چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

در بیست و ششمین نشست «آیین آواز» مطرح شد

«روی صحبت من چندان با مداحان عزیز نیست که تمایل چندانی به خلق آثار تازه نشان نمی‌دهند و پیوسته دیده‌ایم که در حال تغییر اشعار آثار دیگران از بسیاری از گونه‌های موسیقایی هستند تا به نوعی لقمه‌های آماده را برداشت و به عنوان نوحه عرضه کنند. گله من از کم‌کاری دوستان خودمان است.»
«روی صحبت من چندان با مداحان عزیز نیست که تمایل چندانی به خلق آثار تازه نشان نمی‌دهند و پیوسته دیده‌ایم که در حال تغییر اشعار آثار دیگران از بسیاری از گونه‌های موسیقایی هستند تا به نوعی لقمه‌های آماده را برداشت و به عنوان نوحه عرضه کنند. گله من از کم‌کاری دوستان خودمان است.»

به گزارش هنرمندنیوز، بیست و ششمین نشست «آیین آواز» شب گذشته در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد؛ خوانش شعر عاشورایی، تجلیل از استاد احمد مراتب شاگرد برجسته استاد زنده‌یاد تاج اصفهانی، سخنرانی و آوازخوانی حسام‌الدین سراج، به همراه ارائه مبحث فنی توسط دکتر علیرضا امینی و همچنین آوازخوانی چند خوانندۀ دیگر از جمله برنامه‌های این نشست بود.

همچنین به مناسبت تقارن برگزاری این نشست با ماه صفر، تمامی نوازندگان همراه آوازخوانان نی می‌نواختند و بخش‌های مهمی از برنامه نیز به ارائه آوازهای آیینی و صحبت درباره مسائل فنی مربوط به این آوازها اختصاص داشت.

علیرضا امینی ـ آهنگساز و پژوهشگر موسیقی ـ
در این نشست درباره اینکه «آیا آواز ایرانی غم‌انگیز و غم‌بار است» سخن گفت؛ او ضمن گله از خوانندگان آیینی این سال‌ها که چندان به بعد هنری آثارشان توجه نشان نمی‌دهند از آوازخوانان موسیقی ردیفی و دستگاهی نیز گله کرد و گفت: روی صحبت من چندان با مداحان عزیز نیست که تمایل چندانی به خلق آثار تازه نشان نمی‌دهند و پیوسته دیده‌ایم که در حال تغییر اشعار آثار دیگران از بسیاری از گونه‌های موسیقایی هستند تا به نوعی لقمه‌های آماده را برداشت و به عنوان نوحه عرضه کنند؛ همه ما نمونه‌های فراوانی از این برداشت‌های بعضاً غلط و نادرست را در ذهن داریم. در واقع روی سخن من با دوستان خواننده و آوازخوان خودمان است که در حالی که می‌توانند به راحتی و به خوبی با تکیه بر دانش ردیفی و البته گنجینه غنی آثار بزرگان آواز و موسیقی خودمان در هیأت‌ها و محافل عزاداری بدرخشند و دوباره همان رونق هنری و زیبا را به این دسته‌جات برگردانند. گلایه من از کم‌کاری دوستان خودمان است.

همچنین در بخش دیگر این برنامه حسام‌الدین سراج ـ خواننده آواز ـ به عنوان خواننده‌ای از اصفهان دیار فرهنگ و هنر از خاطراتش از بزرگان و قدمای موسیقی در این شهر گفت و سپس مراتب نیز با بیان برخی خاطرات از استادش زنده‌یاد تاج اصفهانی و همچنین مرحوم ادیب خوانساری دیگر خواننده شاخص مکتب آوازی اصفهان گفت: توصیه مهم من به جوانان عزیزمان که اکنون در فضای موسیقی و آواز ملی ما در بخش‌های مختلف از جمله آموزش، تدریس، اجرا و ضبط و پژوهش فعالیت می‌کنند این است که با وجود ضرورت توجه به ابعاد علمی و هنری آواز از ابعاد سنتی این هنر نیز غافل نباشند.

او که ۲۴ مهرماه در فرهنگسرای ارسباران سخن می‌گفت، ادامه داد: البته بر کسی پوشیده نیست که بعد علمی هر هنری بایستی به دقت مورد توجه قرار گیرد و جزئیات آن نیز به کار بسته شود اما آواز ما هنری است که در طی قرون و اعصار سینه به سینه به ما رسیده است و آنقدر این گنجینه اعم از ردیف آوازی و آثار قدما و بزرگان دقیق بوده که کسی نمی‌تواند خرده‌ای بر آن بگیرد و از نظر علمی بر آن نقدی را وارد بداند. برعکس این علم است که می‌بایست دقایق و ظرایف بی‌شمار پنهان و آشکار موسیقی و آواز ما را تبیین کند و بر درستی آن صحه بگذارد. این نکته مهمی است که متأسفانه می‌بینم امروز برخی دوستان با کژبینی و نگاه نادرست و نه چندان دقیق به آن می‌نگرند و توجه لازم را به ظرافت‌های هنر مورد علاقه ما نمی‌کنند.

با پایان صحبت‌های این دو هنرمند آوازی، به دعوت دکتر امینی استادان و پیشکسوتان حاضر در نشست از جمله محمدابراهیم ذوالقدر، میلاد کیایی، علی رستمیان، محمود مخدوم، محمد ملاآقایی، امیر مداح، محمدهاشم احمدوند، سیدحسین جعفری، لطفعلی سیلانی، علی اکبر کهربایی و دکتر محسن سلیمانی به همراه بامداد فلاحتی خواننده جوان برای تجلیل از استاد مراتب روی صحنه آمدند. سپس لوح تقدیر و هدیه ویژه‌ای به مراتب که توسط استادش تاج اصفهانی «دره التاج» لقب گرفته بود اعطا شد.

به گزارش هنرمندنیوز، بیست و هفتمین نشست آیین آواز ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه ۲۹ آبان در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

 

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..