یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سیف‌الله صمدیان تشریح کرد

دبیر شانزدهمین جشنواره تصویر سال، در یک نشست درباره تغییرات کلی و برنامه‌های امسال این جشنواره سخن گفت.
دبیر شانزدهمین جشنواره تصویر سال، در یک نشست درباره تغییرات کلی و برنامه‌های امسال این جشنواره سخن گفت.

هنرمندنیوز: نشست خبری شانزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر امروز سه‌شنبه ٣٠ بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد‪.‬

سیف الله صمدیان، دبیر شانزدهمین جشن تصویر سال در ابتدای این نشست بیان کرد که فضای خانه هنرمندان نسبت به دوره های اولیه برگزاری جشنواره خیلی کوچک است؛ چراکه اشتیاق شرکت‌کنندگان خیلی بالا رفته و همه ساله این اشتیاق رشد پیدا می کند.

او ادامه داد: البته با گذر زمان فضاها و گالری‌های بیشتری به خانه هنرمندان اضافه شد ولی با این حال امسال با کمبود فضا مواجه خواهیم بود.

صمدیان با بیان اینکه جشن تصویر سال لقب بزرگترین گردهمایی را گرفته است، گفت: این جشن فراتر از سیاست رفته و دچار سیاست‌زدگی نشده است. همچنین در مراسم اختتامیه این جشنواره از جناح‌ها و تفکرهای مختلف برنده داریم بدون اینکه رویکرد فکری شرکت‌کنندگان برای برنده شدن در نظر گرفته شود؛ البته خانه هنرمندان و فضایش باعث شده که هر جناحی که شرکت می کند در امان باشد و ما نیز خط مشی خاصی نداریم. سعی می‌کنیم همه را در کنار هم داشته باشیم.

صمدیان درباره رقابتی شدن جشنواره گفت: ۱۰ سال پیش تصمیم گرفتیم روند غیررقابتی جشنواره را تغییر دهیم ولی آن زمان یک اتفاق خاص و از دست دادن هنرمندی جوان باعث شد تصمیم بگیریم جشنواره رقابتی شود تا استعدادهای مختلف را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: همچنین تصمیم گرفتیم در هر بخش قسمتی را نیز به یاد هنرمند جوان «محسن رسول اف» برای هنرمندان زیر سن ۲۵ سال قرار دهیم. این بخش توسط بنیاد رسول اف و خانواده او تأمین می شود. ما بودجه دولتی نداریم. امسال برگزاری ۱۰ دوره رقابتی را جشن می گیریم. در دوره های گذشته جوانان با استعدادی زیر ۲۵ سال در چهار شاخه تصویر کشف کرده ایم و این برایمان خوشحال کننده است.

دبیر جشن تصویر سال بیان کرد که این جشنواره دو بخش فیلم و نمایشگاهی دارد و افزود: برای اکران فیلم دو سالن ناصری و شهناز خانه هنرمندان را طی ۲۰ روز در چهار سانس در اختیار داریم. برگزیده سه جشنواره فیلم به نام خانه سینما، سینما حقیقت و مستند نیز در این جشنواره شرکت خواهند داشت.

دبیر جشنواره تصویر سال اظهار کرد که آرشیو ۱۰ سال فیلم رقابتی جشنواره موجود است و همچنین در این دوره ده سال بخش سینما را مرور خواهند کرد.

او ادامه داد: این امر همانند یک کلاس آموزشی برای علاقه‌مندان خواهد بود. امسال همچنین با حمایت و انتخاب مستقیم بنیاد «رسول اف» بهترین هر بخش در ۱۰ سال گذشته را خواهیم داشت که به آنها یک تندیس به همراه جایزه نقدی تعلق خوهد گرفت؛ البته ۹ تندیس شامل پنج تندیس در عکاسی، دو تا در فیلم، یکی در کاریکاتور و یکی هم در گرافیک خواهیم داشت.

صمدیان با بیان اینکه چند سالی است بخشی برای عکس‌های موبایلی از مناطق مختلف ایران در نظر گرفته شده، گفت: در این دوره پس از پنج سال کتابی از عکس های بخش «ایران ما» را که از مناطق مختلف ایران در عرصه ها و ابعاد مختلف گرفته شده اند، خواهیم داشت. همچنین امسال عکس های رده های سنی مختلف جداست.

او با اشاره به کوچک بودن فضای خانه هنرمندان برای این جشنواره، گفت: به همین دلیل بخشی از عکس ها به صورت مولتی مدیا نمایش خواهد داده شد. همچنین یک گالری به نمایش مولتی مدیای پروژه های منتخب عکاسی اختصاص داده شده است.

وی در ادامه پروژهای عکاسی منتخب و نام عکاسان را نام برد: منا هوبه فکر، کیمیا رهگذار پرتره، مصطفی نوده پروژه «ما هیچ ما یک نگاه»، ستاره سرداری زندگی روزمره نرگس آبیار، افشین آریافر عکس‌های فضاسازی از دوره‌های گذشته، ارسلان امانتی، محمدرضا قوام‌پور پروژه‌ای از چهره‌های سینمایی به نام «صورت‌های بی نقاب»، دو عکاس از ارومیه درباره خشک شدن دریاچه ارومیه به نام «رگه های شور»، احمد معینی جم درباره اتفاقات مجلس، میلاد بهشتی، نعیم احمدی درباره تلخی بازی‌های جام ملت‌های آسیا و ….

صمدیان همچنین بیان کرد که در جشنواره امسال ۱۴۰ اثر کاریکاتور از ۶۹ هنرمند نمایش خواهد داده شد.

او افزود: امسال ۹۰۰ قاب چاپ شده روی دیوار داریم. بخش مولتی مدیا ۷۰ اثر، ۸۰ اثر از مناطق محروم به نام «تصویر محرومیت»، در گالری ممیز آثار گرافیک در بخش مدعوین را خواهیم داشت، ۱۵۶ فیلم در بخش آزاد و ۴۱ فیلم در بخش جوان وارد بخش مسابقه شده است.

دبیر جشن تصویر سال بیان کرد: همچنین جایزه‌ای به بخش عکاسی مستند اجتماعی و فعالیت خبری به افتخار وحید سهرابی ابد به نام «جایزه عکاس مطبوعاتی سال» تعلق گرفته که یک تندیس و یک جایزه نقدی خواهد داشت.

او بیان کرد که امسال در مراسم افتتاحیه از رضا میرکریمی تقدیر و از کتاب سه‌جلدی فریم به فریم سه فیلم گاو، باد صبا و ناخدا خورشید رونمایی خواهد شد. این کتاب توسط انتشارات تصویر ایران به چاپ رسیده است.

او همچنین اظهار کرد که فایل اصلی عکس‌های عکاسانی که در گذر سال‌ها در جشنواره تصویر سال شرکت کرده‌اند را در اختیار دارند و قصد دارند این عکس‌ها را با اجازه هنرمندانشان در خارج از کشور به نمایش بگذارند.

صمدیان در پایان اعلام کرد، اختتامیه شانزدهمین جشن تصویر سال هفدهم اسفند ماه برگزار خواهد شد.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..