چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ ۲۹ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در سازمان سینمایی صورت گرفت؛

نشست مشترک معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و مدیرکل توسعه زیرساخت و فناوری‌های سینمایی و سمعی بصری با مدیران مراکز فنی پشتیبانی سراسر کشور برگزار شد.
نشست مشترک معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و مدیرکل توسعه زیرساخت و فناوری‌های سینمایی و سمعی بصری با مدیران مراکز فنی پشتیبانی سراسر کشور برگزار شد.

نمایینمایهنرمندنیوز: به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، نشست صمیمی معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و مدیرکل توسعه زیر ساخت و فناوری‌های سینمایی و سمعی بصری با مدیران مراکز فنی پشتیبانی سراسر کشور روز چهارشنبه ۱۴ دی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست که به میزبانی قادر آشنا معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و محمدرضا فرجی مدیرکل دفتر توسعه زیرساخت و فناوری های سینمایی برگزار شد، مدیران مراکز فنی درباره مشکلات تولید فیلم و مسائل فنی اظهار نظر و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

در ادامه قادر آشنا معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی گفت: نظر بنده درباره مراکز فنی پشتیبانی نسبت به گذشته و روزها و ماه های قبل بسیار تغییر کرده و با دل و جان نظرات و درخواست‌های شما را شنیده‌ام. امیدوارم تا حدی که ضوابط، مقررات و قانون به ما اجازه می‌دهد، به موضوعات رسیدگی کنیم و آنچه را که شما آن را به درستی مشکل می‌دانید، با همکاری و همیاری رییس سازمان و دیگر مسئولان فرهنگی کشور مرتفع کنیم.

گفتنی است مباحثی چون صادرات، واردات و همکاری گمرک، وام‌های کم بهره، توجه به تولیدات داخلی و حمایت مادی و معنوی از آن، معافیت مالیاتی و همکاری شهرداری‌ها با دفاتر دارای کاربری غیراداری و فعال در مراکز مسکونی و برخورد با مراکز فعال فاقد مجوز از جمله درخواست مدیران مراکز فنی در این جلسه بود.

در ادامه مدیران عامل مراکز فنی پشتیبانی به بیان مشکلات و پیشنهادات خود در راستای بهینه سازی تولیدات پرداختند و حامد فراجی مدیرعامل شرکت ونداد ایده پرداز پایدار گفت: ما تولید کننده محصولات ایرانی هستیم و باید در بین مدیران این باور بوجود آید که اجناس ایرانی بسیار بهتر از اجناس خارجی است.

حمید رضا کوهپایی مدیرعامل شرکت فوکوس فیلم نیز افزود: صفر تا صد اپلیکیشن فوکوس فیلم توسط متخصصان ایرانی تولید شده و توانایی این وجود دارد که در تمام مراحل تولید یک فیلم سینمایی به همه پروژه‌های حرفه‌ای خدمات خود را ارائه دهد.

در ادامه صادقی نماینده شرکت ماشین های اداری بعثت عنوان کرد: باید پایگاهی در فضای حقیقی و مجازی وجود داشته باشد تا همه مراکز بتوانند در آن دست آوردهای خود را معرفی و با توانایی کلیه مراکز فنی نیز آشنا شوند.

امیر حسین سحرخیر مدیر عامل شرکت فرهنگی هنری روشنا فیلم نیز ضمن اشاره به عدم حمایت از مراکز رسمی اظهار کرد: در برگزاری جشنواره‌های مختلف فیلم همه کارهای لابراتواری به مراکز غیر مجاز سفارش داده می‌شود و عملا مراکز مجاز نمی‌توانند از مزایای مجوز خود بهره ببرند.

فریبا فرد شاهین نماینده موسسه فرهنگی هنری رسانه فکر فردا به ارزش افزوده مجوز مراکز فنی اشاره کرد و گفت: تعدادی از مراکز غیر مجاز در حال فعالیت بوده و بدون هیچ مزاحمتی کار می‌کنند در حالی که مراکز مجاز درگیر مسائل مختلفی از قبیل مالیات، بیمه، اماکن و غیره هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به نرخ گذاری خدمات مراکز فنی بیان کرد: در حال حاضر شهرداری از فعالیت مراکز فنی در ساختمان‌های مسکونی ممانعت می‌کند این در حالی است که تعدادی از مراکز از جمله مطب‌ها و دفاتر ثبت می‌توانند در منازل مسکونی فعالیت کنند.

گمرک تجهیزات سینمایی را کالای لوکس می خواند

نادر رضایی شوشتری مدیر عامل شرکت صدای امواج نوفه بت با بیان موضوع تشکیل اتحادیه صنف مراکز فنی پشتیبانی یادآور شد: در حال حاضر اتحادیه صنف مراکز فنی پشتیبانی از تعدادی از پیشکسوتان ماهر عرصه‌های فنی تشکیل شده و می‌تواند بعضی از وظایف دفتر توسعه زیر ساخت از جمله صدور و تمدید مجوز های دفاتر و نرخ گذاری خدمات فنی را عهده دار شود.

محمدرضا فیروزفر مدیرعامل شرکت پیروز گستر از دیگر حاضران این نشست، گفت: لازم است با ارائه راهکارها و تصمیماتی، از اجازه اکران پروژه‌های بدهکار به مراکز فنی جلوگیری شود.

در ادامه تعدادی از مراکز به بیمه تجهیزات، هدفمند شدن تعرفه گمرکی، تشکیل مرجع رفرنس برای همه مراکز فنی به عنوان مهمترین موارد اشاره کردند.

محمدرضا طهمورس مدیرعامل شرکت طهمورث گفت: تعدادی از وسایل فنی برای تعمیر و به روز شدن به خارج از کشور ارسال می‌شود اما در گمرک به عنوان وسایل لوکس توقیف می‌شوند. برای این موضوع نیز باید راهکاری ارائه شود. بهره‌مندی از معافیت مالیاتی نیز از خواسته‌های مراکز فنی است.

نازنین مفخم مدیرعامل شرکت گیتی فیلم افزود: تربیت نیروی انسانی از مهمترین موضوعات در زمینه فعالیت فنی سینما است چرا که سینما صرفا تجهیزات نیست و تکنسین سینما هم از موارد مهم در این راستا است. در حال حاضر در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد.

فریبرز نیکراد مدیرعامل شرکت طراحان صنعت رسانه نیکراد به کیفیت در زمینه مسائل فنی اشاره کرد و ادامه داد: باید تفاوتی مابین مرکزی که کار با کیفیت ارائه می دهد با مرکزی که برایش کیفیت مهم نیست، وجود داشته باشد بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد باید تسهیلات را به مراکز فنی بدهد نه تهیه کننده.

در ادامه این نشست قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی ضمن تشکر از کلیه مدیران عامل مراکز فنی گفت: باید فرصت بیشتری برای بررسی ایجاد کرده و ارتباط موثری با همه ارگان. ها بوجود آوریم که در سایه آن مشکلات را رفع کنیم. یکی از مشکلات، فعالیت مراکز غیر مجاز است که باید برای آن فکری اساسی اندیشید.

آشنا در ادامه یادآور شد: همه سینماهای دنیا و متخصصان فعال در آن از مالیات معاف هستند. اینجا هم باید همین اتفاق بیافتد تا کلیه صنوف فنی سینما باید از پرداخت مالیات معاف شوند.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی ضمن اشاره به بهینه‌سازی سامانه‌های وزارت ارشاد خاطر نشان کرد: در حال حاضر تسهیلات پرداختی از طرف سیستم بانکی کم است که با توجه به قیمت تمام شده خدمات فنی، این تسهیلات باید افزایش یابد.

در انتهای نشست کلیه مراکز به استمرار جلسات و ایجاد سامانه‌ای به منظور اطلاع از میزان کار و فعالیت مراکز فنی تاکید شد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..