شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«موزه ملی ایران» و «کتابخانه و موزه ملی ملک» همزمان با روز ملی خلیج‌فارس با انتشار اسنادی از «خلیج‌فارس»، بر حقانیت این نام در این پهنه‌ی تاریخی تاکید کردند.
«موزه ملی ایران» و «کتابخانه و موزه ملی ملک» همزمان با روز ملی خلیج‌فارس با انتشار اسنادی از «خلیج‌فارس»، بر حقانیت این نام در این پهنه‌ی تاریخی تاکید کردند.

به گزارش هنرمندنیوز، موزه ملی ایران تصاویری از کتاب «عجایب المخلوقات و غرائب الموجودات»، تألیف زکریا بن محمد بن محمودالمکمونی القزوینی در سده‌ی ششم قمری را منتشر کرد.

این نسخه به زبان عربی و به صورت دانشنامه‌ای و برای «شمس‌الدین جوینی» صاحب دیوان دوره‌ی هولاکو نوشته شد که «آباقاخان» مغول آن را به فارسی ترجمه کرد.

نویسنده به توصیف شگفتی‌های جهان و آفریدگان جهان، معرفی و شرح انواع گوناگون موجودات ترکیبی در سیمای صورفلکی، فرشتگان، انواع موجودات ترکیبی بری و بحری، گونه‌های موجودات ماورایی چون (دیو، جن، غول)، انواع مخلوقات عجیب‌الشکل و حیوانات مرکب در ترکیبات حیوان- حیوان، انسان- حیوان، حیوان- انسان و مخلوقات عجیب می‌پردازد.

ناصرالدین‌شاه این نسخه را به دخترش؛ همسر دوست علی‌خان، به عنوان جهیزیه بخشیده‌است. زکریای قزوینی «دریای پارس» را در فصل نخست با عنوان بحر فارس (دریای پارس) ذکر می‌کند که «این بحر شعبه‌ای از بحار است و او بزرگترین شعبه است و او دریایی مبارکست بسیار خیر و پیوسته مردم در او روند و اضطراب او کمتر از بحرهای دیگر بُود.»

ترجمه فارسی از عربی این نسخه که با شماره ۲۰۳۴۲ در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود، به خط نستعلیق بر کاغذ و در ۷۰۹ صفحه ۱۷ سطر در هر صفحه نوشته شده است. همچنین ۳۴۱ تصویر دارد.

این کتاب همچنین دارای رقم (نوشته، نشان، ارقام) «ابی تراب منعم الدین الاوحدی الحسینی» در ۱۵ جمادی الاول ۹۲۴ قمری است.


۹ سند تاریخی از نام خلیج فارس به روایت مورخان غربی

کتابخانه و موزه ملی ملک نیز در صفحه شخصی خود در فضای اینستاگرام مجموعه‌ای از نقشه‌های تاریخی از گنجینه‌ی موزه را که نام «خلیج‌فارس» در آن‌ها به زبان لاتین روشن و مشخص است، منتشر کرد.

۱- نقشه عمومی از امپراطوری اسکندر، ترسیم شده توسط  "Herbert Brue Adrien  " به زبان فرانسوی در پاریس (به سال ۱۸۲۲ میلادی)

۲- نقشه سفرهای اسکندر مقدونی از مقدونیه تا ایران، ترسیم شده توسط "Guillemo Delisle  " به زبان لاتین در پاریس به سال ۱۷۳۱ میلادی

۳- نقشه سفرهای اسکندر مقدونی به اروپا ، آسیا و آفریقا، ترسیم شده  توسط  "Pierre Duval"  به زبان لاتین  در پاریس به سال ۱۶۵۴ میلادی

۴- نقشه ایران در دوره صفویه به انضمام برخی مناطق همجوار، ترسیم شده توسط  "Guillaume De Llsle" در پاریس به زبان فرانسوی  در سال ۱۷۰۱۰ میلادی

۵- نقشه ایران در دوره صفویه به انضمام برخی مناطق همجوار ترسیم شده توسط "Nicolas Sanson" به زبان فرانسوی، در پاریس بین سال‌های ۱۶۵۰ تا ۱۶۷۰ میلادی

۶- نقشه ایران ساتراپ‌های بیست‌گانه آن در زمان هخامنشیان ترسیم شده توسط  "pierre Moulart-Sanson"به خط لاتین در امریکا به سال ۱۷۲۱ میلادی

۷- نقشه امپراطوری ایران بر اساس کتب عهد عتیق ترسیم شده توسط "A.R.Fremin"   به زبان فرانسوی  در پاریس به سال ۱۸۲۴ میلادی

۸- نقشه امپراطوری ایران و ساتراپ‌های ان در زمان داریوش اول، ترسیم شده توسط "Felix Ansart" در پاریس به سال ۱۸۳۷ میلادی

۹- نقشه خاورمیانه شامل ایران، شبه جزیره عربستان، ترکیه، تاتار، افغانستان و پاکستان و ... ترسیم شده توسط "Robert Vaugondy" به زبان فرانسوی در پاریس به سال ۱۷۹۴ میلادی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..