چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ۲۷ مه ۲۰۲۰
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه «کرنش به حافظ» با آثاری از گونتر اوکر، هنرمند آلمانی پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه در محل موزه هنرهای معاصر صنعتی و با حضور وی برگزار شد.
مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه «کرنش به حافظ» با آثاری از گونتر اوکر، هنرمند آلمانی پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه در محل موزه هنرهای معاصر صنعتی و با حضور وی برگزار شد.

هنرمندنیوزمراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه «کرنش به حافظ» با آثاری از گونتر اوکر، هنرمند آلمانی پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه در محل موزه هنرهای معاصر صنعتی و با حضور وی برگزار شد. در این مراسم جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری استان حضور داشتند.

افشین درمبخش، مدیر پروژه «کرنش به حافظ» در مورد گونتر اوکر تشریح کرد:«گونتر اوکر که از ۱۴ سالگی به واسطه همزمانی با جنگ جهانی دوم با تک‌تک سلول‌های بدنش دردهای انسانی را تجربه کرده و در طول عمر پر ثمرش با تن دادن به مهاجرت و تحصیلات آکادمیک و تحصیل در دانشگاه‌ها و خلق آثار بی‌همتا که در نوع خود بی‌نظیرند، او را هنرمند بین‌المللی با آثاری با نماد صلح و ممنوعیت خشم معرفی می‌نماید. او با محتوای روشن‌فکری عمیقش و فلسفه‌ی هنرش تامل محکم جسم و روح را در آثار خود به نمایش می‌گذارد».

وی افزود:«اوکر، به دلیل علاقه‌اش به فرهنگ‌های ملل مختلف و سفر به اقصی نقاط جهان با حافظ و اشعار او آشنا می‌شود. او در اشعار حافظ مضامین عارفانه و عاشقانه را درمی‌یابد و با آنها ارتباط تنگاتنگ پیدا می‌کند. او با رسوخ در نمادهایی که از شعر حافظ تراوش می‌شود همنوایی با او را تجربه می‌کند که حاصلش حال عرفانی ویژه‌ای است. اوکر، پیوندی نهانی و غیبی با حافظ برقرار می‌کند». درمبخش تصریح کرد:«در آخر، جمله‌ای در وصف این آثار از زبان خودش که می‌گوید در خلق این آثار نزدیکیِ عشق، احساسات انسانی و آزادی شاعرانه حافظ است که من به صورت نقاشی آن را خلق کردم».این هنرمند ۸۹ ساله‌ی آلمانی از هنرمندان جنبش هنر معاصر و عضو گروه «زیرو» است.

وی از سنین جوانی با اشعار حافظ مأنوس شد تا این‌که سرانجام در سال ۲۰۱۵ با کمک مدیر موزه هنرهای معاصر تهران احسان آقایی منتخبی از اشعار حافظ در اختیار گونتر اوکر قرار گرفت. در مجموعه‌ای با عنوان «کرنش به حافظ» طراحی کرد. ۸۰ اثر از این هنرمند، پنجم اردیبهشت‌ماه در موزه هنرهای معاصر کرمان افتتاح شد و نمایشگاه او تا سوم تیرماه دایر خواهد بود.

 

  • عکس: مریم تجریشی

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..