دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

فارغ از بازی‌های قابل تحسین بازیگران توانمند، میزانسن‌های خوب، نورپردازی عالی و کارگردانی قوی این کار، موضوعی که جریان نمایش بر آن سوار است به هیچ عنوان ارتباطی با نفس نمایشی بودن این اثر و مقوله‌ی تئاتر ندارد.
فارغ از بازی‌های قابل تحسین بازیگران توانمند، میزانسن‌های خوب، نورپردازی عالی و کارگردانی قوی این کار، موضوعی که جریان نمایش بر آن سوار است به هیچ عنوان ارتباطی با نفس نمایشی بودن این اثر و مقوله‌ی تئاتر ندارد.

هنرمندنیوزفارغ از بازی‌های قابل تحسین بازیگران توانمند، میزانسن‌های خوب، نورپردازی عالی و کارگردانی قوی این کار، موضوعی که جریان نمایش، بر آن سوار است به هیچ عنوان ارتباطی با نفس نمایشی بودن این اثر و مقوله‌ی تئاتر ندارد و بیشتر شبیه یک کارگاه یا سمینار آموزشی برای اطلاع رسانی عموم مردم با موضوع تروماست. به عقیده‌ی بنده از بعد رسالت تئاتر و اصولا نمایش، در این کار المان‌های تئاتر گونه وجود ندارد و گرفتن اطلاعات پزشکی و روانشناسانه از بازیگران محبوب، برای مخاطبین جذابیتی ندارد؛ چرا که مخاطب بدون هیچ پیش زمینه‌ای قبلی از این که قرار نیست نمایش خاصی ببیند و داستانی را دنبال کند، وارد سالن می‌شود و کاملا تا آخر نمایش دائم این سوال در ذهنش ایجاد می‌شود که «این‌ها چه می‌گویند و آیا ما اشتباه نیامدیم!»

موضوع تروما این را می‌خواهد به مخاطب بگوید که بیایید نوع نگاه مان را به افرادی که به هر دلیل دچار تروما (هر نوع آسیب یا جراحتی که بر روح یا جسم انسان وارد می‌شود) می‌شوند، عوض کنیم و این پیام اخلاقی اجتماعی کارگردان در حالی است که خود برای متفاوت بودن اثرش استفاده ابزاری از این موضوع می‌کند.

جامعه امروز ما در حال حاضر به بلوغ فرهنگی و اجتماعی رسیده است که نگاه سنتی به این افراد نداشته باشد. چه بسا که این افراد علی‌رغم تفاوت‌های فردی‌شان، گاها حضور پررنگ‌تر و فعال‌تری نسبت به بعضی افراد سالم در جامعه دارند و علم و آگاهی شان در حد و گاهی بیشتر از افراد سالم جامعه است. پرواضح است پرداختن به مشکلاتی که گریبان گیر این افراد می‌شود و پیامدهای اجتماعی ناشی از آن می‌تواند دستمایه‌ی داستانی یک نمایش قوی شود. اما بررسی علل این پیشامد و معرفی و آموزش محتوای آن به مخاطبین تئاتر نه در حوزه‌ی وظایف تئاتری‌هاست و نه مخاطب علاقه‌ای دارد که در سالن تئاتر کنفرانس آموزشی، پزشکی نظاره‌گر باشد.

نمایش «تروما» به نویسندگی و کارگردانی افسانه ماهیان و بازی طناز طباطبایی، کاظم سیاحی و شقایق دهقان به مدت ۸۰ دقیقه ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه در تماشاخانه ایران‌شهر به روی صحنه می‌رود و علاقه مندان می‌توانند از سایت ایران نمایش به آدرس: https://www.irannamayesh.com/buy/8817 بلیت تهیه کنند.

  • نسیم فروغ
  • عکس: حدیثه مقدم

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..