چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

نگاهی به فیلم جعبه پرنده (Bird box)

چند سالی است شاهد وجود فیلمهای ژانر ترسناکی هستیم که با داستانهای جدید خود و صدا گذاری مناسب، رعب و وحت را به بیننده القاء میکنند... داستانهایی که از شخصیت دراکولاها شروع و به زامبی ها کشیده و اخیرا به موجودات فرازمینی رسیده است...
چند سالی است شاهد وجود فیلمهای ژانر ترسناکی هستیم که با داستانهای جدید خود و صدا گذاری مناسب، رعب و وحت را به بیننده القاء میکنند... داستانهایی که از شخصیت دراکولاها شروع و به زامبی ها کشیده و اخیرا به موجودات فرازمینی رسیده است...

هنرمندنیوزچند سالی است شاهد وجود فیلمهای ژانر ترسناکی هستیم که با داستانهای جدید خود و صدا گذاری مناسب، رعب و وحت را به بیننده القاء میکنند... داستانهایی که از شخصیت دراکولاها شروع و به زامبی ها کشیده و اخیرا به موجودات فرازمینی رسیده است... فیلم "جعبه پرنده" (Bird box) نیز از این قاعده مستثنی نیست.. داستانی جدید اما با روایتی گنگ که هر از چندگاهی بیننده را با سوالی در ذهن رها کرده و به داستان خود ادامه میدهد.

فیلم "جعبه پرنده" با بازی "ساندرا بولاک" (Sandra bullock) و " جان مالکوویچ" (John Malkovich) روایت نیرویی است کشنده که افراد با یکبار دیدن آن اقدام به خودکشی میکنند. این نیرو که در ابتدا تصور میشود که سلاحی کشتار جمعی از طرف ایران یا کره شمالی میباشد، به سرعت شهرها پس از یکدیگر را طی میکند و از شهری به شهر دیگر مردم را از بین میبرد... حال تنها راه مقابله با آن ندیدن آن است... نیرویی که در هنگام حضورش صدایی شبیه به صدای گرگ در حال خرناس به گوش میرسد و در کل بیننده را به یاد "مدوسا" ، یکی از عفریطه های دوران یونان باستان با سری پر از مار به جای مو، میاندازد که با نگاه کردن به چشمانش، شخص تبدیل به سنگ میشود...

شخصیتهای فیلم نیز با پی بردن به این اصل که اگر چشمانشان را ببندند میتوانند زنده بمانند، با بستن چشمانشان توسط چشم بند، به حیات خود در طول فیلم ادامه میدهند تا اینکه ناگهان نیرویی که از یک قاره به قاره دیگر را به سرعت طی میکند، از ورود به خانه ها عاجز میشود و نمی تواند وارد منازل مسکونی شود !!!...

یا اینکه در اواسط فیلم به گروهی از مردم بر میخوریم که از مجرمان و زندانیان شهر هستند و نیروی مرگ روی آنها تاثیری ندارد و آنها را زنده میگذارد..‌. جالبتر اینکه این گروه باقیمانده در تعقیب بازماندگان مردم هستند تا آنها را مجبور به برداشتن چشم بندشان کرده تا دست به خودکشی بزنند.

یکی از نکات جالب فیلم وجود دو بچه میباشد به نامهای "دختر" و "پسر" که خودش بیانگر این واقعیت در فیلم است که نسل بشر روبه انقراض است و ممکن است این دو بچه آخرین بچه های بازمانده زنده باشند و دیگر نیازی به اسم برای شناسایی ندارند.

از دیگر ایرادات و سوالات در فیلم این است که چرا پس از یک وقفه ۵ ساله از شروع حادثه و بزرگ شدن بچه ها هنوز افراد زنده به این نتیجه نرسیده اند که میتوانند مایحتاج زندگی خود را به جای اینکه بیرون در خانه کشت کنند و مجبور شوند که چشمان خود بسته و کورمال کورمال در حیاط به دنبال کاهو بگردند!!!، سیستم کشت را به محیطی بسته انتقال دهند و از شر مرگ در امان بمانند.

بطور کل بازی خوب هنرپیشگان و بچه ها، صدا گذاری مناسب و جلوه های ویژه و داستان جدید فیلم، لحظات هیجان انگیزی را برای بینده ایجاد میکنند اما متاسفانه ضعف در فیلمنامه سوالات متعددی را برای بیننده در طول فیلم بوجود آورده و همه آنها را نیز بیجواب باقی میگذارد و متاسفانه بر خلاف فیلمهای ترسناک دیگر، بیننده هرگز موفق به دیدن عنصر منفی فیلم، چیزی که باعث مرگ مردم است نمیشود و معلوم نمیشود که این نیرو از کجا نشات گرفته است.

و در انتها نیز فیلم با اشاره به اینکه نسل بشر باقی خواهد ماند، بازیگران را به ‌محل امنی هدایت میکند که محل نگهداری نابینایان است، با سقفی پوشیده از گل وگیاه و پرندگان که نیروی آدمکش ما هیچ راهی به داخل آن ندارد..

حال اینکه چگونه و تا چه زمانی نسل بشر میتواند در چنین مکانی به حیات خود ادامه دهد نیز سوالی است که در ذهن بیننده بدون جواب باقی خواهد ماند.

اسم فیلم نیز به خاطر جعبه کفشی است که همواره همراه با بازیگران در فیلم است و سه عدد مرغ عشق درون آن زندگی میکنند و با نزدیک شدن نیروی مرموز شروع به سر و صدا کرده و اشخاص را از حضور نیروی مرگ با خبر میکنند.

این فیلم به کارگردانی "سوزان بی یر"(Susanne Bier) و با بازیگری بازیگرانی چون "ساندرا بولاک" (Sandra bullock) و " جان مالکوویچ" (John Malkovich) و "سارا پاولسون"(Sarah Paulson) در تاریخ بیست ویکم دسامبر سال ۲۰۱۸ مصادف با جمعه سی ام آذر سال ۱۳۹۷ به روی پرده های سینماها رفت.

  • پیام تندرو

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..