جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲ اوت ۲۰۲۲
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

«جو تارکل» بازیگر آمریکایی فیلم‌هایی چون «درخشش» و «بلید رانر» در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
«جو تارکل» بازیگر آمریکایی فیلم‌هایی چون «درخشش» و «بلید رانر» در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

هنرمندنیوز: به نقل از هالیوود ریپورتر، «جو تارکل» علاوه بر بازی در فیلم معروف «درخشش» در دو فیلم «کشتن» (۱۹۵۶) و «مسیر افتخار»  (۱۹۵۷) از دیگر ساخته‌های «استنلی کوبریک» نقش‌آفرینی کرده است.

«کوبریک» اولین بار «تارکل» را در فیلم «مرد دیوانه» (۱۹۵۳) دید و به این بازیگر گفته: «فیلم بسیار بدی بود اما من از تو و کاری که انجام دادی خوشم آمد و به همین دلیل گفتم، باید زمانی تو را استخدام کنم».

پس از نقش کوچک «جو تارکل» در فیلم «کشتن»، «کوبریک» این بازیگر را که در آن زمان ۳۰ ساله بود، به عنوان یکی از سه سربازی انتخاب کرد که در یک حمله شکست خورده در جنگ جهانی اول در فیلم کلاسیک «مسیر افتخار» با بازی «کرک داگلاس» به عنوان «قربانی» مورد استفاده قرار گرفتند. او در همکاری بعدی با «کوبریک» در فیلم معروف «درخشش» در سال ۱۹۸۰ همبازی «جک نیکلسون» شد.

«تارکل» در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه‌ای درباره تجربه همکاری با «استنلی کوبریک» در فیلم «درخشش» عنوان کرده بود: «گرچه در مجموع در این فیلم ۹۶ کلمه دیالوگ داشتم اما کوبریک در پی یک تصویر بی‌نقص بود و تمرین‌های من برای این نقش شش هفته به طول انجامید و یک روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ و نیم شب در صحنه فیلمبرداری حاضر بودم».

به لطف حضور فیلم «درخشش»، «ریدلی اسکات» نیز از «جو تارکل» در نقش دکتر «الدون» در فیلم «بلید رانز» (۱۹۸۲) استفاده کرد.

«شمشیر در صحرا (۱۹۴۹)، «ترغیب دوستانه» (۱۹۵۶)، «گربه‌های جهنمی نیروی دریایی» (۱۹۵۷)، «جین ایگلز» (۱۹۵۷)، «وارلاک» (۱۹۵۹)، «تازه‌به‌دوران‌رسیده‌ها» (۱۹۶۴) و «کشتار روز ولنتاین» (۱۹۶۷) از جمله دیگر آثار در کارنامه این بازیگر هستند.

آخرین حضور او در یک فیلم سینمایی در سال ۱۹۹۰ در فیلم «نیمه تاریک ماه» ثبت شد.

«تارکل» درست قبل از مرگش خاطرات خود را با عنوان «مصیبت موفقیت» تکمیل کرد که خانواده‌اش قصد دارند امسال آن را منتشر کنند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..