شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۸ مه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

هنرمند عرصه دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی می‌گوید با توجه به کمبود منابع مطالعاتی در زمینه انواع رودوزی‌های ایران و جهان، در حال انجام مراحل مقدماتی برای نگارش کتاب دوخت‌های سنتی ملل است.
هنرمند عرصه دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی می‌گوید با توجه به کمبود منابع مطالعاتی در زمینه انواع رودوزی‌های ایران و جهان، در حال انجام مراحل مقدماتی برای نگارش کتاب دوخت‌های سنتی ملل است.

هنرمندنیوز: شیوا تبرایی نظری از هنرمندان عرصه دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی و سایر ملل درباره روند فعالیت‌های خود و انگیزه‌هایش در امر پرداختن به دوخت‌های اصیل مناطق مختلف جهان به خبرنگار هنرآنلاین گفت: بالغ‌بر ۱۵ سال است که در این زمینه فعالیت می‌کنم و طی این سال‌ها تلاش کردم که با دوخت‌های سنتی مناطق مختلف ایران و جهان آشنا شده و بعضاً ظرفیت‌های موجود در تمامی بخش‌ها را در مقام مقایسه با یکدیگر قرار دهم.

او با اشاره به اینکه توسعه و ارتقاء هنر دوخت‌های سنتی در تمامی کشورهای صاحب‌نام، فرصت‌های متعددی به‌منظور تبادل تجربیات را در میان ملل گوناگون ایجاد کرده است، اذعان داشت: گسترش، حفظ و احیای دوخت‌های سنتی هر کشور از مهم‌ترین رسالت‌های هنرمندان هر منطقه است و خوشبختانه طی سال‌های اخیر، شاهد اتفاقات درخور توجه و مطلوبی در کشورمان بوده‌ایم.

تبرایی نظری در ادامه اذعان داشت: طی مطالعاتی که داشته‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که اشتراکات بسیاری میان نقوش و تکنیک‌های دوخت و بافت میان کشورهای مختلف وجود دارد بااین‌همه ایران دارای جایگاه بسیار رفیعی در میان سایر کشورها در این زمینه بود و کشورهایی همچون هند، پاکستان، مصر و یونان نیز با پیشینه و قدمت غنی در رقابتی تنگاتنگ با ایران قرار دارند.

هنرمند عرصه دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی در ادامه تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع مطالعاتی در زمینه انواع رودوزی، در حال انجام مراحل مقدماتی به‌منظور نگارش کتاب دوخت‌های سنتی ملل هستم و ازآنجاکه تعداد مراجع و منابع در دسترس بسیار کم است، تاکنون بیشتر به سراغ مستندات، مدارک و منابع موجود در سایت‌ها، موزه‌ها و کتابخانه‌ها رفته‌ام.

تبرایی نظری در ادامه به تداوم شیوع ویروس کرونا و درنتیجه تداوم مشکلات ناشی از آن در بخش‌های مختلف ازجمله حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: موضوعاتی همچون آموزش، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها تحت‌الشعاع این جریان قرار گرفته‌اند و ازآنجاکه ابعاد این بیماری مشخص نیست لازم است که به شکل جدی به دنبال توسعه راهکارهای جایگزین باشیم.

او در خاتمه با تأکید بر اینکه فرهنگ و هنر عرصه‌هایی سیال هستند که هر آن ممکن است در دهکده جهانی مورد تبادل، عرضه و معرفی به دیگر فرهنگ‌ها قرار گیرند، بیان کرد: اصالت در طرح و نقش، دوخت و مواد مصرفی ازجمله نکاتی است که موجب تمایز میان هنرهای سنتی در کشورهای مختلف می‌شود و بر این اساس، نیاز است که مطابق با ثروت‌های موجود در هر منطقه، آثار و فعالیت‌ها با حفظ هویت اصلی خود به دیگر مناطق جهان معرفی و سپس صادر شوند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..