پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

سازمان سینمایی وزارت ارشاد دارای زیرمجموعه‌هایی است که تحت نظارت مستقیم آن فعالیت می‌کنند. یکی از مراکز مهم موزه سینماست که چندسالی می‌شود فعالیت خود را آغاز کرده است.
سازمان سینمایی وزارت ارشاد دارای زیرمجموعه‌هایی است که تحت نظارت مستقیم آن فعالیت می‌کنند. یکی از مراکز مهم موزه سینماست که چندسالی می‌شود فعالیت خود را آغاز کرده است.

سازمان سینمایی وزارت ارشاد دارای زیرمجموعه‌هایی است که تحت نظارت مستقیم آن فعالیت می‌کنند. یکی از مراکز مهم موزه سینماست که چندسالی می‌شود فعالیت خود را آغاز کرده است. مکانی که موزه سینما در آن قرار دارد، پیش از این محل مرکز اسلامی فیلمسازی یا باغ فردوس، مهم‌ترین مرکز آموزش سینمایی ایران بود که بدون دلیل تعطیل شد. پس از تعطیلی باغ فردوس، این مکان تبدیل به موزه سینما شد. از زمان آغاز به کار موزه، تاکنون چند مدیر که منصوب رییس سازمان سینمایی یا معاونت سینمایی ارشاد بودند ریاست آنجا را بر عهده داشتند. برای راه اندازی موزه سینما هزینه نسبتا زیادی صرف شده است.

موزه سینما با اینکه باید مرکز مهمی باشد، اما چندان به چشم نیامده است. به غیر از بازدید کم شمار مردم از موزه، تنها گاهی مراسم یا نشستی مفید یا غیر مفید در آن برگزار می‌شد و می‌شود. برای همین کسی به این محل زیاد اهمیت نداده و آن را جدی نگرفته است. آنچه مسلم است، اینکه موزه سینما نیز مانند دیگر زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی بودجه‌ای مصوب دارد که به آن تعلق می‌گیرد.

هنوز به گوش نرسیده و به چشم نیامده که حساب و کتاب این مرکز منتشر شده باشد تا همگان از آن مطلع باشند. این نهاد نیز مانند مراکز دیگر باید حساب و کتاب خود را پس دهد تا مشخص شود بودجه اختصاص یافته به چه مصرفی رسیده است؟ آیا حساب و کتاب با نوع فعالیت‌ها می‌خواند یا نمی‌خواند؟

باید مشخص شود برخی از نشست‌هایی که با بودجه زیاد در این مرکز برپا شده، بار فرهنگی داشته و تاثیرگذار بوده یا نه؟ این حق مردم و علاقه مندان سینماست تا بدانند بودجه سازمان سینمایی چگونه هزینه شده است. به عنوان مثال اخیرا در موزه سینما نشستی با حضور مهمانان ایتالیایی در سالن خالی از مخاطب برگزار شد که نه تنها بار مثبتی در بر نداشت، بلکه تاثیر منفی نیز، به خصوص در حضور مهمانان خارجی که برای آمدن آنان هزینه شده بود برجا گذاشت. آیا رییس سازمان سینمایی به عنوان متولی سینمای ایران، این مورد را پیگیری کرده است یا خیر؟ اگر پیگیری شده آن را حداقل برای اهالی رسانه شفاف‌سازی کنند.

از این دست موارد چندین بار اتفاق افتاده، اما کسی علت را پیگیری نکرده است. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران، بازنشستگان دیگر مجاز نیستند بر مسند کار بمانند و باید جای خود را به نیروهای جوان‌تر بدهند. بنابراین رییس سازمان سینمایی و برخی از مدیران زیر مجموعه این سازمان نیز دیر یا زود باید با میزخویش خداحافظی کنند.

برای شفاف سازی، باید پیش از ترک مسندشان به حساب و کتاب این مدیران رسیدگی شده تا مشخص شود بودجه این نهادها چگونه هزینه شده است. اگر عملکردها مثبت بوده تشویق شوند و اگر چنین نبوده مواخذه شده و پاسخگو باشند.

موزه سینما نیز از مراکزی است که وابسته به سازمان سینمایی و وزارت ارشاد است. برای همین مدیرانش توسط رییس این سازمان منصوب شده و می‌شوند. مدیر این مرکز چه بخواهد و چه نخواهد، اگر شامل مصوبه مجلس است، باید ترک مسند کرده و کار را به دیگری بسپارد. برخی از مدیرانی که شامل این مصوبه شده‌اند، بسیار کوشش کرده و می‌کنند تا با لطایف‌الحیل همچنان بر مسند ریاست باقی بمانند، اما نمی‌توانند بمانند، چون نمایندگان مجلس هرگونه راه فراری را مسدود کرده‌اند.

خوب است وزیر محترم ارشاد، هرچه زود تر به حساب و کتاب سازمان سینمایی و مدیران بازنشسته زیرمجموعه‌اش رسیدگی کند تا خدای نکرده بعد از رفتن آنان شائبه‌ای ایجاد نشده و کسی نتواند در فضای مجازی و غیرمجازی شایعه پراکنی کند.

از قدیم نیز بزرگان گفته‌اند: «آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است».

  • سیدرضا اورنگ

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..