جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی گیلان توضیح داد

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان بازدید ارزیاب‌های یونسکو از ماسوله را رضایت‌بخش توصیف کرد، اما گفت: ثبت جهانی ماسوله به نتیجه نهایی گزارش ارزیاب‌های یونسکو منوط است.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان بازدید ارزیاب‌های یونسکو از ماسوله را رضایت‌بخش توصیف کرد، اما گفت: ثبت جهانی ماسوله به نتیجه نهایی گزارش ارزیاب‌های یونسکو منوط است.

هنرمندنیوز: شهر تاریخی ماسوله که از دهه هشتاد چشم‌ انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی است و در پی موانعی که برای ثبت آن وجود داشت و بی‌توجهی به رفع آن‌ها، در فهرست موقت یونسکو همچنان منتظر باقی ماند. اینک با باز شدن پرونده ثبت منظر فرهنگی این شهر تاریخی، ارزیاب‌ها و کارشناسان یونسکو سفری به این منطقه داشته‌اند. منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله به گفته مسؤولان گیلان سال ۱۴۰۰ در فهرست میراث جهان اسلام (آیسسکو) نیز ثبت شده است. ماسوله در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برای ثبت منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو اما موانعی از جمله پراکندگی کابل‌های برق و مخابرات، وضعیت ساختمان نیمه‌کاره خانه معلم، مدیریت فضای مزار شهدای گمنام، ساماندهی اقامتگاه‌ها و کیوسک‌های بین‌راهی، ایجاد پارکینگ و مدیریت بارِ ترافیک و تصفیه‌خانه فاضلاب ماسوله وجود داشت که باید برطرف می‌شدند. متولیان گیلان اما اعلام کرده‌اند اقداماتی را در این باره همزمان با سفر کارشناسان یونسکو انجام داده‌اند و برای برخی از آن‌ها طرح‌های بلندمدت در نظر گرفته‌اند.

ولی جهانی ـ مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ درباره روند ارزیابی کارشناسان یونسکو همزمان با پایان کار آن‌ها در ماسوله گفت: ارزیاب‌ها ششم مهرماه برای بازدید به ماسوله آمدند و یکشنبه، دهم مهرماه ۱۴۰۱ هم جلسه‌ای با استاندار داشتیم، کار آن‌ها تمام شده و منتظر گزارش نهایی هستیم. ارزیاب‌ها دو هفته فرصت دارند این گزارش را اعلام کنند.

او افزود: آن‌ها از شهر ماسوله، خانه‌های تاریخی، موزه‌ها و ییلاقات آن بازدید کردند و همچنین مسیرهای پشت و غیرقابل دسترس ماسوله رو را با بالگرد دیدند، از آبشار «خربو» و امامزاده‌های ماسوله نیز بازدید داشتند. در این بازدید چند روزه نشست‌های تخصصی نیز با سمن‌ها، شهرداری و مردم ماسوله داشتند. همچنین از مناطق دامداری دیدن و با مردم آن صحبت کردند؛ چراکه بحث ثبت منظر فرهنگی ماسوله مطرح است.

جهانی با بیان این‌که ماسوله دیگر آشفتگی منظری ندارد و تمام آن حل شده است، اظهار کرد: تمام موانع از جمله پراکندگی کابل‌های برق و ساختمان نیمه‌کاره که برای ثبت منظر فرهنگی ماسوله در فهرست آثار جهانی وجود داشت، برطرف شده است.

او افزود: یکسری مسائل از جمله ایجاد پارکینگ برای کاهش بار ترافیکی و ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب وجود دارد که برای آن‌ها هم برنامه‌ریزی و طرح‌های بلندمدت وجود دارد و مانعی برای ثبت جهانی ماسوله ایجاد نمی‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره نتیجه بازدید ارزیاب‌های یونسکو، گفت: درباره ثبت جهانی ماسوله نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم و باید منتظر گزارش نهایی ارزیاب‌ها باشیم، اما آن‌چه به نظر ما رسید این بود که بازدید آن‌ها از ماسوله رضایت‌بخش بود. همچنین ارزیاب‌ها با فرماندار و شورای شهر درباره مدیریت، ساماندهی و نحوه پاسخگویی به استعلامات نیز صحبت‌هایی داشتند، اما روی هم رفته بازدید خوبی بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..