یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رضا موزونی:

«شاید این کتاب منفجر شود» به نکات ایمنی برای کودکانی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند، پرداخته است.
«شاید این کتاب منفجر شود» به نکات ایمنی برای کودکانی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند، پرداخته است.

به گزارش هنرمندنیوز, و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، رضا موزونی نویسنده کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» که سال گذشته از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده و توانسته در دوسالانه بلگراد جایزه «قلم طلایی» تصویرگری را توسط سمانه صلواتی تصویرگر این کتاب از آن خود کند، درباره داستان این اثر گفت: من به عنوان یک نویسنده در شهر گیلان‌غرب به دنیا آمدم؛ یکی از شهرهای مرزی کرمانشاه که در آن در بطن و متن جنگ زندگی کردم، نفس کشیدم و تلخی‌ها و شیرینی‌های بسیاری را تجربه کردم. جنگ تحمیلی هشت سال طول کشید و در نهایت تمام شد، کشورها صلح می‌کنند ولی جنگ‌افزارها صلح را نمی‌شناسند. همچنان در مناطق مرزی ایران مین‌هایی وجود دارد که باعث شهادت افراد می‌شود.

موزونی تأکید کرد: من در کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» نکات ایمنی را به کودکانی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند، می‌گویم؛ اینکه از مسیرهای کم ترددی که خطر وجود مین در آن‌ها هست، تردد نکنند. کودکان بسیاری در جنگ‌های مختلف قربانی می‌شوند و بعد از جنگ‌ها هم جنگ‌افزارهای مختلف از جمله مین‌ها نمی‌دانند که جنگ تمام شده است؛ البته پرداختن به موضوع کودکان در جنگ، کار سختی است زیرا جنگ خشن است. قصد من در این کتاب این بود که هم مشکلات مناطق مرزی برای کودکان و بزرگ‌ترها را بیان کنم و همچنین مشکلاتی که در پشت جنگ برای کودکان ایجاد می‌شود.

او درباره تجربه همکاری خود با سمانه صلواتی تصویرگر کتاب، اظهار کرد: وقتی خانم صلواتی پذیرفت که تصویرگری کتاب را انجام دهد، چندین جلسه گفت‌وگو کردیم. این اتفاق خوبی بود که نویسنده و تصویرگر با هم صحبت کردیم. بعد از اتودهای مختلفی که از سوی ایشان انجام شد، آنچه مدنظر من بود به قلم توانای تصویرگری سمانه صلواتی درآمد و او به خوبی از پس این کار برآمد.

این کتاب آذر سال گذشته رونمایی شد و اکنون در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..