دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ۳ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

امین بوعلی‌زاده تهیه کننده تلویزیون خبر داد

هم اکنون برنامه‌ای تحت عنوان «100 ثانیه» از‌ای فیلم در حال پخش است.
هم اکنون برنامه‌ای تحت عنوان «100 ثانیه» از‌ای فیلم در حال پخش است.

هنرمندنیوزدر این برنامه اخبار فرهنگی و هنری طی ۱۰۰ ثانیه به سمع و نظر مخاطبان می‌رسد. این برنامه توانسته است رابطه خوبی با بینندگان برقرار کند و افراد زیادی در این فرصت ۱۰۰ ثانیه‌ای گوش به اخبار فرهنگی و هنری از‌ای فیلم می‌سپارند. به گفته تهیه کننده این برنامه، کوتاهی مدت زمان پخش برنامه عامدانه بوده است و بنا بر این است که بیشترین اطلاعات در کمترین زمان ممکن به گوش مردم برسد. در ارتباط با این برنامه با امین بوعلی زاده، تهیه کننده ۱۰۰ ثانیه به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

ایده ساخت ۱۰۰ ثانیه چطور شکل گرفت؟

ایده ساخت برنامه در ابتدا توسط مدیر‌ای فیلم مطرح شد. از ابتدا بنا بر این بود که بتوانیم خبرهای علمی و فرهنگی را به گوش مخاطبین برسانیم. الان حدود دو سال است که این برنامه به صورت مرتب روی آنتن می‌رود. در ادامه با بررسی هایی که انجام دادیم، این نوع از برنامه گزینش شد.

سوژه‌ها و مطالب برنامه از چه منابعی به دست می‌آید؟

مطالب را از سایت های خبری به روز که اطلاعات دقیقی را ارائه می‌دهند، استخراج می‌کنیم. دبیر خبر و سردبیر برنامه این مطالب را آماده می‌کنند و سپس این مطالب در اختیار بخش پخش و وب سایت‌ای فیلم قرار می‌گیرد.

ساخت برنامه‌ای مانند ۱۰۰ ثانیه سختی خاصی دارد؟

ساخت چنین برنامه‌ای سختی خاصی ندارد، امّا بحث خلاقیت به صورت جدی در این گونه برنامه ها مطرح است. انتخاب نوع خبر، چیدمان خبرها و اینکه اخبار به چه طریقی به گوش مخاطب برسد، موضوع مهمی است. همچنین اولویت اخبار هم اهمیت زیادی دارد. گفتمانی که در خود شبکه با هنرمندها داریم، دیالوگ پردازی ها و مسائلی از این قبیل اهمیت دارد.

بازخورد مردم درباره این برنامه چطور بوده است؟

خود من به عنوان تهیه کننده این برنامه معمولاً در زمان پخش برنامه در مجامع مختلف حضور داشته و دیده ام که در مراکز عمومی مانند بیمارستان ها، پاساژها، مغازه ها و جاهای دیگر این برنامه پخش می‌شود و مورد استقبال قرار می‌گیرد. مخاطبان این برنامه از اقشار مختلف هستند و می‌دانیم که مردم این برنامه را دنبال می‌کنند. به طور کلی ۱۰۰ ثانیه بازتاب خوبی داشته است.

پخش چنین برنامه‌ای اصولاً چه ضرورتی دارد؟

امروزه منابع مختلفی برای پخش اخبار و اطلاع رسانی به مردم وجود دارد. وب سایت های مختلف و شبکه های اجتماعی متفاوت از جمله این منابع هستند. امّا متأسفانه برخی از این منابع اطلاعات دقیقی از اتفاقات فرهنگی کشور در اختیار مردم قرار نمی دهند. به همین جهت لازم است یک منبع رسمی وجود داشته باشد که اخبار دقیقی را درباره امور فرهنگی کشور به گوش مخاطبان برساند.

طرحی برای گسترش برنامه ۱۰۰ ثانیه دارید؟

همانطور که گفتم ۱۰۰ ثانیه به دلیل اینکه جای خالی چنین برنامه‌ای در شبکه‌ای فیلم حس می‌شد، ساخته شد. قصد داریم که این برنامه را در آینده‌ای نه چندان دور در کانال های مختلف‌ای فیلم داشته باشیم، امّا هنوز این طرح به مرحله عملی نرسیده است.

ثانیه تا کی ادامه خواهد داشت، زمان خاصی مدنظر است؟

مدیران شبکه و کانال های مختلف باید در مورد اینکه این برنامه تا چه زمانی ادامه داشته باشد، تصمیم گیری کنند. اگر مسئولان صلاح بدانند که برنامه ادامه پیدا کند، آمادگی انجام این کار را داریم. الان حدود ۲ سال است که برنامه در حال پخش است و بنا هم بر این است که کار ادامه پیدا کند. به ویژه اینکه بسته جدید گرافیکی ما در حال آماده سازی است و با توجه به این موضوع می‌توانیم بگوییم که کار فعلاً ادامه خواهد داشت.

ثانیه به صورت مختصر و مفید به ارائه یک سری اطلاعات فرهنگی به مردم می‌پردازد، این موضوع عامدانه انتخاب شده است و آیا احتمال دارد که برنامه به صورت مجری محور و مفصل ادامه یابد؟

خبر ۱۰۰ ثانیه در همه روزهای هفته به غیر از ایام تعطیل روی آنتن می‌رود و خبرهای روز را به گوش مخاطبان می‌رسانیم. برنامه در ساعات ۷ و ۴۵ و نیز ۲۲ و ۴۵ دقیقه پخش می‌شود. کوتاهی برنامه به صورت عامدانه بوده است. تلاش کرده ایم که بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان ممکن به گوش مخاطبان برسانیم. کلاً ۱۰۰ ثانیه یک جنبه بین المللی دارد. در کل دنیا مرسوم است که اخبار طی یک زمان ۱۰۰ ثانیه‌ای به گوش مخاطبان می‌رسد. ما سعی کردیم که در زمینه هنری و فرهنگی این برنامه را داشته باشیم. در ابتدا قرار بود برنامه مجری محور باشد و به صورت مفصل ارائه شود امّا با توجه به تکراری بودن این نوع از کار، تصمیم گرفتیم که برنامه را به صورت مختصر و مفید بسازیم.

سالروز تأسیس شبکه‌ای فیلم به تازگی سپری شد، با توجه به این موضوع لطفاً نظرتان را درباره عملکرد این شبکه بفرمایید.

من خودم با شبکه‌ای فیلم همکاری دارم و این شبکه تا الان به نظرم عملکرد خوبی داشته است. بهترین کارگردان ها و تولیدکننده ها با این شبکه کار می‌کنند و علاوه بر بازپخش برنامه ها، کارهای تولیدی خوبی هم در آن ساخته می‌شود.

 آیا شبکه‌ای فیلم شرایط لازم را برای تولید کارهای جدید بیشتر دارد یا بهتر است که به بازپخش کارهای موجود بپردازد؟

ما الان در شبکه‌ای فیلم برنامه های تولیدی عالی‌‌ای داریم. جلوه های سینما، گرامافیلم، شما و‌ای فیلم، کافه فیلم، خارج از کادر و کارهای تولیدی دیگر از شنبه تا پنج شبنه در‌ای فیلم پخش می‌شوند. امّا چون رسالت شبکه‌ای فیلم بازپخش سریال ها و کارهای موجود است، این کارهای تولیدی زیاد دیده نمی شوند. کسانی که بیننده دائمی‌ای فیلم هستند، احتمالاً این کارها را می‌بینند، امّا افرادی که هر از گاهی این شبکه را تماشا می‌کنند، احتمالاً بیشتر کارهای بازپخش را می‌بینند. امّا به طور کلی این شبکه شرایط لازم را برای تولید کارهای جدید دارد، همانطور که الان هم در این زمینه فعال است.

  • شهربانو جمعه‌پور

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..