چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

علیرضا دریایی نوازنده کمانچه و ویولن؛

خیلی از اشخاص در فضای مجازی هستند بیش از آنچه که هستند برای خود تبلیغ‌ می‌کنند و جایگاه‌های کاذب برای خود ایجاد‌ می‌کنند. به نظر من این یک ضرر بزرگ است چرا که در موسیقی جایگاهی فراتر از آنچه که هست برای خود ساخته، بنابراین مانع رشد خودشان‌ می‌شوند.
خیلی از اشخاص در فضای مجازی هستند بیش از آنچه که هستند برای خود تبلیغ‌ می‌کنند و جایگاه‌های کاذب برای خود ایجاد‌ می‌کنند. به نظر من این یک ضرر بزرگ است چرا که در موسیقی جایگاهی فراتر از آنچه که هست برای خود ساخته، بنابراین مانع رشد خودشان‌ می‌شوند.

هنرمندنیوز؛ علیرضا دریایی، متولد شهریور ۱۳۶۷ در تهران، فراگیری موسیقی را از ۱۱ سالگی با ساز ویولن نزد آقایان رحمان شانه، منصور تجویدی و شاملو کاربند شروع کرد. او پس از آن به توصیه و تشویق ناصر ایزدی نزد اردشیر کامکار فراگیری کمانچه را از سال ۸۴ شروع کرد. از سال ۱۳۸۲ با گروه‌هایی نظیر نوروز ارشد طهماسبی، خورشید مجید درخشانی، ارکستر سیمرغ حمید متبسم، محمدرضا درویشی، هومن خلعتبری، همایون شجریان، اشتیاق علی‌اصغر عربشاهی، علیرضا قربانی، آبیدر بهرام ساعد، راز و نیاز سالار عقیلی، برف‌خوانی علی قمصری، مهر ناصر ایزدی، فوژان حمیدرضا دیبازر، وغیره همکاری داشته است.

دریایی همچنین در آلبوم‌هایی «چون عاشق می‌شویم» پیمان سلطانی، سالار عقیلی، «لحظه‌ ناب» مجید درخشانی، «یار مست» مجید مولانیا، سالار عقیلی، «راپسودی بختیاری» پیمان سلطانی، «ویر» (ارژنگ سیفی‌زاده، شادروان مسعود بختیاری)، «بهانه‌ تو» ناصر ایزدی، مهدی فلاح، «گفت و شنید» پیمان سلطانی، «خروش» مجید درخشانی، مجتبی عسگری، «سراسر مه» آرش کامور، محمد معتمدی)، «سیمرغ» حمید متبسم، همایون شجریان، «میِ جان» علیرضا شاه‌محمدی و غیره همکاری داشته است. وی در این کنسرت سرو آزاد به آهنگسازی پیمان سلطانی به عنوان سولیست حضور دارد. با علیرضا دریایی گفتگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

لطفا درباره نتیجه همکاری‌‌تان با پروژه سرو آزاد توضیح دهید.

این همکاری در نتیجه و توالی یکسری همکاری‌هایی از  قبل با آقای سلطانی است. من حدود نه سال است که ایشان را می‌شناسم و اولین همکاری بنده با ایشان در پروژه‌‎‌ای بنام «راپسودی بختیاری» بود که من در آن‌جا به همراه یکی از دوستانم آقای سهیل مخبری یک دونوازی کمانچه به همراه ارکستر داشتیم. در بخش‌هایی از کار به صورت همنوازی و بخش‌هایی هم جداگانه حضور داشتیم. بعد از آن کارهای دیگری را نیز در خدمت‌شان بودم که یک سری از آنها منتشر شده‌اند و تعدادی هم در دست انتشار است. تعدادی از کارهایی که در حال حاضر در ارکستر اجرا می‌شوند قبلا ضبط شده‌‌اند و چون من هم به عنوان نوازنده کمانچه در آنها ساز زده‌ام با این آثار آشنایی دارم.

اما در مورد نمونه‌هایی جدید مانند کنسرتو برای کمانچه این چنین نیست. به نظر من این که فردی در جایگاهی بیش از آن چیزی که است قرار بگیرد می‌تواند برایش خطرناک باشد. خیلی از اشخاص در فضای مجازی هستند بیش از آنچه که هستند برای خود تبلیغ‌ می‌کنند و جایگاه‌های کاذب برای خود ایجاد‌ می‌کنند. به نظر من این یک ضرر بزرگ است چرا که در موسیقی جایگاهی فراتر از آنچه که هست برای خود ساخته، بنابراین مانع رشد خودشان‌ می‌شوند. قطعه‌ای که به عنوان سولیست در این کنسرت قرار است اجرا کنم قسمت سوم از کنسرتو برای کمانچه است و پیچیدگی‌ها و سختی‌های خودش را دارد اما تمام تلاشم را برای یک اجرای موفق انجام خواهم داد. قطعاً فرصت خوبی برای من است تا خودم را محک بزنم. بخش‌هایی از این قطعه فراتر از تکنیک من است که باید خودم را به یک اجرای مناسب و موفق تا حد امکان نزدیک کنم.

آیا در تمام قطعات این کنسرت حضور دارید؟

به غیر از دو قطعه در تمام قطعات نقش دارم، اما چون با کلام هستند و سولیست اصلی خواننده است من به همراه خواننده خط‌های کنترپوانتیک اجرا‌ می‌کنم. در تمام قطعات نقش کمانچه بسیار پررنگ است. این از ویژگی‌های کارهای آقای سلطانی است که به کمانچه نقش بسیار مهمی در ارکستر‌ می‌دهند. همانطور که اشاره کردم یک بخش از کنسرتوی کمانچه را اجرا‌ می‌کنم. این اثر برای کمانچه و ارکستر نوشته شده است. کنسرتو در لغت به معنی مقابله است ولی به قطعه‌ای که یک سازِ تنها در کنار یک ارکستر شروع به نواختن می‌کند کنسرتو می‌گویند.  در فرم شناسی موسیقی کنسرتوها دارای سه بخش یا سه موومان هستند که موومان اول تند یا نیمه تند اجرا می‌شود، موومان دوم خیلی ملایم و موومان سوم نیز پر جنب ‌و‌جوش‌تر از قسمت اول است. در این کنسرت ما فقط موومان سوم از کنسرتو را اجرا خواهیم کرد.

 

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..