق روزگار بود، مطالب را دسته‌بندی و جمع‌بندی کردم. سرفصلها بسیار زیاد شدند؛ به اندازه چندین جلد کتاب می‌شد؛ تصمیم گرفتم ایده‌آلیست‌بودن را کنار بگذارم و جلد اول آن را منتشر کنم تا بقیه ببینند و اشکالاتش را گوشزد کنند. حس می‌کردم به این شکل، جلدهای بعدی بسیار بهتر و حرفه‌ای‌تر می‌شود.
آبروش با اشاره به جلدهای بعدی این اثر گفت:‌ می‌خواستم جلد دوم و سوم این مجموعه را در شش ماه نخست ۱۴۰۰ منتشر کنم؛ درست همزمان با برگزاری دومین فستیوال بزرگ استندآپ کمدی آکادمیک که دوره نخست آن را سال‌های قبل با کمک یک تیم فوق‌العاده از دل دانشکده خبر برگزار کرده بودم؛ اما این کرونای مهربان سفت همه ما را بغل کرد و گسترش و توسعه شادی را تا مدت‌ها بعد به تعویق انداخت.
وی افزود: با این حال تصمیم گرفتم به‌زودی، دومین جلد را نیز منتشر کنم که توضیحات دقیق‌تری از اجرای استندآپ دارد تا به این شکل فاصله زیادی بین جلد اول و دوم نباشد.
آبروش در پایان گفت: امیدوارم به لطف خوبان و عزیزانی که انتشار این کتاب جز به لطف‌شان میسر نمی‌شد، همزمان با برگزاری دومین فستیوال بزرگ استندآپ کمدی آکادمیک ایران، جلد دوم کتاب «آقای کمدی» نیز منتشر شود تا قدم کوچکی باشد در راه طولانی اما پر عشق و شادی استندآپ کمدی حرفه‌ای در ایران.
"ارغوان دهقان"

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..