دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ۲۹ مه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: بازگشت الواح هخامنشی به ایران منوط به مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا(اوفک) ، بسته‌بندی و بیمه آنهاست.
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: بازگشت الواح هخامنشی به ایران منوط به مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا(اوفک) ، بسته‌بندی و بیمه آنهاست.

به گزارش هنرمندنیوز، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در جمع خبرنگاران درباره سرنوشت الواح هخامنشی بیان کرد: به رغم انجام کارهای اولیه برای استرداد الواح هخامنشی اما باید منتظر جواب دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا یا همان اوفک باشیم تا مجوز برگشت الواح را صادر کند. وی ادامه داد: مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو نیز بهانه‌هایی مانند بسته‌بندی آثار را مطرح کرده است ما هم تاکیدکرده ایم که باید همه الواح باید همزمان به ایران برگردند. اکنون حدود دو تا سه هزار لوح بسته‌بندی شده است اما براساس تخمین ما ۱۲ هزار لوح سالم و تعداد زیادی از قطعات شکسته است  با این وجود همه آنها شماره گذاری شده است ولی باید در یک محموله به ایران برگردانده شوند.

طالبیان بیان کرد: به محض صدور مجوز توسط اوفک، تعدادی از کارشناسان را از ایران به آمریکا می فرستیم تا بسته‌بندی و تحویل‌ الواح را انجام دهند. هر چند بسته‌بندی کامل آثار و تحویل آنها به موزه ملی ایران جزو مسئولیت‌های موسسه شرق شناسی آمریکاست، ولی با توجه به شرایط موجود و بیمه و غیره،‌ ترجیح می‌دهیم به محض آنکه مجوز از گمرک آمریکا صادر شد، الواح هخامنشی را به ایران بازگردانیم.

وی درباره بیمه الواح هم گفت: بیمه‌های آمریکا این الواح را در بازگشت به ایران بیمه نمی‌کنند. با این وجود همان‌طور که توانستیم راهکاری برای بازگشت سردیس سرباز هخامنشی به ایران پیدا کنیم، بالاخره برای برگشت سریعتر الواح ، هم راهی هست و ما آن را اعلام کرده ایم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..