یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ۲۰ ژوئن ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

"جودی فاستر" ، هنرپیشه، کارگردان و تهیه کننده سرشناس سینمای آمریکا در روز 6 ژوئیه، روز گشایش 74 مین فستیوال کن، میهمان ویژه این فستیوال خواهد بود و سپس نخل طلای افتخاری این فستیوال را برای یک عمر زندگی هنری دریافت خواهد کرد.
"جودی فاستر" ، هنرپیشه، کارگردان و تهیه کننده سرشناس سینمای آمریکا در روز 6 ژوئیه، روز گشایش 74 مین فستیوال کن، میهمان ویژه این فستیوال خواهد بود و سپس نخل طلای افتخاری این فستیوال را برای یک عمر زندگی هنری دریافت خواهد کرد.

هنرمندنیوز: او پس از کسانی چون "ژان مورو"، "برناردو برتولوچی"، "جین فوندا"، ژان-پل بلموندو"، "مانوئل د الیورا"،  "آنیس واردا" و "آلن دلون" این جایزه را دریافت می کند. "جودی فاستر"، به گفته فستیوال کن، شخصیتی است کمیاب در دنیای سینما که همواره تعهدات خود را در زمینه های  مختلف اجتماعی، بی سر وصدا، در کنار یک کارنامه درخشان هنری، به سرانجام رسانده است.

"جودی فاستر" در واکنش به این خبر گفت که بسیار بر خود می بالد که فستیوال از او یاد کرده و امیدوار است بتواند چند کلمه ی خردمندانه برای گفتن داشته باشد ویا چند خاطره ای برای نسل نوی سینما روایت کند..

او می گوید که به فستیوال کن بسیار مدیون است چرا که، علیرغم بازی در چند فیلم، نخستین گامی که در فستیوال کن برداشت برای وی سرنوشت ساز بود. در واقع "جودی فاستر" همواره در رویای معرفی یکی از فیلم هایش در این فستیوال به سر می برده است. او به "اندی وار هال"، یکی از پیشگامان سبک  "پاپ آرت" نیز گفته بود که همیشه دلش می خواسته کارگردان شود.  به هر رو برای این هنرمند  فرانسه زبان، کن فستیوالی است که فیلم های کارگردانان متعهد را به نمایش در می آورد و از هنرمندان هواداری می کند.

نباید فراموش کرد که در سال ۱۹۷۶، در حالی که "جودی فاستر" سیزده سال داشت، پله های کاخ فستیوال را همراه با اکیپ فیلم "تاکسی درایور" (راننده تاکسی)، ساخته "مارتین اسکورسیزه"" بالا رفت  و با نخل طلا پائین آمد.

در فاصله آن نخل و این نخل، "جودی فاستر" بین بازی در حدود ۵۰ فیلم، کارگردانی ۴ فیلم و بردن ۲ جایزه اسکار (متهمان در سال  ۱۹۸۹ و سکوت بره ها در سال ۱۹۹۲) توانسته پلی بین صنعت سینمای هالی وودی و سینمای مولف بیاندازد.

"پییر لسکور"، رئیس فستیوال کن، با ابراز خشنودی از آمدن "جودی فاستر" به فستیوالی که پس از تنش کرونا، بار دیگر به شکل حضوری برگذار می گردد، می گوید که این هنرمند باهوش، مدرن، آزاده و مستقل  هدیه ای برای فستیوال به شمار می آید.

"تییری فرمو"، مدیر کل فستیوال هم در بزرگداشت "جودی فاستر" می گوید که او کسی است که همواره دانشش را تازه می کند، با نگاه تیزش از دیگران یاد می گیرد و آگاهی وباورهای (یقین ها) خود و دیگران را زیر پرسش می برد.  "جودی فاستر" تلاش برانجام آنچه درست است دارد. و این راهکار را در نقش ها و فیلمهایش به کار می بندد. روشی که دراین دورانِ درهم و نا روشن از ارزش ویژه ای برخوردار می گردد.

این ستاره سینما، نام خود را هم به دلیل بازی در فیلم "تماس" به یک سیاره نیز داده است.

"جودی فاستر" خود بسیار سینما دوست است و از این رو در راه ترمیم آثار بسیار شخصی "دوروتی آرزنر" فعالیت کرده تا به پاسداری از فیلم های این کارگردان، که هدفش هواداری از زنان دلیر، مبارزات طبفاتی و جنسی بوده، بپردازد.  او همچنین از مبارزه برای حقوق برابر برای زنان در صنعت سینما باز نایستاده است. یکی از آنها سخنان وی به هنگام نمایش فیلم مستند"طبیعی باشید  : داستان ناگفته آلیس گی بلاشه" ساخته "پاملا بی گرین" در فستیوال کن، در سال ۲۰۱۶، است که به شناساندن نخستین زن کارگردان فراموش شده  تاریخ سینما اختصاص دارد.  راوی این مستند هم "جودی فاستر" است.

۷۴ مین فستیوال فیلم کن، که ریاست هیات داورانش را "اسپایک لی" به گردن خواهد داشت از روز ۶ تا ۱۷ ژوئیه برگذار خواهد شد.

"شهلا رستمی"

 

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..