سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ۳ اکتبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

جلسه معارفه اعضای کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار شد و هیئت مدیره جامعه تئاتر نفس مشخص شدند
جلسه معارفه اعضای کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار شد و هیئت مدیره جامعه تئاتر نفس مشخص شدند

هنرمندنیوز: سه شنبه ۲۱ دیماه ۱۴۰۰ ، جلسه هم اندیشی پیرامون راهکارهای فرهنگسازی اهدای عضو از طریق هنرهای نمایشی در سالن کنفرانس انجمن اهدای عضو ایرانیان و با حضور دکتر امید قبادی نایب رئیس انجمن، ایرج راد، بهرام شاه محمدلو، قطب الدین صادقی، قاسم جعفری، فرزین محدث و حمیدرضا امیرافضلی برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر امید قبادی نایب رئیس انجمن ضمن تقدیر از فعالیت‌های هنرمندان تئاتر کشور در زمینه فرهنگ سازی اهدای عضو، حضور هنرمندان را از موهبت ها و عوامل تاثیرگذار در زمینه ترویج و اعتلای فرهنگ اهدای عضو نام برد.

در این نشست ایرج راد در مورد جایگاه اهدای عضو گفت: اهدای عضو تداوم زندگی است و یک امر واجب است که ثواب دارد. ایرج راد ضمن یادآوری نقش مهم تئاتر در فرهنگسازی گفت در این زمینه باید کارهای ماندگاری انجام شود تا اهدای عضو برای مردم تبدیل به یک باور درونی شود.

در ادامه بهرام شاه محمدلو با اشاره به اهمیت موضوع نامیرایی گفت: در هر فرهنگی و در هر فضا و تاریخی، مهمترین مسئله برای بشر این بوده است که چگونه می توانم بیشتر زنده بمانم! و تاکید کرد نیاز است مردم جامعه بیشتر با اهدای عضو آشنا شوند.

در ادامه مباحث اهدای عضو، فرزین محدث با مهم خواندن کارت اهدای عضو گفت: از وقتی که کارت گرفتم احساس می کنم جسمم یک امانت است و از آن بیشتر مراقبت می کنم و افزود وقتی پدر و مادر اهداکننده می بینند قلب و عضوی از فرزندشان در جسم فرد دیگری است آن خانواده احساس می کنند که هنوز فرزندشان زنده است.

در اولین جلسه هیئت مدیره کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان قاسم جعفری نیز به ظرفیت های بالای تئاتر در ترویج این فرهنگ اشاره کرد و وعده راه اندازی غرفه اختصاصی اهدای عضو در پردیس تئاتر شهرزاد را داد. جعفری گفت این حرکت هنری باعث آگاهی رسانی عمومی خواهد شد و علاقمندان به اهدای عضو می توانند در سالن های تئاتر هم کارت اهدای عضو بگیرند. قاسم جعفری اضافه کرد ما این امکان را داریم که در هر فصل، هر ماه و در طول سال اجرای تئاتر هایی با محوریت اهدای عضو داشته باشیم؛ جعفری همچنین پیشنهاد برگزاری یک جشنواره فاخر تئاتر در سطح ملی با موضوع اهدای عضو را مطرح کرد.

در بخش دیگر این نشست حمیدرضا امیرافضلی ضمن تاکید بر جایگاه تئاتر به عنوان یک هنر فرهنگساز گفت باید در کنار آشنایی فراگیر مردم با اهدای عضو بتوانیم داستان های بی نظیر و دراماتیک در چرخه اهدا را به روی صحنه ببریم و مخاطب تئاتر با این تابلوی زندگی و کنش های انسانی موجود در اهدای عضو آشنا شود و در این راستا برگزاری جشنواره ملی تئاتر نفس را بسیار تاثیرگذار دانست.

در ادامه دکتر قطب الدین صادقی ضمن ضروری خواندن شناخت مردم از اهدای عضو به توصیف جنبه های انسانی و معنوی این موضوع پرداخت و گفت بزرگترین پیام اهدای عضو پیام عشق و دوست داشتن است و این تفکر باید تقویت شود. او در ادامه تشریح کرد: اهدای عضو در ذات خود، عشق است، لازمه دوست داشتن شناخت است، تا چیزی را خوب نشناسیم دوست نخواهیم داشت، پس باید مردم اهدای عضو را خوب بشناسند و دوست داشته باشند و لازم است در همه زمینه ها برای نهادینه سازی این فرهنگ تلاش شود. دکتر صادقی همچنین در مورد نقش تئاتر در ترویج این فرهنگ تاکید کرد باید در فضای هنرهای نمایشی از نفرت فاصله بگیریم و مهربانی و عشق را بیشتر کنیم  و لازم است برای اهدای عضو اجراهای حرفه ای به روی صحنه برود و جشنواره باید با حضور آثار حرفه ای آغاز شود و محل حضور بهترین های تئاتر باشد.

در پایان اولین نشست شورای سیاست گذاری تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان با اعطای احکام به آقایان ایرج راد، بهرام شاه محمدلو، قطب الدین صادقی، قاسم جعفری، فرزین محدث و حمیدرضا امیرافضلی، آیین معارفه اعضای حاضر در نشست انجام شد. همچنین ایرج راد به عنوان رئیس و حمیدرضا امیرافضلی به عنوان دبیر کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان معرفی شدند.

گفتنی است کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان به منظور ارتقای فرهنگ اهدای عضو با استفاده از ظرفیت هنرهای نمایشی تشکیل شده است و ایرج راد، بهرام شاه محمدلو، دکتر قطب الدین صادقی، قاسم جعفری، فرزین محدث، گلچهره سجادیه، کوروش تهامی، پانته آ بهرام، نسیم ادبی، شهرزاد جعفری و حمیدرضا امیرافضلی از اعضای کمیته تئاتر انجمن اهدای عضو ایرانیان و جامعه تئاتر نفس هستند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..