دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۵ ژوئن ۲۰۲۳
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

گفتگوی هنرمند با نقاش و فیلمساز

دریا آذری، متولد نه تیر هزار و سیصد و شصت و هشت، تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی، نقاش، فیلمساز و کارشناس حقوقی که در کارنامه هنری این آرتیست برگزاری چندین نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و کارگردانی فیلم های کوتاه پارک دوبل و یقه آبی به چشم می خورد، با دریا آذری گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.
دریا آذری، متولد نه تیر هزار و سیصد و شصت و هشت، تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی، نقاش، فیلمساز و کارشناس حقوقی که در کارنامه هنری این آرتیست برگزاری چندین نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و کارگردانی فیلم های کوتاه پارک دوبل و یقه آبی به چشم می خورد، با دریا آذری گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.

از کارگردانی شروع کنیم و فیلم کوتاه، چه شد از اینهمه هنر سمت تصویر آمدید؟

حدود ده سال پیش به مناسبتی با آقای همایون شهنواز آشنا شدم، آن زمان ایشان قرار بود یک مستند درباره مصدق بسازند که من را به عنوان خبرنگاری که قرار بود در این مستند ایفای نقش کند انتخاب کردند، البته آن مستند هیچ وقت ساخته نشد و کمی بعد متاسفانه آقای شهنواز را از دست دادیم! در واقع علت علاقه من به سینما این بود که احساس کردم نقاشی برای به تصویر کشیدن دغدغه های من کافی نیست و به عنوان یک هنرجو احساس نیاز به مدیومی می کردم که بتوانم دقیق تر مسائلم را به نمایش بگذارم و جادوی سینما این قدرت را به من داد!

علاقه مندی شما بیشتر چه سبک و ژانر کاری است و در مورد آن صحبت کنید.

نمی توانم بگویم که مطلقا به ژانر خاصی علاقه مند هستم! سینما و نقاشی هر دو برای من فضایی هستند که بتوانم نگاه متفاوتی به جهان داشته باشم، مثلا در نقاشی همان قدر از آثار رئال لذت می برم که از آثار سوررئال! در واقع بستگی به اثر دارد اما به طور ویژه گوگن، سزان و مودلیانی نقاش های مورد علاقه من هستند، طبیعتا در سینما هم همین تفکر را دارم و خیلی خیلی بستگی به اثر دارد اما در کل سینمایی که بتواند دریچه جدیدی رو به روی من باز کند طبیعتا خیلی جذاب تر است که این اتفاق در فیلم های درام و گاها در فیلم های تجربی برای من می افتد و بعضا تا حدی ذهنم را در گیر می کند که تا هفته ها نمی توانم فیلم جدیدی ببینم!

اشاره شد که دستی هم در نقاشی دارید، این حرفه کجای زندگی شماست؟

از دبستان نقاشی می کردم و از نقاشی پول در می آوردم! شاید خنده دار باشد که در ازای کشیدن تکالیف نقاشی از کلاسی هایم پول دریافت می کردم، بعدها با اینکه رشته دانشگاهی ام هیچ ربطی به هنر نداشت اما هنر را رها نکردم و کماکان کلاس می رفتم، نقاشی می کشیدم، تدریس می کردم... نقاشی برای من مدیتیشن است! همانطور که فیلمسازی، دائم در حال یادگیری و کشف و شهودم و در کنارش از این کار لذت می برم، دوست دارم از زندگی بگویم و زندگی خلق کنم، من اسم خودم را نقاش یا فیلمساز نمی گذارم، من فقط یک زندگی کننده ام!

زیبایی شناسی چقدر در کار یک هنرمند و مخصوصا کارهایی که شما انجام می دهید اهمیت دارد؟

خب این بحث مفصلی است! خیلی از نقاشی های مدرن به زیبایی شناسی به طور خاص اهمیت نمی دهند اما به شخصه برای من اهمیت زیادی دارد، چه در نقاشی و چه فیلمسازی من می گویم جهان ما به اندازه کافی چرک است، حتی اگه قرار باشد حقیقت تلخی را به مخاطبم یاد آور بشوم ترجیح می دهم آن را در یک بسته بندی مرتب و زیبا ارائه بدهم!

چه المان هایی را در کارهایتان، هم نقاشی و هم فیلمسازی به کار می برید تا مخاطب بتواند با آن ارتباط بهتری برقرار کند؟

رنگ، نور و سایه، این عناصر بصری برای من خیلی مهم هستند، رنگ، شدت و زاویه نور می تواند نه فقط در خدمت اهداف زیبایی شناسی که کنش دراماتیک ایجاد کند و به عنوان یک جلوه بصری در خدمت مفهوم قرار بگیرد، یک مجموعه نقاشی دارم به اسم نورها و آدم ها که در مورد این مجموعه باید بگویم: سوژه های من آدم ها نیستند؛ نورها هستند!

الگویی هم در این زمینه ها داشته اید؟

به طور خاص نمی توانم اسم الگو را بیاورم اما سینمای تارکوفسکی، آنجلو پلوس، برادران داردن و جیلان را دوست دارم.

حوزه نقاشی ما در این سالها چه روندی را طی می کند؟ رو به پیشرفت، ساکن یا در حال پسرفت؟

قطعا رو به پیشرفت، من به هنرمندانی که به طور انحصاری بازار را دست گرفته اند و در فضای دیگری جز آرت سیر می کنند کاری ندارم چون دارم می بینم چه هنرمندان معاصر درجه یکی داریم که مسیر رو به جلویی را رقم می زنند، هر روز کارهایشان را می بینم، هر هفته گالری گردی می کنم، یاد می گیرم و فکر می کنم باید به هنرمندان نقاش معاصر امیدوار بود!

به زودی از شما نمایشگاه تازه ای خواهیم دید؟

اصولا در برگزاری نمایشگاه تنبل هستم، احساس می کنم با وجود شبکه های اجتماعی لزوم جدی به برگزاری نمایشگاه برای ارائه آثار هنری نیست، الان به راحتی می توانید اثرتان را در سایتتان یا حتی در اینستگرام به نمایش بگذارید و صدها نفر می تونند در یک ساعت آن را ببینند، با این وجود در سفر آخرم به پاریس با یک گالری خوب صحبتی داشته ایم که قرار شد با آنها برای برگزاری نمایشگاه در تابستان در تماس باشم، ولی متاسفانه سرعت کار کردن من به خاطر مشغله های فیلم سازی و زندگی پایین آمده است که امیدوارم دیر یا زود بتوانم این نمایشگاه را برگزار کنم.

و در پایان در مورد فعالیت های پیش رو صحبت کنید.

با ایده انیمیشن خودم حدود سه سال می شود که زندگی کرده ام و بالاخره آن را نوشتم، با اینکه خیلی از دوستان به من گفتند شما فیلمساز هستید و نه انیماتور و خودم هم بارها به این موضوع فکر کرده ام اما نتوانستم این انیمیشن را رها کنم، احساس می کنم این انیمیشن دغدغه مشترک خیلی از ما است و باید ساخته شود، الان در مرحله استوری بورد هستیم و کار دارد خوب پیش می رود و بعد از پایان استوری بورد، نوبت پیدا کردن فاند یا سرمایه گذار است، البته که سخت است اما من به آینده خیلی خوشبین هستم، در عین حال فیلمنامه فیلم کوتاهی که با دوست نویسنده ام نوشته ام توسط کارگردان دیگری قرار است جلوی دوربین برود و امیدوارم اتفاقات خیلی خوبی برای این فیلم کوتاه رقم بخورد.

 

عباسعلی اسکتی

تبلیغات

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..