سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳ آوریل ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

قریب 50 سینما در نوبت تعطیلی

به تازگی سینما عصر جدید تعطیل شد و با توجه به بی برنامگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قریب به 50 سینمای تک سالنه دیگر در نوبت تعطیلی قرار دارند.
به تازگی سینما عصر جدید تعطیل شد و با توجه به بی برنامگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قریب به 50 سینمای تک سالنه دیگر در نوبت تعطیلی قرار دارند.

هنرمندنیوز: چندی پیش با اعلام عبدالله علیخانی تهیه کننده و یکی از صاحبان سینمای عصرجدید این واقعیت دردناک را شاهد بودیم که سینماهایی که تک سالنه بودند و بعد به دو یا سه سالن تبدیل شدند توان ادامه حیات ندارند.

ابتدای شیوع بیماری کرونا چین برای ایجاد آرامش نسبی از ۷۰۰۰ سالن موجود در کشور ۲۰۵ سالن را با رعایت پروتکل های بهداشتی  بازگشایی کرد اما با عدم استقبال مواجه شدند ما تجربه کشورهای دیگر را داشتیم اما متاسفانه وزارت ارشاد هیچ تمهیدی برای سالن های سینما نداشته و ندارد و از تجربیات دیگران استفاده نکرد هم اینک آمار فروش فیلم ها را در پردیس های سینمایی که روزگاری پرفروش بودند نگاه کنید خواهید دید در روز جمعه که همیشه با اقبال خوبی مواجه بودند شاید ۳۰ تا ۴۰ نفر به سالن های پردیس ها برای دیدن فیلم مراجعه کردند.

طبعاً  در این شرایط مخاطب به سالن سینما مراجعه نمی کند و در این مهم اکران نوروز بسیار اهمیت دارد باید ارشاد برنامه درستی برای سالن های سینما می داشت که متاسفانه تا به امروز برنامه ای برای سالن ها نداشته و تنها صحبت از حمایت کرده است.

پیش از شیوع کرونا هم بعضی از سالن‌های سینما رونق چندانی نداشتند و قریب به ۷۰ درصد فروش سینماها مربوط به پردیس‌های جدید در تهران و شهرستان‌ها بود. بقیه سینماها که قدیمی‌تر و یا تک سالنه  بودند در شرایط عادی هم از نظر اقتصادی ادامه حیاتشان به صرفه نبود. امروزه  سینماداران  با مراجعه به قوه قضاییه  و اعلام ضرر و زیان ناشی از شیوع بیماری و تعطیلی ‌های مکرر سالن هایشان همچنین عدم اقبال تماشاگران می توانند تقاضای تغییر کاربری دهند که این اتفاق در حال رخ دادن است صاحبان این سینماها (چه دولتی چه خصوصی) تجدید نظری در فعالیت سینماهای خود خواهند داشت شاید اگر این شرایط برای پردیس های سینمایی هم امکان داشت صاحبان آن ها هم دست به این اقدام می زدند اما موقعیت پردیس ها با تک سالن ها کاملا متفاوت است.

با این روند و ادامه تعطیلی سالن های سینما  این وسط تنها فرهنگ است که آسیب می بیند وقتی در شهرهای کوچک که تنها یک سالن سینما چراغش روشن بود و دلخوشی مردم در ایام هفته، با توجه به این وضعیت اقتصادی امکان ادامه حیات نداشته باشند تنها فرهنگ از سبد خانواده ها حذف می شود و هیچ امیدی به بازگرداندن این مخاطبان که امروز شاهد از دست رفتنشان هستیم نخواهد بود.

ابتدای سال و شیوع بیماری کرونا، دلخوش به پشنهادها و  راهکارها به وسیله دولت، خانه سینما و اصناف مربوطه بودیم که آن هم محقق نشد. سینمای ایران در این چند سال به زحمت توانسته این تعداد سالن را به خود ببیند که امروز با خطر تعطیلی نزدیک به ۵۰ سالن (به طور تقریبی) روبرو هستیم. هنوز هم این ناوگان سینمایی برای تولیدات  سینمای ایران و جمعیت ایران کم است و بسته شدن هر سالن سینمایی یک لطمه بزرگ به سینمای ایران است اما هیچ راهکاری از سوی متولیان امور پیشنهاد نشد. اولین تعطیلی با سینما عصرجدید کلید خورد که این روند با عدم مدیریت صحیح همچنین عدم ارائه بسته های حمایتی به صاحبان سینماها ادامه خواهد داشت.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..