شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

المپیا مری دوکاکیس، بازیگر و کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی و برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.
المپیا مری دوکاکیس، بازیگر و کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی و برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.

هنرمندنیوز: دوکاکیس در ۱۹۸۸ و شصتمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار برای بازی در «ماه‌زده» به کارکردانی نورمن جویسن برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شده بود. او پس از چند ماه مبارزه با بیماری به دلیل کهولت سن روز اول ماه می ۲۰۲۱ در ۸۹ سالگی در نیویورک درگذشت.

«ببین کی داره حرف می‌زنه» و دنباله‌هایش، «مگنولیاهای فولادی»، «اپوس آقای هالند»، «دختر شاغل» و «افرودیت توانا» از دیگر فیلم‌های کارنامه دوکاکیس است که بیش از ۱۳۰ نمایش، بیش از ۶۰ فیلم سینمایی و حدود ۵۰ فیلم و مجموعه تلویزیونی در کارنامه داشت. خودش در یک مصاحبه با نیویورک تایمز در ۲۰۰۴ گفته بود به دلیل لحن و صدایش بیشتر نقش‌هایی مسن‌تر از سن و سال واقعی‌اش بازی می‌کرد.

دوکاکیس در ۱۹۶۲ با لوییس زوریچ، بازیگر موفق آمریکایی ازدواج کرد و همبازی هم شدند. آنها سه فرزند داشتند و زوریچ در ۲۰۱۸ در ۹۳ سالگی از دنیا رفت. این زوج هنری در اقتباس تئاتری از «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد» ادوارد آلبی در سال ۱۹۷۹ در نیوجرسی کنار هم قرار گرفتند و چنان در نقش‌های خود فرورفتند که کم مانده بود کارشان به جدایی و طلاق بکشد.

المپیا دوکاکیس در ۱۹۳۱ در ماساچوست به دنیا آمد و خودش گفته بود به خاطر داشتن اصل و نسب یونانی سال‌ها در آمریکا احساس تک‌افتاده بودن می‌کرد. او عموزاده مایکل دوکاکیس، فرماندار پیشین ماساچوست بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۸ رقابت را به جورج بوش پدر باخت و نتوانست وارد کاخ سفید شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..