سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور:

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه نامگذاری روزهایی در تقوم رسمی کشور به عنوان پنج محصول راهبردی کشاورزی در دستور کار است، گفت: روز ملی زعفران به عنوان یک ظرفیت هویتی بزودی در تقویم ملی ثبت می‌شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه نامگذاری روزهایی در تقوم رسمی کشور به عنوان پنج محصول راهبردی کشاورزی در دستور کار است، گفت: روز ملی زعفران به عنوان یک ظرفیت هویتی بزودی در تقویم ملی ثبت می‌شود.

هنرمندنیوزسید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، پیش از خطبه‌های نماز جمعه بیرجند در مسجد جامع مصلی المهدی (عج) با اشاره به این نکته که ما پس از ۱۵۰ سال مواجهه نامتناسب با تمدن غرب که به ناحق خودش را عالم‌گیر کرد، گفت: به هر دلیلی به اعتبار بالایی رسید باید به دنبال تحقق و ترویج تمدن اسلامی باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌هایی که دنبال می‌کنیم نامگذاری روزهایی در تقوم رسمی کشور به عنوان پنج محصول راهبردی کشاورزی است که نمادی از فرهنگ تولید و فرهنگ بومی مردمان ایران زمین است، اظهار داشت: یکی از این پنج محصول راهبردی بدون شک زعفران است و در خراسان جنوبی نیز در فصل برداشت محصولات راهبردی و شاخص منطقه جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود که البته در زمینه فرهنگ‌سازی و معرفی، جای کار بیشتری وجود دارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به این امر که نامگذاری روز زعفران در تقویم رسمی کشور فرصتی برای ارتقای نشاط اجتماعی و عدالت فرهنگی است، افزود: آرمان انقلاب اسلامی شامل ۲ بخش آزادی و استقلال است و انقلاب بر این اساس شکل گرفته است‌.

وی با بیان اینکه بنیان خانواده در دل تمدن غرب جایگاه اصلی ندارد اما یکی از وجوه اصلی انقلاب اسلامی، بنیان خانواده و خانواده‌گرایی است، ادامه داد: بنیان عبودیت الهی در بنیان خانواده تداعی و تداوم پیدا می‌کند و عامل اصلی حفظ بنیان خانواده نیز حیا، عفاف و حجاب است و اگر حیا را از جامعه بگیریم، دچار آسیب‌های زیادی خواهیم شد.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به این امر که جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارد به حوزه عفاف، حیا و نمادهای عفاف که حجاب است، بیش از گذشته بپردازد و این به خاطر لجبازی کور نیست بلکه به علت مقابله با بنیان ضد خانواده یعنی تمدن غربی است، تصریح کرد: دشمنان به دنبال نابودی بنیان خانواده هستند و برهمین اساس سیاست‌های خانواده باید به سمت سیاست‌های عفاف و حجاب حرکت کند اما در این زمینه کم‌کاری، عقب ماندگی‌ و رهاسازی داشتیم و متاسفانه نتوانسته‌ایم در نظام تربیتی کشور به خوبی و نیکی گرایش و علاقه به حجاب را راه بیندازیم.

امامی با بیان این نکته که سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران این است که مسیر را با رعایت قانون، ملاحظه، مدیریت و احترام به فرهنگ عمومی و حقوق فرهنگی شهروندان دنبال کند و فعالیت‌های مختلفی در این حوزه انجام شده است، با تأکید بر اهمیت و ضرورت جهاد تببین، خاطر نشان کرد: باید در این خصوص میدان فرهنگ‌سازی و اقناع افکار عمومی جدی گرفته شود؛ از طرفی مسئولان و نخبگان استان در شورای فرهنگ عمومی و دستگاه‌های اجرایی باید پاسخگو باشند، باید با هم‌افزایی و کنار گذاشتن موازی‌کاری، پاسخگو و نه مطالبه‌گر باشیم.

همه ما باید در یک سنگر به داد خانواده ایرانی برسیم

وی با اشاره به این مفهوم که درست است که منابع محدود و نامتوازن است اما همه بدانیم که مسئول هستیم و درخصوص مساله حجاب حتما خانواده، مسجد و محله ایرانی می‌‍‌تواند تبیین و فرهنگ‌سازی کند، یادآور شد: همه ما باید در یک سنگر به داد خانواده ایرانی برسیم و در این زمینه رسالت‌مان سنگین است لذا یکی از سیاست‌های جدی ما در زمینه زیست‌بوم فرهنگی، توجه به عدالت فرهنگی و تمرکز زدایی فرهنگی است.

وی با بیان اینکه حوزه تمدنی و فرهنگی بزرگی را در خراسان جنوبی شاهد هستیم که بین سیستان و خراسان بزرگ قرار داشته و از هر دو ظرفیت‌ بهره‌مند بوده است، افزود: آغاز پیشرفت در هر استان از جمله خراسان جنوبی زمانی است که اعتماد به نفس و هویت فرهنگی آن احیا شود همانگونه که مقام معظم رهبری در بیانات ابتدای سال جدید بر مساله اعتماد به نفس و امید تاکید کردند.

بیرجند، بخش مهمی از حوزه فرهنگی خراسان بزرگ بوده است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به این نکته که بیرجند، بخش مهمی از حوزه فرهنگی خراسان بزرگ بوده و به تدین و عشق مردم به اهل بیت (ع)، هنر و موسیقی برمی‌گردد، ادامه داد: باید همه اینها در کنار هم دیده شود و قبل از اینکه منابع ما کمتر یا بیشتر برسد، خودمان هستیم که با باورمندی و اعتماد به نفس می‌توانیم توسعه و پیشرفت را در جمهوری اسلامی ایران رقم بزنیم.

امامی با بیان این که حتی اگر به دلایل خارج از اراده ما از جمله خشکسالی، تحریم‌ها و شرایط اقلیمی نتوانیم برخی مشکلات را حل کنیم اما قطعا ۵۰ درصد مشکلات کشور با اعتماد به نفس، اراده و تلاش جهادی قابل حل است، اظهار داشت: باید تعبیر محرومیت و عقب‌ماندگی از روی خراسان جنوبی برداشته شود و از مرکز نمایندگان و مسئولان از حق استان دفاع کنند اما حق خراسان جنوبی در همین منطقه است و نباید به این تعبیر که ما محروم یا عقب‌مانده هستیم به سمت استیفای حقوق حرکت کنیم چرا که این موضوع تاثیر روانی بر مردم و مسئولان می‌گذارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف خراسان جنوبی از جمله معماری و آثار تاریخی، محصولات راهبردی کشاورزی و معادن گفت: خراسان جنوبی نه تنها استان محرومی نیست بلکه عمق فرهنگی تاریخی دارد؛ محروم آن مدیر و مسئولی است که نتوانسته‌ از این ظرفیت‌های غنی به نفع آینده و مردم استان استفاده کند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..