یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

از سوی نشر شادگان صورت گرفت

دومین چاپ «سینما و زمان: همراه با فیلمنامه داستان عامه پسند» تنها کتاب سینمایی سیاوش جمادی پس از گذشت ۲۰ سال از چاپ نخست آن منتشر شد.
دومین چاپ «سینما و زمان: همراه با فیلمنامه داستان عامه پسند» تنها کتاب سینمایی سیاوش جمادی پس از گذشت ۲۰ سال از چاپ نخست آن منتشر شد.

به گزارشهنرمندنیوز، سیاوش جمادی، مترجم مشهور آثار فیلسوفان آلمانی است. او نخستین مترجم در زبان فارسی است که مهم‌ترین کتاب فلسفی قرن یعنی «هستی و زمان» اثر مارتین هایدگر را به فارسی ترجمه کرد. پس از او مترجمان دیگری نیز این کتاب را ترجمه کردند، اما به باور بسیاری از اهالی فلسفه در ایران کماکان بهترین ترجمه «هستی و زمان» از آن اوست.

با تالیف و ترجمه سیاوش جمادی در سال ۱۳۷۷ کتابی سینمایی با عنوان «سینما و زمان» با محتوای تحلیل وجودشناسانه فیلم «داستان عامه پسند» کوئنتین تارانتینو که شامل ترجمه فیلمنامه «پالپ فیکشن» یا «داستان عامه پسند» نیز بود، از سوی نشر شادگان با شمارگان دو هزار نسخه و بهای هزار و ۲۰۰ تومان منتشر شد. این کتاب پس از انتشار بدل به یکی از منابع مطالعاتی مهم دانشجویان سینما در حوزه تحلیل زمان سینمایی، تحلیل و نقد فیلم بر اساس فلسفه‌های اگزیستانس و روایت‌شناسی شد.

متاسفانه با تمام اهمیت این کتاب دیگر تا سال‌ها تجدید چاپ نشد، تا اینکه چندی پیش ناشر چاپ دوم آن را پس از گذشت ۲۰ سال از انتشار چاپ نخست با شمارگان تنها ۵۰۰ نسخه روانه کتابفروشی‌ها کرد. در این سال‌ها با توجه به نبودن این کتاب در بازار رسمی، چاپ افست بی‌کیفیتی از آن توسط سودجویان و قاچاقچیان کتاب منتشر شده بود و به قیمت‌های گزاف به دانشجویان فروخته می‌شد.

کتاب شامل ۲۴ فصل کوتاه است که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: «از نقد فیلم تا نقد سینما»، «زمان منتشر و وجود منتشر، گریز از حقیقت زمان و وجود»، «ساختمان روایی داستان عامه پسند»، «مناسبت ماجراها بر حسب زمان رخدادها»، «پیام از خلال زمان بندی»، «داستان اول و دوم»، «سه داستان در یک داستان»، «نزاع خیال و واقعیت»، «سینما از دیدگاهی بدوی»، «قلمرو دلالتِ تصویر»، «فیلمساز در نقشِ خدا»، «هستی واقعی و هستی سینمایی»، «سینما هنر زنده یا زنده‌نما»، «از تشبه به خدا تا الحاد»، «اینک صعبِ راه الحاد»، «کانت و سارتر در منزلگاه مشترک الحاد»، «نوسان حضور و حصول در برابر پرده»، «فیلمساز و مخاطب چون خدایگان و بنده»، «فیلمساز و نویسنده همچون خداوندان زمان»، «زهرخند زمان»، «اخلاق در مقابل بی‌اخلاقی»، «تعالی راستین و یک نشانه»، «حالت دینی ماورای تعالی است» و «همچون در سیاره‌ای ناشناخته».

بسیاری از مباحث مطرح شده در این کتاب برای نخستین بار توسط سیاوش جمادی در جریان‌های تحلیل فیلم در ایران مطرح شدند. هرچند که پس از انتشار نخست این کتاب تاکنون، منابع متعددی در حوزه‌های فلسفه سینما، زیبایی شناسی فیلم و رویکردهای مختلف نقد و بررسی و تحلیل سینما منتشر شده‌اند، اما هنوز هم مباحث جمادی بویژه در تحلیل مفاهیم تعالی، ایمان و الحاد در سینما، تازگی دارد.

نشر شادگان دومین چاپ کتاب «سینما و زمان» سیاوش جمادی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۳۸۴ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان منتشر کرده است.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..