سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ۹ اوت ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«کیوان کثیریان» منتقد و کارشناس رسانه در گفتگو با «هنرمند»

کیوان کثیریان اظهار داشت بعضی از دروغ های رسانه ملی عامدانه است و درواقع با این کار انگار می خواهد بر سر مخاطب کلاه بگذارد.
کیوان کثیریان اظهار داشت بعضی از دروغ های رسانه ملی عامدانه است و درواقع با این کار انگار می خواهد بر سر مخاطب کلاه بگذارد.

هنرمندنیوز: کیوان کثیریان منتقد و کارشناس رسانه درخصوص دروغ های اخیر رسانه ملی و اینکه این مسئله تا چه میزان می تواند کارکرد مخرب اجتماعی داشته باشد و اعتماد بین مردم و رسانه ملی را مخدوش کند گفت:این موضوع کاملا اعتماد مردم را از رسانه سلب می کند و این مسئله مدت هاست که در رسانه وجود دارد. در گذشته اگر چیزی از روزنامه و یا تلویزیون پخش می شد به منزله اثبات بود و اگر فردی قصد داشت دانشی را به فرد دیگری منتقل کند با استناد به تلویزیون و روزنامه حرفش را می زد اما وقتی بارها اطلاعات غلط از تلویزیون به مخاطب منتقل می شود طبیعی است که اعتماد مخاطب را از دست می دهد و دیگر نمی توان به حرف هایی که تلویزیون می زند استناد کرد.

وی گفت: همیشه از رسانه به خصوص رسانه فراگیری مانند تلویزیون انتظار می رود تا از افراد کاربلد و مسلط بهره ببرد اما وقتی رسانه از مخاطب عقب می ماند به خصوص درحال حاضر که فضای مجازی و اینترنت در دسترس همه ی افراد است دیگر نمی توان از تلویزیون به عنوان رسانه ای مستند یاد کرد و این رسانه حتی بدون آن که از صحت خبر مطمئن شود به سراغ گزارش گرفتن می رود و آن را پخش می کند. بعضی از دروغ ها هم عامدانه است مانند مسئله ی کارشناس هندی و درواقع با این کار انگار رسانه بر سر مخاطب کلاه می گذارد و یا تصور می کند هنوز مانند گذشته تنها منبع اطلاعاتی است و مخاطبان نمی توانند در کسری از ثانیه به اطلاعات درست دست پیدا کنند و متوجه این دروغ بزرگ شوند

کثیریان اظهار داشت: دروغ گویی و عدم صداقت علاوه بر بی توجهی به اصول خبر و گزارش باعث می شود اعتماد بین مردم و رسانه ملی مخدوش شود و تلویزیون همچنان حاضر نیست تا دست از این دروغ گویی هایی که تعدادشان آنقدر بالاست که نمی توان آن ها را شمرد، بردارد و در حال حاضر افرادی در این رسانه مشغول به فعالیت هستند که یا رسانه را نمی شناسند و یا اشراف کامل به آن را ندارند به همین علت تصور می کنند هر چه بگویند مخاطب باور می کند. این میزان و حجم از دروغ گویی واقعا در این سال ها بی سابقه بوده است و هر روز هم ادعای تلویزیون بیشتر می شود و علاوه بر اینکه بر تلویزیون نظارت دارد می خواهد بر روی پلتفرم ها و نمایش خانگی هم نظارت کند. از نظر من اگر توانایی نظارت را دارد ابتدا باید از این دروغگویی ها جلوگیری کند اما این مسئله نشان دهنده ی این است که تلویزیون نه مخاطبش و نه موضعش را می شناسند و تصور می کند جامعه و مردم ابله هستند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..