جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ ۳۱ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نادعلی‌زاده گفت: جشنواره شعر فجر متعلق به مرکز یا منطقه خاصی نیست؛ به همین دلیل تمام آثار و اشعار منتشر شده در قالب کتاب در سطح کشور را ارزیابی می‌کند.
نادعلی‌زاده گفت: جشنواره شعر فجر متعلق به مرکز یا منطقه خاصی نیست؛ به همین دلیل تمام آثار و اشعار منتشر شده در قالب کتاب در سطح کشور را ارزیابی می‌کند.

هنرمندنیوز: مسلم نادعلی‌زاده، مدرس دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر، گفت: پیش‌تر جشنواره شعر فجر بخشی مربوط به شعر آیینی داشت. به نظرم باید این جشنواره بخش شعر آیینی را احیا کند. در دهه اخیر شاهد گسترش کمی و کیفی اشعار آیینی بوده‌ایم، اما در دوره‌های اخیر جشنواره بخش خاصی برای این حوزه تعریف نشده و توجه اصلی‌ جشنواره به شاعران و سروده‌های جدید آنها در هر سال معطوف بود.

وی افزود: به طور کلی اگر جشنواره‌ها به درستی و فارغ از حواشی برگزار شوند، می‌توانند در اعتلای جریان‌های شعری اثرگذار باشند. اگر ملاحظات و اعمال سلیقه‌ها در برگزاری جشنواره‌ها کم شود و یا از بین بروند و دامنه گسترده‌تری دربر بگیرند، می‌توانند در ارتقاء شعر ما اثر چشم گیری داشته باشند و جشنواره شعر فجر از این نظر موفق بوده است.

نویسنده و پژوهشگر کتاب «بحر طویل عامیانه و بحر طویل‌سرایان» ادامه داد: جشنواره شعر فجر متعلق به مرکز و یا منطقه خاصی نیست، به همین دلیل تمام آثار و اشعار منتشر شده در قالب کتاب در سطح کشور را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. ویژگی خوب جشنواره در این است که به آثار ارزنده و فاخر دور از مرکز که معمولا رسانه‌ها به آن نمی‌پردازند و بنابراین ممکن است به دست مردم نرسند، هم توجه نشان می‌دهد، هرچند که ممکن است در این روند برخی از اشعار هم مورد غفلت قرار گیرند و یا شاعران و ناشران از زمان و نحوه ارسال آثار به جشنواره مطلع نشوند و آثار خود را به جشنواره ارسال نکنند.

نویسنده کتاب «شست بستن دیو در منظومه‌های مذهبی و مجالس تعزیه‏‫» همچنین به ضرورت توجه بیشتر جشنواره‌های ادبی به جریان‌های شعری شهرستان‌های مختلف و شاعران ساکن در شهرهای دور از مرکز اشاره کرد و ادامه داد: اگر برنامه ریزی درستی داشته باشیم و ارزش آثار شاعران شهرستان‌‌ها را بدانیم، نحوه عملکرد جشنواره‌هایی مثل جشنواره شعر فجر به مراتب بهتر خواهد بود. شاید در برخی از دوره‌های گذشته این جشنواره چه از حیث داوران و چه از نظر برگزیدگان، بیشتر به حوزه‌ شاعران و ناشران مشهور مرکزنشین توجه شده باشد، اما  باید کاری انجام داد که آثار شاعرانی که در نقاط دور افتاده کشور زندگی می‌کنند و کمتر در انجمن‌ها و محافل حضور دارند، هم دیده شود و حق کسی از بین نرود.‌

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..