جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲ اوت ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

طی روزهای گذشته، گروهی از سینماگران اوکرائینی، به گنجاندن فیلم "کاپیتن ولوگوناکف گریخت"، ساخته "ناتالیا مرکولوآ" و "آلکسی شوکوف"، در برنامه فستیوال کارلووی واری واکنش نشان دادند . ازاین رو مدیران این فستیوال تصمیم گرفتند در یک پاسخ رسمی جایگاه خود را برای این سینماگران روشن سازند.
طی روزهای گذشته، گروهی از سینماگران اوکرائینی، به گنجاندن فیلم "کاپیتن ولوگوناکف گریخت"، ساخته "ناتالیا مرکولوآ" و "آلکسی شوکوف"، در برنامه فستیوال کارلووی واری واکنش نشان دادند . ازاین رو مدیران این فستیوال تصمیم گرفتند در یک پاسخ رسمی جایگاه خود را برای این سینماگران روشن سازند.

هنرمندنیوز: این مدیران می نویسند : "ما به شما اطمینان می دهیم که از زمان آغاز جنگ توسط روسیه، از نزدیک  وضع کشور شما را دنبال کرده با همه مردم اوکرائین همدرد هستیم.

جمهوری چک یکی از قعال ترین کشورهای اروپائی در زمینه ی هواداری از اوکرائین از راه کمک های بشردوستانه، سیاسی و نظامی است. کشور ما حدود ۴۰۰٫۰۰۰ پناهجو را از آغاز جنگ تا کنون پذیرفته، به آنها روادید موقتی برای زیستن در این کشور داده است.

نخست وزیر چک، "پتر فیالا"، یکی از نخستین سیاستمداران اروپائی بود که به پایتخت شما آمد تا از مبارزه اورکرائینی ها علیه اشغالگران روسی حمایت کند. در صحنه بین المللی نیز تلاش بزرگی برای پذیرفتن اوکرائین به عنوان کشور نامزد ورود به اتحادیه اروپا نموده است.

فستیوال فیلم کارلوی واری نیز به عنوان یک رخداد فرهنگی چشمگیر، در تلاش یافتن راهی پر معنا برای هواداری از اوکرائین بود. از این رو بسیار خشنود است که شماری فیلم اوکرائینی در برنامه خود دارد و از جمله فیلم "ماریوپل ۲" را، که نشان دهنده جنگ و شهری است که نمودار دردناک آن شده، نمایش خواهد داد.

اما، ما باور داریم که فیلم  "کاپیتن ولوگوناکف گریخت" یکی از مهم ترین فیلم های سال گذشته فستیوال ونیز بوده از این رو در پائیز گذشته  به کارلوی واری دعوت شده است . علت این است که گرچه داستان فیلم در سال ۱۹۳۸ رخ می دهد اما شباهت بسیاری به اوضاع کنونی پیدا می کند. به باور ما، این فیلم بسیار خوب نشان می دهد که چگونه رهبران خود کامه ، با ساختن دشمنان واهی رژیم وبه نام ایدئولوژی، به شستشوی مغزی مردم یک کشور می پردازند  و چگونه چنین روشی با تاثیر بر اکثریت مردم،  سرانجام به یک تراژدی ملی می انجامد. . از این دیدگاه،  فیلم "کاپیتن ولوگوناکف گریخت" غیر مستقیم، اما به شکلی گویا، به انتقاد از رژیم کنونی روسیه می پردازد.

ما گرچه درخواست شما را درک می کنیم، اما به شدت با توجیه شما که می گوئیداین فیلم در گذشته،  به کمک وزارت فرهنگ روسیه، تهیه شده و نگاه مردم را از جنایات جنگی انجام گرفته در اوکرائین  منحرف می کند، مخالف هستیم.  ما، برعکس، می پنداریم که با نمایش این فیلم می توانیم بحث به وجود آوریم و توجه همه را به معنای فیلم و هم خوانی آن با شرایط کنونی جلب کنیم. "

مدیران فستیوال

«شهلا رستمی»

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..