چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ۵ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

به قلم پوریا عبدی؛

«بالماسکه در وایت‌هارت» عنوان نمایشنامه ای به قلم پوریا عبدی است که توسط انتشارات مهراندیش منتشر شده است.
«بالماسکه در وایت‌هارت» عنوان نمایشنامه ای به قلم پوریا عبدی است که توسط انتشارات مهراندیش منتشر شده است.

هنرمندنیوز: نمایشنامه «بالماسکه در وایت‌هارت» نوشته پوریا عبدی که به تازگی وارد بازار کتاب شده است روایت‌گر التهابات اواسط قرن ۱۶ میلادی در انگلستان است. همان سال‌هایی که شاه چارلز دوم به خون‌خواهی پدرش قیام می‌کند، ژنرال کرامول و جمهوری‌خواهان را شکست می‌دهد و پس از ۲ سال مجدداً سلطنت را به انگلستان برمی‌گرداند.

در یادداشت پشت‌ جلد کتاب آمده است: «نمایشنامه‌ «بالماسکه در وایت هارت» یک درام مدرن مبتنی بر تشنج موقتی در رویدادهای گذراست. تشنجی که رفته‌رفته بر تنش بین شخصیت‌ها می‌افزاید و همین مساله همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اما نباید فراموش کنیم که شخصیت‌های این نمایشنامه دائما در حال پنهان‌کاری هستند. آنها همچون کسانی که در یک بالماسکه شرکت کرده اند، نقابی نامرئی بر چهره زده‌اند و خود را به گونه‌ای معرفی می‌کنند که در دورترین فاصله از خود شناخته شوند. سعی می‌ کنند همه چیز را انکار کنند و شخصی دیگر باشند، از این رو شاید تشنجی ساختگی ایجاد می‌کنند تا در پشت این فضای مه‌آلود، با آرامش خیال پنهان بمانند.

همچنین در فرم نگارشی «بالماسکه در وایت‌هارت» تلاش شده استفاده‌ مینیمال از زبان، کلید اصلی نمایشنامه باشد؛ در همین خصوص از عبارت‌بندی موجز، انقطاع‌ها، مکث‌های مکرر، توقف‌های میان‌جمله‌ای، تکرار و شتاب ناگهانی در بیرون‌ریزی خصوصیات شخصیت، استفاده شده است. همچنین سعی شده تا نمایشنامه‌ «بالماسکه در وایت‌هارت» از یک نوع ارتباط خاص در بین عناصر خود برخوردار باشد. ارتباطی چندبعدی که بازی‌های زبانی، کلیشه‌های اغراق‌آمیز، تکرار و ترکیبات بی‌ربط یا حتی عبارات ابتکاری را به دنبال خود داشته باشد و از زبان شخصیت‌هایی بیان شود که در یک تراژدی-کمدی توأمان اسیر شرایط جبری و فشارهای ناخوشایندِ ناخودآگاه هستند.

نمایشنامه‌ «بالماسکه در وایت‌هارت» از شیوه‌های روایی کلاسیک عبور می‌کند و بعدتر آن را به مسخره می‌گیرد و طبعاً ته‌مایه‌ای از فضاسازی‌های سورئال را تداعی می‌کند. مسخرگیِ تلخی که لایه‌های قابل توجه تراژدی را از وادی روایت‌های واریته تا شوخی‌ها و بداهه‌پردازی‌های کمدیا دل‌آرته با خود می‌کشاند. در این نمایشنامه همه حرف می‌زنند تا حرف نزده باشند، سوال می‌پرسند تا جواب نگیرند، حرکت می‌کنند که تکان نخورند و به طور کلی فعالیتی انجام می‌دهند که در تضاد با انگیزه‌ اصلی انجام آن فعالیت است. به عبارتی «بالماسکه در وایت‌هارت» اجتماعی از همه چیز برای هیچ است.

نمایشنامه «بالماسکه در وایت‌هارت» دارای چهار شخصیت است که هر چهار شخصیتش را مردان تشکیل می‌دهند و به عبارتی یک درام مردانه است. از این جهت این درام می‌تواند برای اجرا توسط گروه‌های تک جنسیتی تئاتری مناسب باشد.»

کتاب «بالماسکه در وایت‌هارت» نمایشنامه‌ای تک پرده‌ای است که تحت تالیف پوریا عبدی در قطع پالتویی و ۶۴ صفحه توسط انتشارات مهراندیش منتشر شده است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..