چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگو با کارگردان نمایش «گربه‌شور»:

نمایش «گربه‌شور» که این روزها در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان به روی صحنه رفته، داستانی درباره معضلی در یک مرده‌شورخانه است و به جدال بر سر اثبات حقانیت چند مرده‌شور اشاره دارد.
نمایش «گربه‌شور» که این روزها در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان به روی صحنه رفته، داستانی درباره معضلی در یک مرده‌شورخانه است و به جدال بر سر اثبات حقانیت چند مرده‌شور اشاره دارد.

هنرمندنیوز: امید نیاز، کارگردان نمایش «گربه‌شور» درباره این نمایش با اشاره به این امر که نمایش «گربه‌شور» داستانی از چند مرده‌شور در یک مرده‌شورخانه را روایت می‌کند که با آوردن یک دستگاه مرده‌شور مکانیزه با چالش‌هایی روبرو می‌شوند، گفت: وجود این دستگاه برای مرده‌شورها نوعی تهدید محسوب می‌شود که هرکدام از آن‌ها برای ماندگار شدن در این شغل، به دنبال اثبات حقانیت خود هستند.

وی در ادامه، با اشاره به این نکته که این روایت به ۳ شیوه مختلف بیان می‌شود و با توجه به وضعیت پیش‌آمده در این مرده‌شورخانه، هرکس به‌نوعی در تلاش برای رقم زدن قصه به نفع خویش است و این کلیت نمایش را تشکیل می‌دهد، افزود: برای نگارش نمایش «گربه‌شور» برخلاف کمدی‌های سطحی، بر اجرای اصل شخصیت‌پردازی در نمایشنامه تأکیدشده و هرکدام از مرده‌شورها یک شخصیت هستند و انتخاب بازیگر در این نمایش نیز بر اساس خصوصیات شخصیتی صورت گرفته که در نمایشنامه بوده است؛ بنابراین باید برای این نمایش افرادی را انتخاب می‌کردم که با تئاتر آشنایی داشته باشند و به‌خوبی از عهده ایفای نقش شخصیت‌ها برآیند.

این کارگردان تئاتر، با بیان اینکه نمایش «گربه‌شور» یک کمدی سالم با خلق موقعیت‌های خنده‌دار برای مخاطب است، ادامه داد: من این نمایش را به مخاطبان بالای ۱۲ سال توصیه می‌کنم، البته سعی کرده‌ام در این نمایش یک موقعیت کمدی را ایجاد کنم که در موقعیت‌هایی به کمدی وحشت تبدیل می‌شود، به همین دلیل این نمایش به اکثر خانواده‌ها از هر قشر و با هر طرز فکری توصیه می‌شود و در کنار اینکه مخاطبان لحظات خنده‌داری را تجربه می‌کنند در آخر پیام این نمایش را نیز دریافت می‌کنند که یک پیام انسانی و اخلاقی است. من احساس می‌کنم که پیام نمایش «گربه‌شور» یکی از ضرورت‌های این روزهای انسانی است که مادیات او را گیج کرده و در بحث ماتریالیستی و مادی‌گرایی گم‌شده است.

نیاز با بیان این نکته که نمایش «گربه‌شور» اولین بار در سال ۱۳۹۸ تولید شد و در آن زمان برای این نمایش تقریباً ۳ ماه تمرین کردیم و بعد کار به دلیل کرونا متوقف شد و نتوانسته است آن را به روی صحنه ببرد، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ که وضعیت کرونا بهتر شد یک ماه و نیم تمرین کره و نمایش را به روی صحنه بردیم و برای اجرای امسال هم ۲۵ روز تمرین داشتیم.

«گربه‌شور» و روایت مرده‌شور برتر

این کارگردان تئاتر، با اشاره به این نکته که یکی از دغدغه‌های او این بوده است، تصریح کرد: بحث بلیت‌فروشی و اقتصاد هنر در این نمایش، به بچه‌های اصفهان تعلق داشته باشد، علی‌رغم اینکه بسیاری از هنرمندان این روزها بلیت آثار خود را روی سایت تیوال می‌گذارند، اما من سعی کردم که همه‌چیز بومی باشد.

در نمایش «گربه‌شور» اسماعیل موحدی، جواد مدنی، حسن جویره، رضا کریمی، لیلا شریفی و ابراهیم کریمی به‌عنوان بازیگران اصلی و ایلیا نیاز، عرفان کریمی، شاهین رضایی، امیرحسین شیربان شاهی، پویا رفیع زاده، مهدی احمدی، محمدحسین جان قربان، عادل افکار و امیر معمار به‌عنوان بازیگران حرکات فرم به ایفای نقش پرداخته‌اند، تهیه‌کننده نمایش نیز بهمن مارانی است و مونس پورفاتحیان طراحی گریم را به عهده دارد؛ همچنین دستیار کارگردان آتنا جعفری است و محمد کربلایی به‌عنوان طراح حرکات فرم حضور دارند.

نمایش «گربه‌شور» تا ۱۲ خردادماه هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان، واقع در پل آذر، خیابان توحید شمالی، به روی صحنه است و علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت گیشه ۸ مراجعه کنند.پ

  • بهنام افشاری

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..