جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، این جشنواره را  از مهم­ترین و اصلی­‌ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­‌ها و آیین­‌ها دانست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، این جشنواره را  از مهم­ترین و اصلی­‌ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­‌ها و آیین­‌ها دانست.

به گزارش هنرمندنیوز به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، در آستانه برگزاری این جشنواره که از ۱۹ مردادماه آغاز می‌شود، سیدعباس صالحی پیامی را برای این رویداد صادر کرد که متن آن به این شرح است:

«آیین‌­ها و سنت‌ها در پیوند عمیق با تاریخ و ساحت­‌های مختلف زندگی ساکنان دیار ایران‌زمین، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما، پایدار و ماندگار شده­‌اند. آیین­‌ها و سنت­‌هایی متنوع که در متن بخش­‌های گوناگون زندگی اقشار مختلف جریان یافته و مشخصه­‌های نمایشی، موسیقایی و کارکرد سرگرمی، آگاهی‌بخشی، نقد و همدلی دارند. امروز که تحولات زیست انسان را دگرگون ساخته و نمایش­‌های آیینی و سنتی در لحظه­‌های پرشتاب زندگی، کمرنگ شده­‌اند، دغدغه و همت هنرمندان و پژوهشگران در بسترهایی از جمله جشنواره نمایش آیینی و سنتی، ثبت، بازخوانی و یادآوری آیین­‌های نمایشی است که راهی را می­‌گشاید تا دغدغه و توجه مضاعف را به تولید و اجرا و یا پژوهش و آموزش­‌های آیینی معطوف کند.

جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی از مهم­ترین و اصلی­‌ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­‌ها و آیین­‌هاست و رویدادی است که گروه­‌های متنوع و متکثر قومی، سنتی، جغرافیایی و اجتماعی در آن نقش و اجرا دارند و مخاطبان و دوستداران متنوع و گسترده­‌ای مشتاقانه با آن‌ها همراه می­‌شوند.

توجه به پژوهش در این جشنواره یک ضرورت است تا با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی انتقال آن به اکنون و آینده ممکن شود و خوشبختانه سال­‌هاست پژوهش در این رویداد نقش موثر و آگاهی‌بخش دارد.

از دبیر جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی و هنرمندان عزیزی که برای تداوم نمایش­‌های آیینی سنتی در هر نقطه‌ای از کشورمان تلاش می‌کنند سپاسگزارم و از همکاران معاونت امور هنری و هنرمندان و دست‌اندرکاران این دوره جشنواره قدردانی می­‌کنم. امیدوارم که جشنواره­ای پرشور و موثر را شاهد باشیم.»

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..