سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ۲۱ مارس ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

به بهانه فروش بیش از 80 هزار بلیت در سینماهای مردمی جشنواره فجر؛

امسال جشنواره فیلم فجر گام چهل و یکم را در شرایطی برداشت که برخی متأثر از فضاسازی‌های ضدانقلاب، آتش بیار معرکه شده و دم از تحریم زدند. حالا اما در میانه مسیر، روسیاهی به تحریم‌کنندگان مانده و جشنواره تاکنون با اقبال هنرمندان و حضور گرم مردم در سالن‌های سینما روبه‌رو شده است.
امسال جشنواره فیلم فجر گام چهل و یکم را در شرایطی برداشت که برخی متأثر از فضاسازی‌های ضدانقلاب، آتش بیار معرکه شده و دم از تحریم زدند. حالا اما در میانه مسیر، روسیاهی به تحریم‌کنندگان مانده و جشنواره تاکنون با اقبال هنرمندان و حضور گرم مردم در سالن‌های سینما روبه‌رو شده است.

هنرمندنیوز: جشنواره فیلم فجر از مهمترین و موثرترین رویدادهای فرهنگی کشور است که به نوعی نمایان‌گر هویت فیلم‌سازی کشورمان بوده و همواره بستری مناسب برای نشاط و تعامل فرهنگی و اجتماعی فراهم کرده است.

به همین دلیل؛ جریان‌های معاند جمهوری اسلامی کوشیدند به بهانه اتفاقات اخیر در کشور مانعی بر سر راه برگزاری این جشنواره‌‌ها ایجاد و آن را به محملی برای تخریب نظام تبدیل کنند.

در همین راستا؛ متاسفانه برخی سلبریتی‌هایی که از همین سکو شناخته شده بودند، آتش بیار این معرکه شدند و در زمین دشمنان ملت بازی کردند.

با وجود همه حاشیه‌ها و فضاسازی‌های صورت گرفته علیه این رویداد مردمی، جشنواره فیلم فجر گام چهل و یکم را به خوبی برداشت و اکنون در میانه مسیر، با اقبال هنرمندان و حضور گرم مردم در سالن‌های سینما به مسیر خود ادامه می‌دهد تا روسیاهی بر چهره تحریم‌کنندگان بماند.

حتی روی کاغذ هم سناریوی تحریم چیزی شبیه به شوخی است. اولین آمار رسمی فروش بلیت سینماهای مردمی جشنواره نشان از آن دارد که در چهار روز اول بیش از ۸۳ هزار نفر در سینماهای مردمی به تماشای فیلم‌های این دوره نشستند.

از آمار و ارقام هم که بگذریم، استقبال مخاطبین از برخی فیلم‌ها به اندازه‌ای پر حرارت بود که برای مثال در روز دوم، فیلم «کت چرمی» در پردیس سینمایی نارسیس به سانس فوق‌العاده کشیده شد.

تفاوت دیگری که جشنواره فجر امسال را متمایز از ادوار گذشته می‌کند، حضور پررنگ فیلم اولی‌ها در کنار چهره‌های سرشناس سینمای ایران است که نه‌تنها رنگ و بوی متفاوتی به جشنواره داده، بلکه از مخاطب گرفته تا رسانه و عوامل سازنده فیلم‌ها، کنجکاو هستند تا هرچه زودتر شاهد نتایج هیئت داوری باشند.

مثلا فیلم «سرهنگ ثریا» که شاید «لیلی عاج» به عنوان نخستین فیلم در مقام کارگردان، نام کمتر آشنایی در سینما باشد، اما به واسطه بازی خوب «ژاله صامتی» باعث شده تا همه این تصور را داشته باشند که این فیلم در بخش سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن یکی از گزینه‌های جدی خواهد بود.

افتتاح «نمایشگاه عکس ۱+۴۰» در گالری پردیس سینمایی ملت و نمایش آثار کوتاه و مستند در خانه جشنواره و خانه رسانه فجر ۴۱ نیز از رویداد‌های جانبی این جشنواره تا به حال بوده که با استقبال بسیاری مواجه شده است.

از سویی؛ امسال هم مانند سال‌های گذشته، جشنواره با حواشی و بالا و پایین‌هایی همراه بوده است. حذف فرش قرمز، اظهارنظرهای عوامل سازنده فیلم‌ها و حضور تهیه‌کننده‌ها بدون کارگردان و عوامل در نشست‌های خبری و... از جمله حواشی امسال جشنواره تاکنون بوده‌اند که بعضاً جای نقد یا تقدیر دارند.

همچنین روز گذشته با وجود اعلام انصراف برخی فیلم‌ها، اولین نمایش فیلم‌های بخش بین‌الملل نیز در سینمای رسانه اعلام شد و شروع به کار کرد.

البته باید گفت موفقیت مسئولان سینمایی در این شرایط در برگزاری باشکوه جشنواره چهل و یکم فیلم فجر از چشم رئیس جمهور هم دور نماند.

آیت‌الله رئیسی بعد از ظهر یکشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به برخی تلاش‌های صورت گرفته برای کمرنگ و کم‌رونق شدن جشنواره‌های فرهنگی و هنری ایام دهه مبارک فجر، از اهتمام مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری موفق این رویدادها قدردانی کرد. رئیس جمهور با بیان اینکه جوسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها نباید مسئولان را از کار و تلاش بازدارد، گفت: جریان انقلابی فعال در عرصه‌های فرهنگی و هنری، با همت و قوت تلاش کرده‌اند جلوه‌ای از هنر انقلابی را به نمایش بگذارند که این تلاش‌ها ارزشمند و ستودنی است.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..