دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ۲ اوت ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

هشت روز از جشنواره‌ای که با همت هنرمندان نام‌آشنایی چون فردین خلعتبری، کمال تبریزی، بهروز غریب‌پور، رضا کیانیان، سیف‌الله صمدیان و محمود کلاری برگزار شد، می‌گذرد. در این هشت روز «هنر زنده است» نشان داد که می‌توان جشنواره‌ای مستقل داشت که به دست خود هنرمندان اداره شود و همه جنبه‌های هنر را در بربگیرد. در این گزارش مروری داریم بر آنچه در روز هشتم گذشت.
هشت روز از جشنواره‌ای که با همت هنرمندان نام‌آشنایی چون فردین خلعتبری، کمال تبریزی، بهروز غریب‌پور، رضا کیانیان، سیف‌الله صمدیان و محمود کلاری برگزار شد، می‌گذرد. در این هشت روز «هنر زنده است» نشان داد که می‌توان جشنواره‌ای مستقل داشت که به دست خود هنرمندان اداره شود و همه جنبه‌های هنر را در بربگیرد. در این گزارش مروری داریم بر آنچه در روز هشتم گذشت.

هنرمندنیوز: «یکشنبه، آکاردئون گل‌های شمعدانی» عنوان متفاوت فیلمی بود که در سانس اول سالن اصلی به نمایش گذاشته شد. شراره سروش کارگردان این فیلم است که اولین تجربه کارگردانی او محسوب می‌شود. «یکشنبه، آکاردئون گل‌های شمعدانی» روایت تنهایی انسان امروز است که پس از عبور از بحران‌ها در انزوا به زندگی ملال‌آور خود ادامه می‌دهد. امیرحسین ثقفی؛ تهیه‌کننده این اثر در نشست نقد و بررسی مضمون اصلی فیلم را اینگونه شرح داد: شخصیت اصلی این فیلم آدمی است که مجبور است یک جور زندگی کند و یا به نوعی قرنطینه شده است. ما در این فیلم به دنبال یک فاجعه هستیم اما همین تکرار خودش یک فاجعه است. ثقفی در این نشست از دیدگاه خود نسبت به جشنواره گفت: جشنواره می‌خواهد بگوید که با این بحران جهانی می‌شود نگاه دیگری به هنر داشت و آن را زنده نگه داشت.


سی درصد آثار موسیقی برای جشنواره ساخته شدند

در روز هشتم فردین خلعتبری؛ دبیر بخش موسیقی نشست پرسش و پاسخی با حضور مازیار رضاخانی؛ مدیر جشنواره داشت و چالش‌های این بخش را شرح داد. خلعتبری در این نشست از اینکه بیش از ۳۰ درصد آثار برای جشنواره ساخته شده‌اند، خبر داد. او که چهره نام‌آشنایی برای هنرمندان عرصه موسیقی است، اعتقاد داشت هنرمندی حرفه‌ای است که بتواند از هنر خود ارتزاق کند و جشنواره می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد جریان در حوزه تولید محتوای هنری باشد.

فردین خلعتبری: از شرکت‌کنندگان این جشنواره در کارهایم استفاده می‌کنم

خلعتبری خبر خوشی هم برای شرکت‌کنندگان داشت و قول استفاده از آن‌ها در کارهای خود و دیگران داوران را داد. او دربخشی از این گفت‌وگو گفت: ما در جشنواره «هنر زنده است» جمعی را ایجاد کردیم و دوست دارم که این شرکت‌کنندگان با هم به تعامل برسند و همکاری داشته باشند. در واقع هدف من شکل‌گیری یک‌جمع دوستانه در این حوزه است. من اگر سال بعد خودم دبیر نباشم، در جشنواره شرکت خواهم کرد.

موسیقی، تئاتر و دیجیتال آرت به جشنواره اضافه می‌شوند

خبر خوش روز هشتم آغاز نمایش آثار موسیقی، تئاتر و دیجیتال آرت به صورت برخط در سایت تیوال بود. مدیر تیوال خبر داد که علاقه‌مندان می‌توانند از دوشنبه ۱۸ اسفند ساعت ۱۵ بدون پرداخت هزینه و تنها با یک ثبت‌نام ساده آثار بخش موسیقی را که توسط هنرمندانی از سراسر ایران در بخش‌های آواز بانوان و آقایان، اجراهای گروهی و موسیقی الکترونیک به جشنواره ارسال شده، ببینند. دیجیتال آرت هم از فردا ۱۹ اسفند بر روی سایت قابل مشاهده است و نمایش بیش از صد اثر در حوزه هنرهای دیجیتالی مانند عکس موبایلی، نقاشی دیجیتال و غیره اتفاق نویی است که این جشنواره رقم می‌زند. تئاتری‌ها هم از ۲۰ اسفند به این جمع ملحق می‌شوند و نمایش تمام آثار تا روز بیست و دوم ادامه خواهد داشت.

نمایش فیلم‌های کوتاه در پنج سانس

فیلم کوتاهی‌ها هم مانند روزهای گذشته پرتعداد ظاهر شدند و سالن‌های مجموعه باغ کتاب میزبان این آثار بودند. فیلم‌های «عزیز»، «طول موج»، «من هنرمند نیستم»، «بعدی»، «قاف به قاف قلعه» و «پاسپورت» در سانس آخر سالن اصلی برای مخاطبان به نمایش درآمد‌. سالن شماره هشت هم در پنج سانس به نمایش فیلم‌های کوتاه‌های اختصاص داشت.


جشنواره «هنر زنده است» از دهم تا ۲۱ اسفند به صورت برخط و حضور محدود با رعایت پروتکل‌ها در مجموعه باغ کتاب در چهار بخش فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت برگزار می‌شود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..