دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ۳ اکتبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رانت و فسادی عیان شده یا رسیدگی شده یا تمام شده و یا از آن جلوگیری شده است؟ چه کسی خبر دارد؟
رانت و فسادی عیان شده یا رسیدگی شده یا تمام شده و یا از آن جلوگیری شده است؟ چه کسی خبر دارد؟
  •  مهدی احمدی
  • مدیرمسئول و سردبیر روزنامه «هنرمند»

رانت و فسادی عیان شده یا رسیدگی شده یا تمام شده و یا از آن جلوگیری شده است؟ چه کسی خبر دارد؟

احیانا بنابراین بود که با شفاف‌سازی مالی در بودجه‌های فرهنگ و هنر، رانت و فسادی اگر هست عیان و رسیدگی و تمام شود و اگر نیست، از بوجود آمدندش جلوگیری شود و زمینه‌اش برچیده.

اما حالا و پس از چند دوره انتشار کم و بیش و همان دست و پا شکسته اسناد و صورت‌های مالی بخشی از نهادها و سازمان‌های تابعه، چه اتفاقی از مورد و اهداف بالا رخ داده؟

متاسفانه می‌رود که بی خبرانی از فرهنگ و هنر، این اقدام لازم و شایسته و رویه و روند بایسته را، تبدیل به روایتی نمایشی و آشکار و بی پرده برای بازی با این واژگان محترم با همان بازیگران معروف این تئاتر کنند. با مشارکت همان بخش خصوصی خودمان، همان قراردادهای تیپ خودمان و با همان اشک‌ها و لبخندها.

آیا بناست که در این بازی شفاف‌سازی و شعار و فریاد آن، از فساد و تبانی‌ها، قبح‌زدایی شود و بینش حساس مخاطب به این ضد ارزش که بناست جستجو‌گر و مطالبه‌گر باشد، واقع گرایی پیشه کند؟

نمایش این اسناد چون نمایش آثار رئالیستی شده که یک هفته‌ای قاب می‌شود بر در و دیوار و گل و شیرینی می‌دهند و کارت دعوت افتتاحه کافه گالری شفافیت پخش می‌کنند و شاید هم به خود مینازند و در پستوی این کافه بازار به حال بیچاره عوام الناس باهنر و بی هنر می‌خندند.

انتشار تنها بخشی از هزینه‌‌های کلی بنیاد سینمایی فارابی در سال جاری و هزینه‌کردهای درج شده در مقابل عبارت‌های اعلامی؛ از جمله، کمک هزینه‌! سفر سینماگران به جشنواره‌های خارجی: هشتصد میلیون تومان و دیگر موارد این فهرست، با چه هدف مقدسی انجام شده است؟ چه سفرهایی، پول تو جیبی برای چه سینماگرانی، با چه دستاوردهایی؟

برگزاری جشنواره کودک در اصفهان؛ سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان، حمایت! از جشنواره ملی و جهانی فجر ده میلیارد تومان و قس علی هذا.

شفاف‌سازی برای چه؟ شفاف‌سازی برای که؟

لطفا شفاف‌سازی نکنید، تا بیش از این، قبح فساد و تبانی و بی‌مسئولیتی در قبال هزینه‌کردها و فاکتورهایی که به نام این فرهنگ و هنر مظلوم صادر می‌شود، از بین نرود.

تا هنرمندان از این ویژه خواری‌ها و باج‌گیری‌ها و باج‌دادن‌ها به شبه مافیای پیر و خسته اما دندان گرد فرهنگ و هنر، ناامیدتر نشوند، تا کمتر سیگار بکشند و غصه بخورند. تا مریض نشوند و سرطان نگیرند.

بخورید و بیاشامید ولی لطفا شفاف‌سازی نکنید!

تبلیغات

مطالب مرتبط

سردار فارسی

یادداشت ویژه‌نامه روزنامه «هنرمند» در دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

سردار فارسی

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..