شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی، عصر روز جمعه (سوم اسفند ماه) با ارائه ۶۸ اثر خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود.
سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی، عصر روز جمعه (سوم اسفند ماه) با ارائه ۶۸ اثر خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود.

به گزارش هنرمندنیوز به نقل از روابط عمومی حراج باران، محبوبه کاظمی دولابی _ بنیانگذار و رئیس حراج باران _ با اعلام این خبر اظهار کرد: در سومین دوره ۶۸ اثر روی میز حراج می‌رود. ما امیدواریم برپایی مستمر این رویداد فرهنگی، پژوهشی، اقتصادی بتواند زمینه ساز توجه نوین به هنر خط و مجموعه هنرهای ایرانی اسلامی شود.

او درباره مهمترین آثار سومین حراج باران بیان کرد: تلاش کردیم برای سلایق مختلف مجموعه‌ای نفیس از دوره‌های مختلف تاریخی گرفته تا رویکردهای مهم هنری را گردهم آوریم. از این جهت در این حراجی از معتبرترین نام‌های هنر ایران از قدیمی‌ها تا معاصرین آثاری ارائه می‌شود که برخی از آنها یگانه و تا به حال در هیچ بازار هنری عرضه نشده‌اند. بدین سبب از مجموعه‌داران بزرگی که برای اعتلای اقتصاد خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی این آثار شاخص را به ما دادند تا به بازار هنر پیشنهاد کنیم کمال امتنان را داریم.

کاظمی در معرفی مهم‌ترین آثار سومین حراج باران اظهار کرد: گران‌ترین برآورد قیمت این دوره به قرآن بسیار نفیس حکاکی شده اثر استاد رائین اکبر خان‌زاده، تعلق دارد؛ این قرآن ۱۴۰ سانتی متر طول دارد و هر صفحه آن ۹۰ سانتی متر عرض و در ۶۰۸ لوح نقره به روش عثمان طه حکاکی شده است. جلد آن از مس است که به قلم کاری اساتید اصفهان منقش است و تمامی سر سوره‌ها با طلا کار شده‌اند. این کتاب معظم شش تا هفت میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

رئیس حراج باران اضافه کرد: روی جلد کاتالوگ سومین حراج باران به دیگر کتاب زندگی ساز مسلمانان اختصاص یافته است؛ «صحیفه سجادیه» اثری کم نظیر از ۱۰۷۱ هجری قمری که اوج نبوغ هنر اسلامی هنرمندان ایرانی در کلمه کلمه و خط به خط آن هویداست و از عمق شیفتگی ایرانیان به دین مبین اسلام حکایت می‌کند. این اثر ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همچنین یک کتیبه نویسی ۱۰ متری اثر میرزا عمو تهرانی از دیگر آثار کمیابی است که در این حراجی عرضه می‌شود. اثر متعلق به دوره قاجار است که متن عاشورایی معروفی را با ظرافت خوشنویسی ایرانی بازتاب می‌دهد. این اثر ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پیشنهاد می‌شود.

او با بیان این خبر که خوشبختانه میرعماد و حسن زرین قلم نیز توانستیم یک اثر در این حراج ارائه کنیم، گفت: از میرعماد الحسنی اثری ارائه می‌شود که شامل شش قطعه از مرقع که هر اثر ۱۰ در ۱۹ سانتی متر و ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان برآورد شده است. از حسن زرین قلم نیز اثری ۱۰۸ ساله روی میز حراج می‌رود که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

مدیر نگارخانه ترانه باران همچنین گفت: هر سال، حراج باران را به چهره‌ای از بزرگان هنر خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی تقدیم کرده‌ایم؛ سال اول به میرعماد، سال دوم به درویش عبدالمجید طالقانی و امسال این رویداد به نام استاد «میرزا غلامرضا اصفهانی» ستاره خوشنویسی قرن سیزدهم مزین است. از میرزا غلامرضا اصفهانی دو اثر در این حراجی در معرض فروش خواهد بود که هر دو کار نبوغ او را در ظرافت خط نشان می‌دهد. دیگر بزرگان مانند محمدحسین عماد الکتاب دو اثر، ملک محمد قزوینی و محمد رحیم همدانی نیز در حراج امسال حاضرند که قیمت‌های متنوعی از ۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان دارند.

او یادآور شد یک قطعه از پرده خانه خدا نیز ارائه می‌شود که قدمت هشتاد ساله دارد و نشانگر هنر اسلامی است که ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده است.

کاظمی اعلام کرد: از هنرمندان معاصر هم آثار بسیار ارزشمندی ارائه می‌کنیم، که از منظر قیمت اثری از رضا مافی که قدمتی ۴۳ ساله دارد ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان و اثری از فرامرز پیلارام ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان عرضه می‌شود و هر دو گرایش نقاشی خط دارند. از دیگر بزرگان مانند سیدحسن و سیدحسین میرخانی (موسسین انجمن خوشنویسان)، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، عباس اخوین، کیخسرو خروش، علی اشرف صندوق آبادی و احمد پیله‌چی نیز آثار درخشانی روی میز حراج می‌رود. در این مسیر حتی به حضور هنرمندان خارج از ایران که به قرائت‌های نوین از خوشنویسی اهتمام دارند هم توجه داریم که ارائه اثری از بهمن پناهی، هنرمند مقیم فرانسه از این جمله است.

رئیس حراج باران بیان کرد: خوشنویسی ایرانی و نیز هنرهای اسلامی انعکاس‌های مدرن و معاصر دل‌نشینی در دیگر گونه‌های هنری ایران دارد، که نشانه قدرت و جذابیت این هنر والاست، در این دوره دو نمونه از این بازتاب‌های مهم را به هنردوستان ارائه می‌کنیم: مجموعه‌ای از پرویز تناولی شامل دو مجسمه هیچ و کتاب خاص مجموعه آثار او به قیمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان و اثری از مجموعه انهدام آیدین آغداشلو که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده‌اند.

کاظمی گفت: بخش نمایشگاهی سومین حراج باران در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده دیدار هنردوستان، مجموعه‌داران و خریداران آثار هنری است و جمعه از ساعت ۱۷ این حراجی برگزار می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..