چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

شورای بین‌المللی موزه‌ها و پلیس بین‌الملل در بیانیه‌ای مشترک به ارائه‌ راهکارهایی برای غلبه بر چالش‌های امنیتی موزه‌ها در زمان قرنطینه ناشی از شیوع کرونا پرداختند.
شورای بین‌المللی موزه‌ها و پلیس بین‌الملل در بیانیه‌ای مشترک به ارائه‌ راهکارهایی برای غلبه بر چالش‌های امنیتی موزه‌ها در زمان قرنطینه ناشی از شیوع کرونا پرداختند.

به گزارش هنرمندنیوز، موزه‌ها محل نگهداری تاریخ و فرهنگ ملت‌ها و میراث جامعه بشری است، بنابراین ضروری است تا با انجام اقدامات لازم امنیتی و پیشگیرانه میراث خود را از هرگونه حملات و جنایت محافظت کرده و توان حفاظتی موزه‌ها افزایش و تقویت شود.

به همین دلیل نیز کمیته بین‌المللی مراقبت از موزه‌های ایکوم و اینترپل توصیه‌نامه مشترکی را در ۲۳ آوریل برای امنیت میراث فرهنگی در زمان تعطیلی چالشی برای  موزه‌داران ایجاد و خدمات پلیس در زمان بحران COVID-۱۹  را در وبگاه رسمی ایکوم  منتشر کرد که فایل پی دی اف آن نیز قابل دسترس است.

در مهمترین سرفصل‌های این بیانیه مشترک این‌طور تاکید شده است: «از آغاز بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، موزه‌های جهان ناگزیر شدند به طور موقت درهای خود را برای محافظت از بازدیدکنندگان ببندند. اقدامات مربوط به خودقرنطینگی چالش بزرگی را برای متخصصان موزه ایجاد کرده که باید امنیت مجموعه‌های خود را همچنان حفظ کنند.

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) سرقت‌های اخیر در موزه‌های بریتانیا و هلند را محکوم می‌کند و با وجود شرایط قرنطینه تداوم بهبود و به‌روزرسانی سیستم امنیتی موزه‌ها را بسیار حیاتی می‌داند.

ایکوم در دهه‌های گذشته هچنان به حمایت از جامعه جهانی موزه‌ها در جهت حفاظت از مجموعه‌هایشان و از طریق ارائه‌ راهکارها و ابزارهای ساده در رابطه با امنیت پرسنل حفاظت، سامانه‌های تشخیص نفوذ، دوربین‌های مداربسته، ارتباطات درونی و گزارش‌دهی پرداخته است.

واحد آثار هنری پلیس اینترپل نیز همچنان به محافظت از میراث فرهنگی در ۱۹۴ کشور عضو خود می‌پردازد. شورای بین‌المللی موزه‌ها و اینترپل در واکنش به چالش امنیتی موزه‌ها در دوران قرنطینه‌ ناشی از شیوع ویروس کرونا، در بیانیه‌ای مشترک پیشنهاداتی را ارائه داده‌اند:

* استفاده از پرسنل حفاظتی موزه‌ها به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته

* بررسی تمامی سامانه‌های امنیتی شامل دوربین‌های مداربسته و آژیرهای هشدار درون و بیرون موزه به صورت مداوم توسط پرسنل حفاظت

* ایجاد رویه‌هایی برای ارتباط و تبادل اطلاعات میان پرسنل حافظتی و مدیر (ها)

* مدیریت موزه‌ها و پرسنل حفاطتی باید فهرستی دقیق و روشن از کسانی ایجاد کنند که مجوز ورود به ساختمان را دارند

* محیط اطراف ساختمان موزه باید از طریق پرسنل حفاظت بررسی شود (بویژه زمانی که دوربین مداربسته موجود نیست)

* ممانعت و محدودیت نزدیک شدن وسایل نقلیه به محیط و داخل محوطه موزه

* اجتناب از جابه‌جایی آثار هنری

* ارائه گزارش هفتگی از سوی پرسنل حفاظتی به مدیریت موزه

همچنین شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) و پلیس اینترپل، مدیران موزه‌ها را به ایجاد ارتباطی نزدیک با نیروهای پلیس و تبادل اطلاعات تشویق می‌کند.

موزه‌ها در کنار دیگر محوطه‌های تاریخی، کتابخانه، اماکن مذهبی و  ... تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، بنابراین نکات امنیتی ذک شده در بالا را می‌توان با دیگر اماکن نیز به اشتراک گذاشت.»

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..