دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ۳ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

بیش از ۴۰ روز است که در قرنطینه خانگی به سر می‌بریم تا بلکه کرونا دست از سر بردارد. در چنین شرایطی که مراقبت و مدیریت کودکان محدود به فضای خانه شده، بهتر است به نیازهای سنین مختلف کودکان در انتخاب بازی و سرگرمی دقت شود.
بیش از ۴۰ روز است که در قرنطینه خانگی به سر می‌بریم تا بلکه کرونا دست از سر بردارد. در چنین شرایطی که مراقبت و مدیریت کودکان محدود به فضای خانه شده، بهتر است به نیازهای سنین مختلف کودکان در انتخاب بازی و سرگرمی دقت شود.

مهرنوش خالقی -روانشناس عمومی و مربی کودکان-
به گزارش هنرمندنیوز، با اشاره به اینکه کودکان صفر تا سه سال نیاز به فعالیت‌هایی دارند، حواس پنج‌گانه‌شان تحریک و تقویت شود، پیشنهاد می‌دهد که بازی messy phay یا بازی‌های شلخته یا بازی‌های کثیف برای تحریک حواس پنج‌گانه  نوزادان و کودکان تا سن سه سالگی مورد توجه جدی والدین قرار گیرد.

او قرنطینه را فرصت مناسبی می‌داند تا خانواده‌ها بتوانند فضاهای مختلف خانه را برای بازی بچه‌ها مناسب و آماده کنند. اگر پدر و مادری نسبت به تمیز ماندن خانه حساس هستند؛ باید شرایط خانه را طوری فراهم کنند؛ اختلاف و درگیری بین والدین و کودکان به حداقل ممکن برسد.

برای مثال اگر فرزند خردسال شما عادت دارد که دیوار را خط خطی کند یا نقاشی بکشد، بهتر است روی دیوار کاغذ، مقوا یا نایلون بچسبانید. یا برای برخی بازی‌ها که کثیفی و شلختگی دارند؛ بهتر است یک سفره یا پارچه‌ای پهن شود تا کودک روی آن به راحتی بازی کند.

این روانشناس بیان می‌کند که بازی‌های شلخته یا Messy Play مثل کف‌بازی، رنگ‌بازی، خاک‌بازی، گِل‌بازی و شن‌بازی حواس بچه‌ها را تحریک می‌کند، حتی بعضی کودکان دوست دارند با غذاهایی مثل ماکارونی بازی کنند. والدینی که نگران خوردن خمیرهای بازی توسط کودک هستند؛ می‌توانند با آرد و رنگ‌های خوراکی، خودشان خمیر درست کنند.

فضاهای مورد استفاده برای بازی‌های شلخته

خالقی ادامه می‌هد که  برای بازی‌های شلخته یا کثیف بازی، می‌توان از بالکن خانه‌ها استفاده کرد. اگر خانه‌ای بالکن نداشت؛ خانواده‌ها می‌توانند از حمام، حیاط خانه یا پارکینگ استفاده کنند. البته همه این فضاهای پیشنهادی، باید کاملاً تمیز و ایمن باشند. برای مثال باید از نبود اشیا و لبه‌های تیز در اطراف کودک مطمئن شوید.

او با تأکید بر اینکه کودکان زیر سه سال تا ساعت‌ها با بازی‌های شلخته سرگرم می‌شوند و برای خود بازی خلق می‌کنند، می‌گوید: قرنطینه فرصت مناسبی است تا بتوانیم فضاهای مختلف خانه را برای بازی بچه‌ها فراهم کنیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..