شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

رئیس سازمان سینمایی در نشست با فیلمسازان و صنوف سینمایی عراق؛

نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با فیلمسازان و صنوف سینمایی عراق برگزار و بر روایت‌گری درست مسائل و حقایق معاصر ایران و عراق و ممانعت از فراموشی تاریخ تصویری تاکید شد.
نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با فیلمسازان و صنوف سینمایی عراق برگزار و بر روایت‌گری درست مسائل و حقایق معاصر ایران و عراق و ممانعت از فراموشی تاریخ تصویری تاکید شد.

هنرمندنیوز: نشست محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور با جمعی از سینماگران و هنرمندان و صنوف سینمایی عراق از جمله سالم شدهان استاد دانشکده هنرهاى زیبا (بغداد)، مهدی عباس مورخ سینما، صالح الصحن استاد کارگردانی، نزار شهید الفدعم کارگردان سینما، علاء الذهبی مانیتور، علی حنون کارگردان سینما، سعد عبدالله رئیس بخش فیلم در سندیکای هنرمندان، سعد نعمه و کاظم مرشد سلوم منتقد سینمایی در سالن تئاتر الرشید بغداد و غیره هفته گذشته در بغداد برگزار شد.

خزاعی با اشاره به سیرتحول سینمای ایران گفت: واقعیت این است که بعد از انقلاب اسلامی تحولات سینمایی زیادی در ایران صورت گرفته و نگاه و بینش انقلابی باعث دگرگونی ساختارهای محتوایی و اداری سینمای ایران شد. در این راستا موسسات متعدد با ماموریت‌های مشخص شکل گرفته و در زمینه‌های مختلف اقدام به فعالیت کردند. سینمای جوانان در بخش آموزش و تربیت نیروی انسانی، مرکز گسترش، سینماشهر، فارابی و غیره در حوزه های دیگر به وجود آمدند. در عین حال مراکز آموزشی و دانشگاه‌های زیادی در ایران پا گرفتند که فعالیت آنها آموزش فیلمسازی و مبانی سینما‌ است. به عبارتی در حال حاضر خانواده سینمای ایران بالغ بر۲۰ هزار نفر است. ما اساتید ‌‌مدرسان و صاحب نظران زیادی در این عرصه داریم که هر کدام آن ها دارای دانش و تجربه ارزشمندی هستند که در تبادل استاد و بحث آموزش می توان از حضور آنها‌ در اینجا استفاده کرد.

خزاعی در پاسخ به سوال سالم شدهان استاد دانشکده هنرهاى زیبای عراق درباره نحوه  انتقال تجربه فیلمسازی سینماگران ایرانی به کشور عراق افزود: هر ساله ما در ایران میزبان فیلمسازان عراقی در جشنواره‌های مختلف از جمله: جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره سینما حقیقت و جشنواره فیلم فجر هستیم و خوشبختانه ‌شاهد گسترش روند تعامل و حضور هنرمندان دو کشور بوده‌ایم. این در حالی است که باید بگویم افتخاراتی که سینمای ایران دارد متعلق به کل سینمای منطقه و سینمای جهان اسلام است.

در این دیدار سعد عبدالله رئیس بخش فیلم در سندیکای هنرمندان عراق نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی وتاریخی دو کشور خواهان تولید فیلم به صورت مشترک شد و عنوان کرد: هدف ما تولید یک یا دو فیلم مشترک نیست چرا که خواهان تولید فیلم‌های زیاد به صورت مشترک هستیم. علاوه براین ایجاد یک صندوق مشترک برای همکاری پایدار از دیگر در خواسته‌های ما است.

محمد خزاعی از پیشنهاد صندوق مشترک برای  همکاری پایدار استقبال و ادامه داد: امروز، ‌رابطه دوستی ما بین دو ملت بیش از همیشه به چشم می‌خورد و ایران در کنار ملت عراق با گروه تروریستی داعش مبارزات بسیاری کرده و شهید داده است. در واقع جنگ داعش مصداق و نماد همدلی دو ملت است و شهیدان حاج قاسم سلیمانی ‌و ابومهدی المهندس نماد این وحدت و یکدلی محسوب می‌شوند.

رییس سازمان سینمایی کشور، ثبت حقایق تاریخی به زبان تصویر توسط فیلمسازان دو کشور را ضروری دانست و تاکید کرد: در حال حاضر به ثبت و تصویر همکاری و همدلی دو ملت علیه دشمنان مشترک نیاز داریم که از طریق سینما برای نسل‌های آتی امکان پذیر می‌شود. سینمای ایران جهش‌های چشم‌گیری در عرصه‌ منطقه‌ای و جهانی داشته است و ما علاقمندیم‌ایم پیشرفت‌ها و توسعه سینمایی را نیز در عراق  شاهد باشیم.

همچنین در این نشست، نزار شهید الفدعم کارگردان سینما با اشاره به توانمندی‌های سینمای ایران گفت: ایران مسئولیتی در قبال پیشرفت سینمای عراق ندارد بلکه از سر برادری، محبت و حمایت این کار را می‌کند. بنابراین دولت و ملت عراق هستند که باید از ظرفیت حمایت و‌ کمک ایران استفاده کنند.

خزاعی با اشاره به گفته‌های این فیلمساز عراقی مطرح کرد: در این خصوص معتقدم بخش دولتی باید ورود کرده و مقدمات و بسترها را در کشور عراق فراهم سازد. در مراحل بعد هم با مشارکت دادن بخش خصوصی باید این‌ مسیر را به شکل گسترده‌تری تداوم بخشد.

وی ادامه داد: تقویت سینما و فرهنگ دو‌کشور باعث پیوند قوی‌تر دو ملت ‌می‌شود. معتقدیم اگر به سینمای عراق کمک کنیم به واقع به خودمان‌ کمک کرده‌ایم و این موضوع باعث دوستی بیشتر مابین دو ملت می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی یاد آور شد: امروز همه کشورهای منطقه درگیر جنگ رسانه‌ای هستند. جنگ امروز رسانه‌ای و سایبری و تصویری است. اگر فیلم خودمان را نسازیم دیگران برای ما فیلم ساخته و حقایق را مخدوش می‌کنند.

صالح الصحن استاد کارگردانی عراق نیز در این نشست، ضمن ارائه پیشنهاد برگزاری مسابقه‌ای برای تولید فیلم مشترک گفت: در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که فیلم بهترین رسانه برای ارائه پیام و مفهوم بوده و تولید یک فیلم مشترک می‌تواند به ارزش‌های تاریخی و دینی دو ملت صحه بگذارد و فصل جدیدی در روابط دو کشور باشد.

وی درادامه یاد‌آور شد: در عراق کلیه زیرساخت‌های آموزشی تقریبا آسیب دیده است و  در این زمینه به تجربه و کمک ایران نیاز داریم.

خزاعی در اشاره به اقدامات انجام شده برای تولید آثارمشترک اظهار کرد: در حال حاضر خوشبختانه بنیاد فارابی، در حال‌ همکاری برای تولید فیلم‌ در زمینه گروه داعش است. علاوه براین چند کار مشترک دیگر نیز در دست اقدام  است. حتی کارگروهی برای فیلمنامه نویسی در این زمینه نیز تشکیل شده است. گفتنی است در خصوص آموزش هم در جلسه‌ای با آقای حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری و احمد موسی مدل آموزشی سینمای جوان را پیشنهاد داده‌ایم.

در این نشست هنرمند شناخته کشور عراق استاد کاظم مرشد سلوم در سخنانی به تشریح وضعیت سینما در عراق پرداخت و بیان کرد: کشور عراق در سال‌های گذشته درگیر جنگ‌های منطقه‌ای بوده و جنگ با داعش تا کشورهای غربی را شامل می‌شود و طبیعی است در شرایط بحرانی جنگ‌، به سینما توجه نشود. اگرچه متاسفانه در کشور ما روند تولید فیلم به دلایلی که گفتم هیچ‌گاه مستمر نبوده و امیدوارم این دیدارها شروع یک همکاری اثرگذار باشد.

وی با اشاره به جایگاه سینمای ایران در منطقه و جهان گفت: ما با سینمای ایران از دهه ۵۰ میلادی آشنا شده‌ و در دهه ۶۰ فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی را با لهجه بغدادی دیده‌ایم و  خاطرات زیادی از آن موقع داریم. باعث تاسف است که با وجود تمام اشتراکات و نزدیکی دو کشور، تاکنون فیلم مشترکی نداشته‌ایم. البته، فعالیت مشترکی بین اقوام کرد و ایران صورت گرفته که ثمره آن ساخت ۲۵ فیلم است اما تاکنون ‌فیلم‌مشترکی بین بغداد و ایران نداشته‌ایم.

کاظم مرشد سلوم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به امضای تفاهمنامه بین ایران و عراق بیان کرد: شرایط بسیار خوبی فراهم‌ شده و این سفر هیات ایرانی در این سطح و امضای تفاهم‌نامه نشان‌ می‌دهد ایران آمادگی همکاری و کمک را دارد. در حال حاضر توپ در زمین ما است و با وجود این تفاهم نامه و اقدام ایران، باید ما از خودمان و دولت عراق انتظار پیگیری و اجرای تفاهم‌نامه را داشته باشیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..